Čínský umělec Wej-wej protestoval proti vydání Assange

Čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej dnes mlčením protestoval před londýnským soudem proti možnému vydání zakladatele portálu WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států. Informovala o tom agentura AP. V hlavním městě Británie pokračovalo soudní řízení o vydání Assange, který v USA čelí obvinění ze špionáže a nezákonného zveřejnění tajných dokumentů, za což mu hrozí trest 175 let vězení.

Zatčení Juliana Assangeho
doporučujeme

Trestní tribunál Old Bailey si od dvou svědků vyslechl, že pokud by byl Assange do USA vydán, čelil by tam nesnesitelným podmínkám.

Assangeovi mimo jiné hrozí, že pokud by byl ve Spojených státech odsouzen, mohl by zbytek života strávit ve věznici zvané Supermax ve městě Florence nedaleko Denveru. Zařízení obývá několik set zločinců odsouzených za závažné činy, mezi nimiž je například mexický narkobaron Joaquín Guzmán přezdívaný "El Chapo" (Prcek), atentátník Ted Kaczynski zvaný Unabomber, čečenský útočník na bostonský maraton Džochar Carnajev či terorista Zacarias Moussaoui, který se podílel na přípravě útoků z 11. září 2001.

"Propusťte ho na svobodu," uvedl Aj Wej-wej, který se se zakladatelem WikiLeaks v minulosti několikrát setkal. "Představuje zásadní hodnotu toho, proč jsme svobodní - protože máme svobodu tisku," uvedl Aj.

"Potřebujeme mnoho protestů v různých podobách. Já jsem umělec; pokud nemůžu využít svoje umění, které má své meze, tak budu raději mlčet," dodal aktivista, k jehož protestu se před soudní budovou připojil také Assangeův otec.

Server WikiLeaks na sebe strhl pozornost médií z celého světa v roce 2010, když publikoval tajné video americké armády zachycující letecký útok v Bagdádu z roku 2007, který zabil desítku lidí včetně dvou reportérů agentury Reuters. Od června 2012 se Assange kvůli hrozící extradici do USA skrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ekvádor mu ale loni odebral azyl, načež Assange zatkla britská policie. Nyní si odpykává trest za předchozí porušení podmínek kauce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko pozastavilo očkování proti koronaviru, došla totiž vakcína

29.10.2020 18:31 V Rusku dočasně pozastavili očkování nových dobrovolníků vakcínou proti koronaviru. Oznámila to…

Verdikt soudu má vážné dopady. EU hrozí Ukrajině pozastavením bezvízového…

29.10.2020 17:30 Aktualizováno Evropská unie pohrozila Kyjevu pozastavením bezvízového cestování Ukrajinců do unijních zemí. Je to…

Otázka Gibraltaru je stále nevyřešená. Podle Španělska chybí Británii vůle…

29.10.2020 16:44 Podle španělských diplomatů chybí Británii politická vůle k uzavření dohody, která by od 1. ledna…

Corbyn má pozastavené členství v Labouristické straně, kvůli antisemitismu

29.10.2020 16:07 Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama