Co čeká světovou ekonomiku? Profesor poukázal na klíčové faktory

NÁZOR – Vývoj na finančních trzích a důvěra investorů v budoucnost nám mohou hodně napovědět o nadcházejícím ekonomickém zotavení, konstatuje David McMillan v komentáři pro server National Interest. Profesor z University of Stirling tyto ukazatele považuje za důležité na pozadí překonávání koronavirové pandemie.

Ekonomická krize, ilustrační foto
doporučujeme

Hodně se debatuje o tom, zda bude ekonomické zotavení ve tvaru V, což znamená krátkodobý hospodářský propad a následný rychlý návrat na předchozí úroveň, nastiňuje profesor. Dodává, že zotavení může mít také podobu U, tedy trvat delší dobu, případně není vyloučen ani vývoj ve tvaru L, kdy zotavení není v dohledu a vleče se mnoho let, ne-li desetiletí.

Cena zlata je rekordně vysoká,“ poukazuje ekonom. To podle něj ukazuje, jak skeptičtí jsou investoři k zotavení ekonomiky. Ne všechny signály jsou ale špatné, upozorňuje McMillan. Uvádí pět důležitých ukazatelů, které jsou směsicí tří výše uvedených scénářů vývoje a ukázkou nejistoty panující na finančních trzích.

Zlato

Zlato je pojímáno jako bezpečná komodita pro úschovu prostředků, vysvětluje odborník. Dodává, že zlato neprodukuje žádné zisky v podobě dividend či úroků, a tak v dobrých časech jeho obliba klesá na úkor akcií.

Naopak hodnota zlata se ukazuje v období ekonomických problémů, kdy jeho cena roste, deklaruje profesor. Podotýká, že cena zlata nyní překonala úroveň po globální finanční krizi v letech 2007 a 2008, což přináší mnoho otázek ohledně udržitelnosti dluhů a naznačuje obezřetnost investorů.

Akciové trhy

Cena akcií výrazně osciluje a akcie považovány za jednu z nejriskantnějších investic, protože v případě bankrotu společnosti přijdou investoři o všechny peníze, uvádí McMillan. Poukazuje, že jeden z klíčových indexů na americké burze, S&P 500, se nachází pod úrovní ze začátku letošního roku, ale nad úrovní loňské úrovně.

Je to tvar V, ale vzestup je trochu kulhavý a pokračující nejistota momentálně brání plnému zotavení,“ pokračuje ekonom. Doplňuje, že pohled na další trhy není tak optimistický a například hlavní britský index FTSE 100 se stále nachází hluboko pod hodnotami, kde byl před úderem nemoci covid-19, a blíží se tvaru L.

Měď

Měď je nejčastěji užívaný průmyslový materiál, a pokud se vyrábí zboží a roste ekonomika, je po mědi poptávka a její cena stoupá, konstatuje expert. Upozorňuje, že cena mědi propadla na začátku roku spolu s vyhlášením karantény v Číně a k dalšímu poklesu došlo poté, co se koronavirus v březnu rozšířil do Evropy a Spojených států.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Čína je největším dovozcem mědi a nakupuje polovinu jejího celosvětového objemu, tudíž je cena této komodity určována především poptávkou v Číně, přičemž od 19. března konstantně roste spolu stím, jak čínské úřady uvolňují protikoronavirová opatření, vysvětluje McMillan. To považuje za náznak oživení ve tvaru protáhlého V, které se může měnit v U.   

Baltic Dry Index

Pokud se vyrábí zboží, pak je nutné poslat ho do konečné destinace,“ píše profesor. Vysvětluje, že Baltic Dry Index se skládá z indexů ceny přepravy klíčových surových materiálů a je-li zboží posíláno výrobci do světa zákazníkům, tento index roste.

Momentálně se Baltic Dry Index nachází na úrovni před začátkem karantény v Evropě a Spojených státech, ale vrátil se na úroveň před vyhlášením karantény v Číně, upozorňuje ekonom. To by podle něj naznačovalo, že objem výroby roste a existuje naděje pro exportéry, přestože pokles na konci grafu varovně ukazuje přetrvávající nejistotu.

Vládní dluhopisy

Podobně jako zlato jsou i vládní dluhopisy považovány za bezpečnější druh investice během krizí, protože státy zpravidla nebankrotují a daří se jim splácet dluhy, nastiňuje McMillan. Dodává, že pokud investoři s nervozitou vzhlížejí k budoucímu ekonomickému vývoji, nakupují vládní dluhopisy, což žene jejich cenu nahoru a snižuje jejich výnos.

Výnos z dluhopisů ovlivňuje politika centrálních bank a nižší úrokové sazby v ekonomicky slabší době, které mají lidi přimět utrácet, tudíž lze srovnat výnosy dluhopisů s různou délkou splatnosti, kdy vyšší výnos značí pozitivnější výhled, uvádí odborník. Konstatuje, že pohled na dlouhodobý graf ukazuje růst, a tedy oživení, ale tento růst se zastavuje, což opět indikuje pokračující nejistotu.  

Celkově čísla ukazují, že investoři jsou nejistí. To, že nakupují akcie a suroviny využívané ve výrobě je signál naděje, že se světová ekonomika zotaví rychle. Ale cena zlata také dává dávku realismu,“ uzavírá profesor.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muž přepadl banku v Kyjevě a tvrdil, že má bombu. Komando ho zadrželo

03.08.2020 14:54 Aktualizováno Zásahová jednotka ukrajinské tajné služby zadržela muže, který v jedné bance v kancelářském centru…

Zemřel politik a nobelista John Hume (†83), zasloužil se o mír v Severním…

03.08.2020 12:11 Ve věku 83 let dnes zemřel severoirský umírněný katolický politik John Hume, který za svou úlohu v…

Rusko dál zápolí s pandemií. Přibylo téměř 5400 nových případů koronaviru

03.08.2020 11:13 Rusko dnes oznámilo 5394 nových případů nákazy koronavirem a 79 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den…

Pandemie s námi bude dlouho, připravte se na další nemoci, vyzvala státy…

03.08.2020 10:59 Světová zdravotnická organizace (WHO) o víkendu varovala, že koronavirová pandemie bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama