Černohorský prezident Djukanovič uznal neúspěch ve volbách, obvinil Srbsko z vměšování

Černohorský prezident Milo Djukanovič uznal neúspěch své Demokratické strany socialistů (DPS) v nedělních parlamentních volbách. V rozhovoru s rakouskou televizi ORF ve čtvrtek řekl, že je připraven odejít do opozice. Opoziční strany ohlásily, že chtějí jednat o sestavení vlády bez DPS. Djukanovič a jeho strana vládnou v Černé Hoře od roku 1991.

Milo Djukanović
doporučujeme

"Jsme připraveni přijmout výsledky těchto voleb, být zodpovědnou a nejsilnější opoziční stranou," uvedl Djukanovič. Výsledky parlamentních voleb, kterých se zúčastnil rekordní počet voličů, byly velmi těsně. DPS získala 29 mandátů, opoziční formace Za budoucnost Černé hory o jeden mandát méně.

Rozhovory o vytvoření vládní koalice vede uskupení Za budoucnost Černé hory s dalšími opozičními bloky, středopravicovým uskupením Mír je náš národ a blokem Černá na bílé. Tyto tři formace mají většinu v 81členném černohorském parlamentu. Opoziční strany budou mít po ustanovení nového parlamentu tři měsíce na vytvoření kabinetu.

Uskupení Za budoucnost Černé Hory je považováno za stoupence silných vazeb na Srbsko a Rusko. DPS naopak v posledních letech prosazuje silnou orientaci Černé Hory na západ. Prezident Milo Djukonavič v úterý nařkl Srbsko, že vede proti Černé Hoře "silnou politickou a mediální agresi" skrze státní propagandu a pravoslavnou církev. Ta stála v prosinci loňského roku v čele silných protivládních protestů.

Nařčení z vměšování do černohorských voleb odmítla srbská premiérka Ana Brnabičová. "Je vyloučeno, že by Srbsko jakýmkoliv způsobem ohrožovalo Černou Horu," uvedla.

Djukanovič stojí v čele Černé Hory ve funkcích premiéra či prezidenta od roku 1991. V první polovině 90. let patřil ke spojencům bývalého srbského a jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, později se však změnil ve stoupence euroatlantické integrace své země. Tu v roce 2006 přivedl nejprve k úplné nezávislosti odtržením od soustátí se Srbskem a v 2017 do NATO.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie má nejvyšší přírůstek nakažených od 8. května, policie se střetla…

19.09.2020 18:11 Británie má 4422 případů nákazy novým koronavirem za uplynulý den. Je to o 100 více než v pátek a…

Policie zadržela stovky demonstrantek v centru Minsku

19.09.2020 17:30 Aktualizováno Běloruská policie dnes v centru Minsku zadržela stovky demonstrantek, které se zúčastnily…

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Hranice Běloruska a Litvy je přes Lukašenkovy hrozby dál otevřená

19.09.2020 12:57 Hrozba běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že zvažuje zavřít hranic s Litvou a Polskem se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama