Chabarovského gubernátora zatkli kvůli vraždám podnikatelů

Ruští kriminalisté dnes zadrželi gubernátora Chabarovského kraje Sergeje Furgala kvůli podezření z organizace vražd podnikatelů v letech 2004 a 2005. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na mluvčí federálních vyšetřovatelů.

Sergej Furgal (vpravo)
doporučujeme

Mluvčí Svetlana Petrenková dodala, že gubernátor bude v nejbližší době formálně obviněn. Vyšetřovatelé se následně chystají požádat soud o uvalení vazby. Podle agentury Interfax zadržení gubernátora souvisí s vraždou podnikatelů Jevgenije Zorji a Olega Bulatova a pokusem o vraždu Alexandra Smolského.

"V případu byli kromě Furgala dříve zadrženi a vzati do vazy čtyři členové organizované skupiny, kteří byli obviněni v závislosti na své roli při páchání zločinů," řekla Petrenková. Mezi nimi je také Nikolaj Mistrjukov, bývalý poslanec chabarovského regionálního parlamentu a Furgalův obchodní partner. Kromě Furgala byli dnes podle Ria Novosti zatčeni dva poslanci chabarovského zastupitelstva, kteří jsou podezřelí z korupce. Oba jsou členové nacionalistické Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR).

Furgal má být podle agentury Interfax v nejbližší době přepraven do Moskvy, kde o vazbě rozhodne tamní soud. Podle listu Kommersant je podezřelý, že stál za sérií nájemných vražd a pokusů o vraždu. Část podezřelých údajně spolupracuje s vyšetřovateli, přičemž jejich obhájci žádají ukončení stíhání vzhledem k promlčení spáchaných skutků.

V čele Chabarovského kraje na východě nejrozlehlejší země světa, jednoho z 85 regionů Ruska, Furgal stojí od září 2018. Kandidoval za LDPR Vladimira Žirinovského. Původní profesí je lékař. Jako poslanec dolní komory ruského parlamentu vedl dříve výbor pro zdravotnictví.

Žirinovskij se svého stranického kolegy zastal a při svém vystoupení ve Státní dumě vyjádřil nespokojenost s tím, jak se s členy jeho strany nakládá a zatčení Furgala přirovnal k stalinským dobám: "Dali jsme vám ústavu! A vy nám nasazujete pouta! (...) Sedíte na vysokých postech a začínáte jednat jako za Stalina!"

zdroj: YouTube

Furgal se stal za posledních deset let 13. trestně stíhaným gubernátorem, poznamenal server Newsru.com. Obvykle šlo ale o podezření z korupce, zpronevěry, podvody či zneužití pravomocí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Srbsko koupilo od Číny moderní systém protivzdušné obrany

03.08.2020 17:08 Srbsko nakoupilo od Číny moderní systém protivzdušné obrany FK-3. S odvoláním na výroční zprávu…

EU chystá ústupky v klíčovém sporném tématu s Británií, píše Reuters

03.08.2020 17:05 Evropská unie je ochotna ustoupit v klíčovém sporu o pravidla hospodářské soutěže, který dlouhodobě…

Muž přepadl banku v Kyjevě a tvrdil, že má bombu. Komando ho zadrželo

03.08.2020 14:54 Aktualizováno Zásahová jednotka ukrajinské tajné služby zadržela muže, který v jedné bance v kancelářském centru…

Zemřel politik a nobelista John Hume (†83), zasloužil se o mír v Severním…

03.08.2020 12:11 Ve věku 83 let dnes zemřel severoirský umírněný katolický politik John Hume, který za svou úlohu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama