Cichanouská doufá v brzké zahájení dialogu s běloruskými úřady

Běloruská opoziční prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská, která stojí v čele dosud největšího odporu proti běloruskému autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi, doufá v brzké zahájení dialogu s úřady.

Svjatlana Cichanouská během setkání s litevským premiérem.
doporučujeme

Podle agentury Reuters to uvedla v dnes zveřejněném rozhovoru pro polský list Gazeta Wyborcza.

V Bělorusku propukly masové protesty po prezidentských volbách z 9. srpna. Podle ústřední volební komise v nich Lukašenko získal přes 80 procent hlasů při více než osmdesátiprocentní účasti voličů. Tomu však neodpovídá množství účastníků protestů v celé zemi proti prezidentovi a převažuje podezření, že výsledek voleb byl zfalšován.

Opozice vytvořila koordinační radu s cílem zprostředkovat pokojné předání moci v Bělorusku. Úřady proti členům tohoto orgánu zahájila trestní řízení na základě obvinění z pokusu uzurpovat moc.

"Cílem rady je vést dialog s nynějšími úřady. Doufám, že tento dialog se uskuteční brzy. Nicméně první podmínkou je propuštění politických vězňů," řekla Cichanouská polskému deníku.

Cichanouská, která podle přesvědčení opozice a části veřejnosti ve skutečnosti volby vyhrála, po propuknutí nepokojů kvůli tlaku ze strany úřadů odešla ze země do sousední Litvy.

Listu Gazeta Wyborcza nyní řekla, že v případě opakování voleb hlavy státu by znovu nekandidovala, předpokládá však, že by kandidoval její manžel Sjarhej, který je nyní v běloruském vězení. "Nicméně je ještě příliš brzy o tom hovořit. Hlavním cílem jsou nyní nové volby," konstatovala Cichanouská.

Původně chtěl ve volbách 9. srpna proti Lukašenkovi kandidovat právě Sjarhej Cichanouski, ale úřady to znemožnily, a tak se místo něj o hlasy voličů ucházela jeho manželka. Cichanouského pak policie zatkla, když sbíral podpisy na její podporu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi uprchlíky a ekonomickými migranty nemůžeme rozlišovat, tvrdí právník

24.09.2020 00:01 NÁZOR - Migranti uvěznění v přelidněném běženeckém táboře Moria, který tento měsíc vyhořel, čekali…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Policie v Minsku použila vodní děla a zatýká demonstranty

23.09.2020 20:34 Aktualizováno Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali…

Ruská stíhačka se zřítila během výcviku, možná byla sestřelena

23.09.2020 20:03 Aktualizováno Ruskou stíhačku Su-30, která se v úterý zřítila u Tveru, mohla omylem sestřelit jiná stíhačka během…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama