Co přinese koronavirus Rusku? Politolog naznačil, čeho se bojí v Kremlu

NÁZOR - S více než 250 případy nemoci COVID-19 začíná Rusko pociťovat zdravotnické a ekonomické dopady jejího rychlého šíření, konstatuje Dmitrij Trenin v komentáři pro server Moscow Times. Politolog z Carnegie Moscow Center. Dodává, že navzdory blížícím se výzvám Kreml věří, že nedostatečná mezinárodní reakce potvrzuje klíčové aspekty jeho světonázoru.

Moskva, Kreml

Rusové budou vyvozovat závěry

Epidemie koronaviru se stává velkým testem pro všechny vlády a ruské úřady musejí v přímém přenosu pomyslně soutěžit se zbytkem světa, jelikož informační zdroje jsou stále poměrně otevřené, tvrdí politolog. Poukazuje, že se na ně již valí kritika, že dlouho váhaly s evakuací ruských občanů z čínského Wu-chanu a přijetím adekvátních domácích opatření.

"Jak epidemie eskaluje, srovnání s dalšími zeměmi je nevyhnutelné; lidé se dívají a budou vyvozovat závěry," pokračuje expert. Dodává, že Moskva ale balancuje na tenkém laně v přístupu k Pekingu a především šokující uzavření společné, 4.300 km dlouhé  hranice ruskými úřady a jejich snaha testovat čínské turisty v Moskvě na koronavirus vyvolaly zuřivé protesty čínské ambasády.

Poté, co se Rusko fyzicky izolovalo a čínští návštěvníci odjeli, začala Moskva velebit čínskou reakci na koronavirus a přidala se na stranu Pekingu v jeho zpravodajské válce s Washingtonem, když šířila čínské tvrzení, že vir je americkou biologickou zbraní, která má zastavit vzestup Číny, uvádí Trenin. Doplňuje, že prezidentové Vladimir Putin a Si Ťin-pching navíc po telefonu odsouhlasili bližší spolupráci svých zemí v lékařském výzkumu.

Rusko se ale muselo odříznout i od dalších sousedů a z iniciativy Moskvy došlo k obnovení hraničních kontrol v rámci formální unie s Běloruskem, když Minsk odmítl uzavřít hranice pro čínské návštěvníky a další potenciálně infikované cizince, připomíná politolog. Podotýká, že ruský krok vyprovokoval běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka ke kritice Moskvy za přehnaná opatření.

Poté, co Ukrajina zavřela kompletně své hranice, Rusko pozastavilo železniční spojení mezi oběma zeměmi, čímž přerušilo poslední fungující dopravní cestu, konstatuje Trenin. Dodává, že své hranice s Ruskem naopak uzavřela Gruzie a ruské úřady nakonec zakázaly vstup většině cizinců do země.

Biden v Bílém domě i propad cen ropy  

"Dalším destabilizujícím vedlejším produktem kornavirové epidemie jsou sílící pochyby o výhledu amerického prezidenta Donalda Trumpa na znovuzvolení," píše odborník. Vysvětluje, že před úderem viru většina ruských analytiků předvídala Trumpovo vítězství, což by byl z pohledu Kremlu povzbudivý výsledek, jelikož stávajícího šéfa Bílého domu považuje za přijatelného protihráče.

Nyní je ale výsledek voleb považován za otevřený a existuje možnost, že v Bílém domě usedne bývalý americký viceprezident Joe Biden, upozorňuje Trenin. Soudí, že pokud by se tak stalo, posílilo by to nejistotu v americko-ruských vztazích.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Další velkou obava Ruska pramení z razantního propadu cen ropy a pádu ruského rublu, zdůrazňuje politolog. Podotýká, že na pozadí celkově pochmurného ekonomického výhledu poslal krach dohody o úrovni těžby ropy mezi Moskvou a státy OPEC ceny nejníže od roku 2003, a přestože Rusko nahromadilo značné rezervy a může mírnit dopad na svůj rozpočet, ambiciózní projekty v mnoha oblastech, například zdravotnictví, se dostanou pod tlak.

