Co čeká světovou ekonomiku? Profesor poukázal na klíčové faktory

NÁZOR – Vývoj na finančních trzích a důvěra investorů v budoucnost nám mohou hodně napovědět o nadcházejícím ekonomickém zotavení, konstatuje David McMillan v komentáři pro server National Interest. Profesor z University of Stirling tyto ukazatele považuje za důležité na pozadí překonávání koronavirové pandemie.

Ekonomická krize, ilustrační foto

Hodně se debatuje o tom, zda bude ekonomické zotavení ve tvaru V, což znamená krátkodobý hospodářský propad a následný rychlý návrat na předchozí úroveň, nastiňuje profesor. Dodává, že zotavení může mít také podobu U, tedy trvat delší dobu, případně není vyloučen ani vývoj ve tvaru L, kdy zotavení není v dohledu a vleče se mnoho let, ne-li desetiletí.

Cena zlata je rekordně vysoká,“ poukazuje ekonom. To podle něj ukazuje, jak skeptičtí jsou investoři k zotavení ekonomiky. Ne všechny signály jsou ale špatné, upozorňuje McMillan. Uvádí pět důležitých ukazatelů, které jsou směsicí tří výše uvedených scénářů vývoje a ukázkou nejistoty panující na finančních trzích.

Zlato

Zlato je pojímáno jako bezpečná komodita pro úschovu prostředků, vysvětluje odborník. Dodává, že zlato neprodukuje žádné zisky v podobě dividend či úroků, a tak v dobrých časech jeho obliba klesá na úkor akcií.

Naopak hodnota zlata se ukazuje v období ekonomických problémů, kdy jeho cena roste, deklaruje profesor. Podotýká, že cena zlata nyní překonala úroveň po globální finanční krizi v letech 2007 a 2008, což přináší mnoho otázek ohledně udržitelnosti dluhů a naznačuje obezřetnost investorů.

Akciové trhy

Cena akcií výrazně osciluje a akcie považovány za jednu z nejriskantnějších investic, protože v případě bankrotu společnosti přijdou investoři o všechny peníze, uvádí McMillan. Poukazuje, že jeden z klíčových indexů na americké burze, S&P 500, se nachází pod úrovní ze začátku letošního roku, ale nad úrovní loňské úrovně.

Je to tvar V, ale vzestup je trochu kulhavý a pokračující nejistota momentálně brání plnému zotavení,“ pokračuje ekonom. Doplňuje, že pohled na další trhy není tak optimistický a například hlavní britský index FTSE 100 se stále nachází hluboko pod hodnotami, kde byl před úderem nemoci covid-19, a blíží se tvaru L.

Měď

Měď je nejčastěji užívaný průmyslový materiál, a pokud se vyrábí zboží a roste ekonomika, je po mědi poptávka a její cena stoupá, konstatuje expert. Upozorňuje, že cena mědi propadla na začátku roku spolu s vyhlášením karantény v Číně a k dalšímu poklesu došlo poté, co se koronavirus v březnu rozšířil do Evropy a Spojených států.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čína je největším dovozcem mědi a nakupuje polovinu jejího celosvětového objemu, tudíž je cena této komodity určována především poptávkou v Číně, přičemž od 19. března konstantně roste spolu stím, jak čínské úřady uvolňují protikoronavirová opatření, vysvětluje McMillan. To považuje za náznak oživení ve tvaru protáhlého V, které se může měnit v U.   

Baltic Dry Index

Pokud se vyrábí zboží, pak je nutné poslat ho do konečné destinace,“ píše profesor. Vysvětluje, že Baltic Dry Index se skládá z indexů ceny přepravy klíčových surových materiálů a je-li zboží posíláno výrobci do světa zákazníkům, tento index roste.

Momentálně se Baltic Dry Index nachází na úrovni před začátkem karantény v Evropě a Spojených státech, ale vrátil se na úroveň před vyhlášením karantény v Číně, upozorňuje ekonom. To by podle něj naznačovalo, že objem výroby roste a existuje naděje pro exportéry, přestože pokles na konci grafu varovně ukazuje přetrvávající nejistotu.

