Cichanouská zkritizovala Putina. Vytkla mu jednání s "uzurpátorem" Lukašenkem

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská kritizovala dnešní schůzku ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem v Soči na jihu Ruska. Putinovi vzkázala, že případné dohody s Lukašenkem jako "uzurpátorem", který ztratil legitimitu, nebudou platit.

Svjatlana Cichanouská

"Chci připomenout Vladimiru Putinovi, že ať byste se v Soči na čemkoliv domluvili a cokoliv přijali, nebude to mít právní platnost. Všechny dohody uzavřené s nelegitimním Lukašenkem nový režim přehodnotí, protože běloruský lid ve volbách odmítl Lukašenkovi dát důvěru a podporu," uvedla Cichanouská na sociálních sítích podle agentury Interfax.

"Velice lituji, že jste se rozhodl vést dialog s uzurpátorem, a ne s běloruským lidem," vzkázala Putinovi z Litvy, kam ji úřady donutily odjet hned po prezidentských volbách z 9. srpna.

Ty podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů, zatímco opoziční kandidátka Cichanouská dostala jen deset procent. Opozice pokládá tyto výsledky za zfalšované, odmítla je uznat i Evropská unie. Lukašenko od voleb čelí největším protestům za celých 26 let, co je u moci. "Jsi krysa," skandoval stotisícový dav v Minsku tuto neděli na Lukašenkovu adresu. Demonstrovalo se i v dalších městech.

Předpokládá se, že si Lukašenko přiletěl do Soči za Putinem pro podporu ve střetu s protestním hnutím. S ruským vůdcem má podle agentury Belta jednat "mezi čtyřma očima". Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ujistil podle ruských médií, že na rozhovory bude "tolik času, kolik bude zapotřebí".

Jde o první Lukašenkovu zahraniční cestu a první osobní setkání obou vůdců od srpnových voleb. Putinovy kroky podle agentury Reuters naznačují, že si nepřeje, aby vůdce sousední republiky sesadila ulice, jakkoli Lukašenko často bývá nepříjemný a obtížný spojenec. Šéf Kremlu minulý měsíc oznámil, že na Lukašenkovu žádost vytvořil "zálohu" pořádkových sil, která má být nasazena v sousední zemi, ale jen v případě, že to bude nezbytně nutné.

Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání opozičníka Navalného

28.09.2021 16:41 Ruský vyšetřovací výbor zahájil další trestní stíhání vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného a…

Ruský rekord denních přírůstků úmrtí s covidem v pondělí stoupl na 852

28.09.2021 11:17 Rusko v krátké době znovu zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu zemřelých pacientů s covidem…

Rusko a Maďarsko podepsaly energetickou dohodu, Ukrajina ji odsoudila

27.09.2021 17:44 Aktualizováno Maďarsko a Rusko dnes podepsaly novou dlouhodobou dohodu o dodávkách zemního plynu. Uvedla to…

Putinovi se nelíbí představa Ukrajiny v NATO

27.09.2021 16:13 Ruský prezident Vladimir Putin by rozšíření Severoatlantické aliance na území Ukrajiny považoval za…

Naděje dožití klesla v Evropě kvůli covidu nejvíc od druhé světové

27.09.2021 14:21 Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války.…

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

27.09.2021 13:19 Aktualizováno Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze…

Švýcaři dali v referendu zelenou sňatkům lidí stejného pohlaví

26.09.2021 17:54 Aktualizováno Švýcaři se dnes v referendu vyslovili pro uzákonění sňatků lidí stejného pohlaví. Podle agentury…

Islandský parlament bude mít většinu žen, jako první v Evropě

26.09.2021 16:52 Aktualizováno Islandská vládní koalice v sobotních volbách opět získala většinu v parlamentu. Vyplývá to podle…

Lavrov vyzval USA k větší aktivitě v otázce jaderné dohody s Íránem

25.09.2021 21:08 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes vyzval Spojené státy, aby byly aktivnější v jednání o…

Rusko hlásí 22.041 nově nakažených koronavirem

25.09.2021 13:42 Ruský operativní štáb dnes oznámil 22.041 případů koronavirové infekce za poslední den. To je…

Související:

Právě se děje

reklama