"Nehledě na to Kreml považuje některé dopady epidemie za potvrzení správnosti svého světonázoru," pokračuje politolog. Poukazuje, že křehkost globalizace je podtrhována tím, že mezinárodní společenství se stále více fragmentuje a liberální řád ustupuje, přičemž na globální scéně se jako klíčoví hráči opět prezentují jednotlivé státy, zatímco instituce typu Světová zdravotnická organizace jsou odsunuty do role pouhých statistiků a EU se ocitá v pozici pasažéra, zatímco kormidla se chopily vlády členských zemí.  

Světové demokracie přitom podle politologa krizi nezvládají lépe než nedemokratické státy a úsilí zemí s větší schopností mobilizace, například Číny, Jižní Koreje či Japonska, se ukazuje jako efektivnější než v případě zemí s volnější společenskou organizovaností, například Spojených států či evropských zemí, které musejí spoléhat na jiné a zároveň čelí obnoveným hraničním překážkám.

Především se ale obnažily slabé stránky EU a prakticky všechny známé případy nákazy v Rusku pocházejí z Evropy, uvádí Trenin. Dodává, že nedostatečnou ucelenou reakci Bruselu a obnovu hraničních kontrol mezi členskými státy považuje Moskva za důkaz, že EU se nedokáže vypořádat s výzvami moderní doby.

Kreml může současné události interpretovat jako potvrzení modrosti soběstačného přístupu v globalizovaném světě, který je hnán sobeckými zájmy jednotlivých zemí, míní odborník. Tvrdí, že Rusko je nyní na ekonomickou krizi připraveno lépe než v letech 2008 a 2014, jelikož má větší měnové rezervy, nižší zahraniční dluh a je méně odkázáno na dovoz potravin a dalšího zboží.

"Tato krize je však v Rusku stále v počátečních fázích," upozorňuje politolog. Konstatuje, že všechny složky státní správy si budou muset počínat velmi dobře, aby podpořily kremelské nároky na moc v blížícím se referendu o ústavních změnách, parlamentních volbách příští rok a prezidentských volbách v roce 2024.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Rusko vyrovnalo denní rekord v počtu úmrtí pacientů s covidem-19

23.09.2021 17:09 Rusko dnes ohlásilo 820 úmrtí souvisejících s covidem-19 během uplynulých 24 hodin. Je to nejvyšší…

Lidé nemusí v panice vykupovat supermarkety, ujistil britský ministr

23.09.2021 12:47 Lidé v Británií nemusí v panice vykupovat zásoby ze supermarketů, v zemi nehrozí další takzvaná…

Slavnostní předávání Nobelových cen kvůli koronaviru opět nebude

23.09.2021 12:19 Slavnostní předávání Nobelových cen ve vědeckých oborech a za literaturu se letos ve švédském…

V Rusku zahynulo šest lidí po pádu letadla na Dálném východě

23.09.2021 12:10 Všech šest členů posádky letounu An-26, který ve středu havaroval na ruském Dálném východě,…

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval Valné shromáždění k oživení OSN

23.09.2021 09:45 K "oživení" základních principů OSN a podpoře těch, kteří chtějí změnit svět k lepšímu, vyzval v…

WHO: Špatný vzduch škodí lidskému zdraví více, než se dosud myslelo

22.09.2021 19:40 Špatný vzduch škodí lidskému zdraví více, než se dosud myslelo, a dosavadní mezní hodnoty škodlivin…

AI vyčítá výrobcům vakcín, že neuvolní patenty

22.09.2021 17:32 Šest nejvýznamnějších výrobců očkovacích látek proti covidu-19 přispívá k bezprecedentní…

Neznámý útočník střílel na auto poradce ukrajinského prezidenta, zranil…

22.09.2021 17:26 Neznámý útočník ostřeloval dnes nedaleko Kyjeva automobil, v němž jel hlavní poradce ukrajinského…

Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že je otcem šesti dětí

22.09.2021 07:50 Britský premiér Boris Johnson americkým médiím potvrdil, že je otcem šesti dětí. Upozornila na to…

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Související:

Právě se děje

reklama