Vládní dluhopisy

Podobně jako zlato jsou i vládní dluhopisy považovány za bezpečnější druh investice během krizí, protože státy zpravidla nebankrotují a daří se jim splácet dluhy, nastiňuje McMillan. Dodává, že pokud investoři s nervozitou vzhlížejí k budoucímu ekonomickému vývoji, nakupují vládní dluhopisy, což žene jejich cenu nahoru a snižuje jejich výnos.

Výnos z dluhopisů ovlivňuje politika centrálních bank a nižší úrokové sazby v ekonomicky slabší době, které mají lidi přimět utrácet, tudíž lze srovnat výnosy dluhopisů s různou délkou splatnosti, kdy vyšší výnos značí pozitivnější výhled, uvádí odborník. Konstatuje, že pohled na dlouhodobý graf ukazuje růst, a tedy oživení, ale tento růst se zastavuje, což opět indikuje pokračující nejistotu.  

Celkově čísla ukazují, že investoři jsou nejistí. To, že nakupují akcie a suroviny využívané ve výrobě je signál naděje, že se světová ekonomika zotaví rychle. Ale cena zlata také dává dávku realismu,“ uzavírá profesor.

Očkovací certifikáty mají od ledna platit jen devět měsíců

02.12.2021 22:05 Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro…

Jedna dávka nestačí. Na lidi s vakcínou Janssen bude čekat přeočkování

02.12.2021 14:19 Ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je podle vědců dvakrát vyšší riziko…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Pozitivněji než dříve vnímá vakcinaci čtvrtina lidí, ukázal průzkum

02.12.2021 16:40 Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji…

USA, EU, Británie a Kanada oznámily nové sankce vůči Bělorusku za…

02.12.2021 19:28 Spojené státy, Evropská unie, Británie a Kanada dnes oznámily nové sankce vůči Bělorusku. Režim…

Lavrov chce záruky nerozšiřování NATO, Blinken od Ruska snížit napětí

02.12.2021 13:34 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes před schůzkou se svým americkým protějškem Antonym…

Kreml má výroky Zelenského o vrácení Krymu Ukrajině za přímé ohrožení Ruska

02.12.2021 12:13 Moskva považuje za přímé ohrožení Ruska úterní prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra…

Na opoziční mítink v Kyjevě přišly stovky lidí, žádaly demisi prezidenta a…

01.12.2021 21:38 Aktualizováno Stovky lidí přišly dnes večer na opoziční demonstraci na kyjevském náměstí Nezávislosti, zvaném…

Rusko chce podle Putina záruky, že se NATO nerozšíří dál na východ

01.12.2021 17:37 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že jeho země bude žádat záruky, že se…

Zelenskyj vyzval k přímému jednání s Moskvou o konfliktu na Ukrajině

01.12.2021 12:48 Aktualizováno Ukrajina potřebuje přímé rozhovory s Moskvou, aby mohla v oblasti Donbasu na východě země ukončit…

Norsko hlásí první dva případy varianty omikron u lidí, kteří byli v JAR

01.12.2021 12:24 Norsko je další evropskou zemí, kde byla odhalena nová koronavirová varianta omikron. O dvou…

Británie hlásí už 22 případů varianty omikron, očekává se odhalení dalších

01.12.2021 09:40 V Británii je celkem 22 potvrzených případů koronavirové varianty omikron a čeká se odhalení…

Lukašenko označil Krym za ruské území, chce vyřešit migrační krizi do…

30.11.2021 20:49 Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil…

Švýcarsko plánuje zpřísnit opatření proti šíření koronaviru

30.11.2021 20:35 Švýcarsko chce po dlouhém váhání poprvé od začátku čtvrté vlny pandemie covidu-19 zpřísnit opatření…

Související:

Právě se děje

reklama