Co s drahou zbraní? Rusko hledá využití pro svůj nejpokročilejší letoun

NÁZOR - Suchoj Su-57 je bojový letoun obtížně zachytitelný radary a proto má jít o nejlepší ruské letadlo pro nesení nových protilodních střel, konstatuje vojenský publicista a politolog Michael Peck. V komentáři pro server National Interest dodává, že Rusko takové tyto střely pro zmíněný letoun již vyvíjí.

Přidejte svůj názor 78 komentářů

Su-57
doporučujeme

Problematická historie Su-57

Peck zároveň pokládá otázku, zda jsou útoky na lodě skutečně tím nejlepším úkolem pro pokročilý letoun. "Dnes společnost (Dětal) pracuje na vývoji aktivně naváděné hlavice pro slibnou protilodní střelu, kterou má dle plánů nést také stíhač Su-57," cituje v té souvislosti zástupce ruského náměstka ministra obrany Alexeje Krivoručka.

Podle ruské tiskové agentury TASS se v konstrukční kanceláři Dětal uskutečnila pracovní schůzka, během které se diskutovalo o podpisu smlouvy s Korporací taktických raketových zbraní, jejímž důsledkem by byla produkce komplexní škály střel pro Su-57, poukazuje politolog.

Su-57 je ruskou odpovědí na americké letouny s technologií stealth F-22 a F-35, vysvětluje Peck. Připomíná, že jde o stroj létající dvojnásobnou rychlostí zvuku pro vybudování vzdušné nadvlády i útoky na pozemní cíle.

Jde o první ruské letadlo obtížně detekovatelné radary a zřejmě nejsofistikovanější letoun v ruském arzenálu, připouští publicista. Dodává však, že Su-57 má problematickou historii a potíže jej provázejí více než deset let - částečně vycházejí z technických nedostatkům, ale ve větší míře z finančních důvodů.

Odhadovaná cena za kus se pohybuje mezi 40-156 miliony dolarů (900 milionů až 3,5 miliardy korun), a proto ruské letectvo již dříve zrušilo zamýšlenou masovou produkci Su-57 a nakoupí jen pár těchto strojů, uvádí Peck. Podotýká, že momentálně jich má Rusko zhruba desítku a některé z nich za sebou mají pár misí v Sýrii.

Ruský prezident Vladimir Putin ovšem nedávno oznámil, že do roku 2028 bude ruskému letectvu dodáno šestasedmdesát Su-57, ačkoliv předtím se plánoval nákup pouhých šestnácti kusů, nastiňuje politolog. Dodává, že podle Putina ruský ministr obrany Sergej Šojgu ujistil, že výrobce letounu srazil cenu o 20 % a tuto nabídku si ruská vláda nemohla nechat ujít.

"Odsouhlasili jsme nákup šestasedmdesáti těchto stíhaček bez navýšení ceny ve stejném časovém období," cituje Peck slova ruského prezidenta. Zároveň zdůrazňuje, že ani tak nepůjde o velkou leteckou flotilu.

Příliš malé počty

Spojené státy mají pouze 186 strojů F-22 a i tento počet je považován za příliš malý pro delší bojovou operaci, vysvětluje vojenský publicista. Doplňuje, že americké ozbrojené síly si proto chtějí pořídit hned 2.400 letounů F-35.

Rusko se nakonec může rozhodnout nakoupit více Su-57, připouští politolog. Konstatuje, že to bude záviset na stavu vypjaté ruské ekonomiky a také na tom, jak se letoun osvědčí v běžné službě.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stávající příkazy i tak naznačují, že ruské letectvo bude mít nakonec maximálně pár stovek Su-57, a není ani vyloučené, že počet 76 může být naopak snížen s ohledem na vývoj ruských veřejných financí v následujícím desetiletí, tvrdí Peck. Pokládá proto otázku, jak lze v takovém případě sofistikovaný stealth letoun nejlépe využít.

"Schopnosti takového letadla by byly potřeba proti nepříteli vlastnícího pokročilé letouny a protivzdušnou obranu," vysvětluje publicista. Doplňuje, že mezi ně lze počítat Spojené státy, země NATO, Japonsko, Izrael a potenciálně také Čínu.   

K boji s nepřátelskými stealth letouny by Rusko zajisté vyslalo vlastní stroje s těmito vlastnostmi, soudí Peck. Konstatuje, že flotila pouhých šestasedmdesáti Su-57 oslabená nevyhnutelnými bojovými ztrátami, nehodami a nutnou údržbou, by sotva dokázal plnit úkoly protivzdušné obrany a doprovodu pro jiné letouny.

Vojenský publicista se proto ptá, kolik Su-57 by pak zbylo k útokům na lodě. Domnívá se, že proti většině námořních cílů by postačilo nasadit starší stroje Su-30 či bombardéry Tu-23M3 vybavené hypersonickými střelami.

Existují sice situace, kdy by se stealth vlastnosti Su-57 hodily, především při útoku na silně chráněné skupiny amerických letadlových lodí, ale nasadit omezené množství těchto strojů k útokům na lodě je stejné, jako by takové úkoly měly plnit letouny F-22, tvrdí Peck. Dodává, že takový krok američtí letečtí velitelé odmítají.

Loading...
Vstupte do diskuze (78)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gorbačov varuje Rusko a USA: Jednejte mezi sebou, jinak hrozí válka

19.10.2019 19:55 Světová politika zajímá někdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova i v pokročilém věku.…

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Policie nekompromisně zakročila proti demonstrantům v Baku, zatčen lídr…

19.10.2019 18:32 Ázerbájdžánská policie dnes v hlavním městě Baku zadržela desítky protestujících včetně vůdce…

Bojové stíhačky i vrtulníky. Ruský premiér přijel na vojenskou přehlídku…

19.10.2019 16:41 Ruský premiér Dmitrij Medveděv se dnes u Bělehradu zúčastnil vojenské přehlídky uspořádané k 75.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama