Církev v Rusku pobouřil zákon proti domácímu násilí. Prý jde na ruku homosexuálům

Vlivná ruská pravoslavná církev varovala před důsledky přijetí dlouho očekávaného zákona o prevenci proti domácímu násilí, jehož návrh dnes zveřejnili ruští senátoři, vesměs z vládní strany Jednotné Rusko. Předloha, vypracovaná i pod vlivem pobouření veřejnosti nad některými křiklavými případy, obsahuje právní definici domácího násilí a různá preventivní opatření, například zákaz styku násilníka s obětí.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Násilí, ilustrační fotografie
doporučujeme

Snaha řešit problém domácího násilí je ale podle představitelů moskevského patriarchátu pouhou zástěrkou. Skutečným cílem skupiny senátorů je podle tvrzení zástupců církve snazší odebírání dětí ruským rodičům.

"Pak je svěří na výchovu homosexuálům - jako v Americe", prohlásil šéf komise moskevského patriarchátu pro záležitosti rodiny Dimitrij Smirnov podle agentury Interfax. "Až se zákon začne v praxi plnit, bude se střílet! Má to stát zapotřebí?" varoval Smirnov v rozhlasové stanici Voroněž.

Místo zákona by podle církevního představitele prý bohatě stačil pokyn prezidenta Vladimira Putina ruskému ministru vnitra. Ten by měl podle církve nařídit policistům reagovat na stížnosti žen, že je muž bije. "Přišli by strážníci a jako za mého mládí by (domácího tyrana) zavřeli alespoň na dva týdny, aby vychladil," doporučil duchovní.

Interfax připomněl, že nedávno další vysoce postavený pravoslavný představitel - Vachtang Kipšidze z komise pro vztahy církve s veřejností - prohlásil, že se chystaná opatření proti domácímu násilí opírají o západní vzory a že mohou ruské rodiny poškodit.

"Bude to válka světů, kdo z koho, ale měli bychom vyhrát, pokud žijeme v pokrokové zemi," prohlásila spoluautorka předlohy Oksana Puškinová o odporu konzervativních kruhů. Nejde totiž jen o církev.

Například ministerstvo spravedlnosti podle ruských médií ve vyjádření pro Evropský soud pro lidská práva argumentovalo, že podle statistik muži trpí domácím násilím a diskriminací více než ženy. Jsou prý totiž v menšině a neočekává se od nich, že by prosili o pomoc a o ochranu před krutým zacházením, zvláště pokud trpí vinou "osoby opačného pohlaví".

Ruské zákony nespecifikují domácí násilí jako trestný čin, Rusko v roce 2017 se souhlasem prezidenta Vladimira Putina některé jeho formy dekriminalizovalo. To podle aktivistek celkově oslabilo ochranu žen a dětí před násilím a zneužíváním ve vlastní rodině. Násilníkovi, který zbije člena vlastní rodiny, hrozí jen pokuta, pokud se násilí nedopustí častěji než jednou za rok. Výsledkem jsou podle aktivistek miliony trpících žen; i podle úředních odhadů každá pátá Ruska okusila násilí ze strany příbuzného či partnera. V Rusku se dvě pětiny násilných zločinů stanou v rodinách, poznamenala agentura AP.

Očekává se, že zákon by mohl být parlamentu předložen koncem roku.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajinský extremista chystal teror, ruští agenti ho dopadli v tajném…

11.12.2019 13:19 Ruská tajná služba FSB zadržela přívržence ukrajinské nacionalistické organizace Pravý sektor,…

Přehmat s celosvětovými dopady. Politolog promluvil o uprchlících a Turecku

11.12.2019 00:01 NÁZOR - Zatímco Kurdové v autonomní oblasti Rojava na severu Sýrie nadále čelí "genocidnímu tažení"…

Ruská policie opět zatkla šamana Gabyševa, který chce vyhnat Putina

10.12.2019 18:51 Ruští policisté zatkli v Jakutsku šamana Alexandra Gabyševa, který se vydal už podruhé pěšky do…

Atentátníci na metro v Petrohradu potrestáni. Vojenskou soud se s nimi…

10.12.2019 14:34 Vojenský soud v Petrohradu dnes odsoudil k trestům sahajícím od 19 let vězení až po doživotí 11…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama