Chřipka versus koronavirus: Statistici přicházejí s důležitými čísly

NÁZOR - Je covid-19 smrtelnější a nakažlivější než sezónní chřipka? Tuto otázku si v komentáři pro server Guardian kladou statistici David Spiegelhalter z Cambridgeské univerzity a Antony B. Masters z britské Royal Statistical Society. Odpovídají, že stručná odpověď zní ano, ale jedním dechem dodávají, že vědci se mají v tomto směru stále co učit.

Virus chřipky (vlevo) vs koronavirus (vpravo)
doporučujeme

Důležité rozdíly

Covid-19 a chřipka představují shodně respirační onemocnění, připouštějí autoři komentáře. Zároveň vyzdvihují, mezi covidem-19 a chřipkou existují důležité rozdíly. Dodávají, že statistika nám je může pomoci lépe pochopit.

"Zaprvé, (virus) SARS-CoV-2 je více nakažlivý než sezónní chřipka," píšou Spiegelhalter a Masters. Odkazují na často zmiňované reprodukční číslo R, které značí, kolik lidí průměrně nakazí jeden člověk s virem v těle.

V populaci, kde neexistuje žádná imunita a neplatí žádná opatření, například omezení mezilidských kontaktů, se reprodukční číslo viru SARS-CoV-2 nyní odhaduje na 3, poukazují statistici. Doplňují, že u nových mutací viru číslo dále stoupá.

Pro srovnání odborníci zmiňují reprodukční číslo sezónní chřipky, které se sice každoročně liší, ale osciluje okolo hodnoty 1,3. Některé typy chřipky mají reprodukční číslo vyšší, u té španělské, která vyvolala pandemii z roku 1918, je odhadováno na 1,8, dodávají statistici.

To podle autorů komentáře vysvětluje, proč omezení mezilidských kontaktů a další přijatá opatření, která dokážou srazit reprodukční číslo viru SARS-CoV-2 ze tří pod hodnotu jedna, stačí k téměř úplnému potlačení sezónní chřipky.

"Zadruhé, nový virus (SARS-CoV-2)  je mnohem smrtelnější," pokračují Spiegelhalter a Masters. Připouštějí, že riziko úmrtí po nákaze novým koronavirem se v různých věkových skupinách velmi odlišuje od průměru, podotýkají však, že během první vlny byla smrtnost nemoci covid-19 ve vyspělých státech světa odhadována na 1,1 %. Díky pokrokům v léčbě nemoci bude smrtnost v druhé vlně ale o poznání nižší, doplňují autoři komentáře.

Pro srovnání statistici zmiňují údaj Světové zdravotnické organizace, která uvádí, že míra smrtnosti běžné chřipky se zpravidla pohybuje pod 0,1 %. Smrtnost běžné chřipky je tedy proti covidu-19 zhruba desetinová, upozorňují Masters a Spiegelhalter.

Důvod úmrtí

Dalším aspektem je mnohem vyšší dopad nemoci covid-19 na celkovou úmrtnost než v případě sezónní chřipky, konstatují experti. Odkazují na čísla z Anglie, kde chřipka průměrně přispívá ke zhruba 10 tisícům úmrtí ročně.

Tato čísla se rok od roku výrazně liší, přiznávají statistici. Poukazují, že v zimě 2018/2019 to bylo zhruba 4 tisíce úmrtí, avšak o rok dříve, během mimořádně tuhé zimy, až 22 tisíc úmrtí.    

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čísla přitom nepocházejí z úmrtních listů, jelikož v oblastech Anglie je ročně v průměru zhruba jen v 800 případech úmrtí uvedena jako hlavní příčina smrti nákaza chřipkovým virem, upozorňují odborníci. Vysvětlují že jde o modely odhadu počtu obětí v jednotlivých zimách na základě chladnosti počasí.

Proti tomu Anglie hlásí od začátku pandemie v minulém roce více než 100 tisíc úmrtí, ve kterých byl přítomen virus SARS-CoV-2, přičemž více než polovina - 55 tisíc - připadá na období od loňského září, shrnují statistici. Podotýkají, že v 90 % těchto případů je nemoc covid-19 uváděna jako hlavní příčina smrti.

"Stále se toho máme hodně co učit o novém koronaviru, ale je zajisté horší než sezónní chřipka," rekapitulují závěrem Spiegelhalter a Masters.     

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin nařídil tajné službě znásobit úsilí k odhalování Západu

24.02.2021 18:35 Ruský prezident Vladimir Putin na dnešní poradě s vedením tajné služby FSB nařídil této nástupkyni…

Švédsko znovu zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru

24.02.2021 17:44 Švédská vláda dnes oznámila, že dále zkrátí otvírací dobu restaurací, barů a kaváren a také omezí…

Lavrov viní Západ z využití pandemie k trestání nepohodlných vlád

24.02.2021 12:10 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na dnešním zasedání Rady OSN pro lidská práva (UNHRC) mimo…

Dezinformace o očkování provázejí lidstvo dlouho, popisuje historička z…

24.02.2021 00:01 NÁZOR - Od začátku koronavirové pandemie zažíváme explozi zdravotních dezinformací, konstatuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama