Češi to teď nebudou mít snadné, píší v Rusku o snižování stavů na ambasádách

Dnešního odjezdu několika desítek pracovníků ruského velvyslanectví v Praze, kteří Česko museli opustit kvůli kauze Vrbětice, si dnes všímají i ruská média. Agentura RIA Novosti tématu věnuje několik článků. V jednom z nich zveřejnila video z okamžiku, kdy se autobus s desítkami Rusů vydal v Praze na letiště.

Eurozpravy.cz

V jiném textu se věnuje důsledkům snížení počtu zaměstnanců na českém velvyslanectví v Moskvě. "Do konce května česká ambasáda propustí 79 Rusů. Jejich práci - vaření, opravy, nakládání - budou muset vykonávat diplomaté," píše státní agentura.

Odvolává se přitom na zkušenosti někdejšího amerického diplomata v Rusku Richarda Combse a hromadné vyhoštění diplomatů v roce 1986, kdy sovětské úřady nařídily snížení personálu na velvyslanectví USA o 200 lidí. "Jsme Američané. Vše uděláme sami, k čertu s těmi Rusy. Mysleli jsme si tehdy," vzpomínal podle Ria Novosti Combs v jednom z rozhovorů. Američanům podle něj zprvu pomáhala národní hrdost. "Pak to ovšem všechno začalo být únavné," dodal s tím, že na údržbě ambasády se podíleli všichni členové diplomatické mise.

RIA Novosti v poměrně obšírném textu zmiňuje různé možnosti, jak zachovat chod ambasád, přičemž někdy lze například využít outsourcing. Velvyslanectví podle ní mohou najmout místní personál, nebo si přivést zaměstnance z vlasti. Rusko si raději přiváží vlastní administrativní a technický personál, podotýká agentura s tím, že velvyslanectví západních zemí v Moskvě dávají přednost náboru personálu zajišťujícího technický chod mise z řad místních Rusů, jelikož je vyjdou levněji. Česko podle ní není výjimkou.

Na závěr agentura tvrdí, že Češi to teď nebudou mít jednoduché. "Diplomatická mise ztratila řidiče, kuchaře, zahradníky... Náhradu hledají mezi českými občany, kteří se z různých důvodů nacházejí v Rusku," píše agentura s tím, že totéž platí pro Američany, jelikož se ruské ministerstvo zahraničí chystá zakázat diplomatické misi USA najímat administrativně-technické pracovníky z Ruska nebo třetích zemí.

"Ruské ministerstvo zahraničí se snaží podporovat své diplomaty, hledá pro ně místo buď v ústředí nebo je poslat do jiné, více přátelské země. Ale pro všechny není dostatek volných míst, je možný dlouhý pobyt v personální rezervě," konstatuje rovněž RIA Novosti.

Podle agentury TASS dnes ČR opustilo 54 zaměstnanců ruské diplomatické mise s rodinami, pro další skupinu přiletí letoun společnosti Rossija v pondělí. Tím se zakončí proces dovedení počtu pracovníků ruského velvyslanectví v Praze a české diplomatické mise v Moskvě na paritu, dodal TASS, který dnes zprávu o odjezdu diplomatů umístil na první místo svých webových stránek. Agenturní zpravodajství dnes převzala i řada ruských zpravodajských serverů.

O snížení obsazení ruské ambasády v Praze rozhodlo Česko v dubnu po diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Praha v dubnu rozhodla o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označila za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců české ambasády v ruské metropoli. Poté rozhodla ČR o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd dostalo Rusko čas do konce května. Moskva pak oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

Co se týče českého zastoupení v Rusku, do konce května tam výpověď obdrží 79 místních sil na velvyslanectví v Moskvě, v Českém domě a v Českém centru Moskva. K 21. květnu už dostalo výpověď 71 zaměstnanců. Česko také dostalo z řady zemí nabídku pomoci v souvislosti s chodem ambasády, o celé věci se dále jedná.

Témata: EZ

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Rusko v zemi omezuje internetové připojení

17.06.2021 21:05 Ruský cenzurní úřad omezil fungování dvou služeb, které umožňují internetové připojení přes…

Moskva umožnila firmám neplatit odmítačům vakcín mzdu. V dalších regionech…

17.06.2021 18:40 Vedení Moskvy dovolilo firmám pozastavit pracovní poměr se zaměstnanci, kteří odmítají očkování…

Biden je profesionál, který jde obratně za tím, co chce, prohlásil Putin

17.06.2021 16:36 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ocenil prezidenta Spojených států Joea Bidena jako profesionála…

Peskov: Summit prezidentů Ruska a USA zaslouží znaménko plus

17.06.2021 12:50 Aktualizováno Summit prezidentů Ruska a Spojených států byl úspěšný, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov…

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 21:55 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden a jeho ruský protějšek Vladimir Putin ukázali, že i v čase zvýšeného…

Velká Británie ohlásila nejvíc nových infekcí za den od konce února

16.06.2021 21:03 Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V…

Britského premiéra Johnsona znovu tvrdě kritizoval exporadce

16.06.2021 19:45 Někdejší britský vládní poradce Dominic Cummings dnes znovu vznesl vážná obvinění vůči premiérovi…

Související:

Právě se děje