Cichanouská zkritizovala Putina. Vytkla mu jednání s "uzurpátorem" Lukašenkem

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská kritizovala dnešní schůzku ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem v Soči na jihu Ruska. Putinovi vzkázala, že případné dohody s Lukašenkem jako "uzurpátorem", který ztratil legitimitu, nebudou platit.

Svjatlana Cichanouská
doporučujeme

"Chci připomenout Vladimiru Putinovi, že ať byste se v Soči na čemkoliv domluvili a cokoliv přijali, nebude to mít právní platnost. Všechny dohody uzavřené s nelegitimním Lukašenkem nový režim přehodnotí, protože běloruský lid ve volbách odmítl Lukašenkovi dát důvěru a podporu," uvedla Cichanouská na sociálních sítích podle agentury Interfax.

"Velice lituji, že jste se rozhodl vést dialog s uzurpátorem, a ne s běloruským lidem," vzkázala Putinovi z Litvy, kam ji úřady donutily odjet hned po prezidentských volbách z 9. srpna.

Ty podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů, zatímco opoziční kandidátka Cichanouská dostala jen deset procent. Opozice pokládá tyto výsledky za zfalšované, odmítla je uznat i Evropská unie. Lukašenko od voleb čelí největším protestům za celých 26 let, co je u moci. "Jsi krysa," skandoval stotisícový dav v Minsku tuto neděli na Lukašenkovu adresu. Demonstrovalo se i v dalších městech.

Předpokládá se, že si Lukašenko přiletěl do Soči za Putinem pro podporu ve střetu s protestním hnutím. S ruským vůdcem má podle agentury Belta jednat "mezi čtyřma očima". Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ujistil podle ruských médií, že na rozhovory bude "tolik času, kolik bude zapotřebí".

Jde o první Lukašenkovu zahraniční cestu a první osobní setkání obou vůdců od srpnových voleb. Putinovy kroky podle agentury Reuters naznačují, že si nepřeje, aby vůdce sousední republiky sesadila ulice, jakkoli Lukašenko často bývá nepříjemný a obtížný spojenec. Šéf Kremlu minulý měsíc oznámil, že na Lukašenkovu žádost vytvořil "zálohu" pořádkových sil, která má být nasazena v sousední zemi, ale jen v případě, že to bude nezbytně nutné.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně viní z dovozu žoldáků ze Sýrie

28.09.2020 12:48 Arménie a Ázerbájdžán se v době nynější eskalace bojů v oblasti Náhorního Karabachu vzájemně…

V Náhorním Karabachu se bojovalo i přes noc, po Arménii mobilizuje i…

28.09.2020 10:11 Aktualizováno Boje v oblasti Náhorního Karabachu mezi arménskými a ázerbájdžánskými vojsky pokračovaly podle…

Bělorusové protestují už 50 dní. V ulicích opět desetitisíce lidí, policie…

27.09.2020 21:06 Aktualizováno Desítky tisíc lidí se dnes sešly na demonstraci v centru Minsku, kde se stejně jako v dalších…

Švýcarsko referendem odmítlo zrušit volný pohyb osob s EU

27.09.2020 18:45 Švýcaři dnes v referendu odmítli návrh zrušit smlouvu s Evropskou unií o volném pohybu osob. Proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama