Cizinci míří do Bělehradu za bezplatným očkováním proti koronaviru

Do Bělehradu se dnes vydaly tisíce lidí z okolních zemí, kteří se chtějí nechat očkovat vakcínou proti covidu-19. Srbské úřady totiž nabídly cizincům bezplatně vakcinaci, pokud se na ni tento víkend dostaví. Uvedla to agentura AP.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Před hlavním očkovacím centrem v srbské metropoli vytvořili obyvatelé Bosny, Černé Hory a Severní Makedonie dlouhé fronty, velmi často v řadě čekaly celé rodiny. Podle portálu Klix se ráno také tvořily kolony aut na hraničních přechodech se Srbskem.

Na rozdíl od Srbska, které hlásí bohaté zásoby očkovacích preparátů, většina jeho balkánských sousedů řeší problém s nedostatkem vakcín a některé země ještě ani pořádně s hromadným očkováním nezačaly. Bělehrad už dříve menší množství vakcín proti covidu-19 Severní Makedonii, Černé Hoře a Bosně také daroval.

Kritici srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi ale vytýkají, že se tak snaží rozšířit svůj vliv v regionu a vylepšit svou někdejší pověst ultranacionalisty, kterou získal během krvavého rozpadu Jugoslávie v 90. letech. Další tvrdí, že dávky vakcíny od firmy AstraZeneca, které zdravotníci aplikují cizincům, se blíží datu expirace a je nutné je co nejdříve využít. Toto tvrzení však nebylo možné ověřit, podotýká AP.

Srbsko patří mezi nejrychleji očkující země v Evropě. Zdravotníci podávají lidem preparáty čínské firmy Sinopharm, ruskou vakcínu Sputnik V, očkují rovněž látkami od firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca. Ve zhruba sedmimilionové zemi dostalo alespoň první dávku vakcíny přes dva miliony lidí. V poslední době však v zemi sílí hlasy odpůrců očkování, což podle lékařů a úřadů způsobuje menší zájem o vakcinaci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na východě Ukrajiny byl zabit další voják, Raab a Blinken apelovali na…

11.04.2021 12:19 Další ukrajinský voják podle dnešního armádního komuniké přišel o život při nepřátelském…

Pohřeb prince Philipa proběhne v sobotu 17. dubna

10.04.2021 18:54 Pohřeb zesnulého prince Philipa, manžela britské královny Alžběty II., se bude konat v sobotu 17.…

Ukrajina hlásí dalšího zraněného vojáka z bojů v Donbasu

10.04.2021 13:38 Ukrajinská armáda dnes ohlásila, že během uplynulých 24 hodin se proruští separatisté v Donbasu na…

EU musí nalézt sílu a postavit se Rusku, apeluje expert na mezinárodní…

10.04.2021 00:01 NÁZOR - Hromadění ruských vojenských sil na hranicích s Ukrajinou není pouze výzvou pro Kyjev, ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama