Co se děje za zdmi Kremlu? Odborník rozplétá mocenskou vertikálu

NÁZOR – „Vládnutí v Rusku je záležitost jednoho muže.“ Toto tvrzení připomíná Ben Noble v komentáři pro server Moscow Times. Expert na východní Evropu působící na University College London dodává, že daný předpoklad přežívá navzdory bezpočtu pokusů jej vyvrátit.

Ruský prezident Vladimir Putin není kombinací Josifa Stalina a padoucha z filmů o agentu Bondovi, stejně tak neřídí „dobře namazaný stroj“ nemilosrdně efektivní vlády, zdůrazňuje odborník. Dodává, že pro komentátory, kteří se domnívají, že politika v Rusku není jen o Putinovi, se opakování podobných tezí s cílem zpochybnit zažitý mýtus stává doslova nemocí z povolání.

Noble se spolu s politoložkou Jekatěrinou Schulmannovou nedávno přidal k těm, kteří kritizují představu o Rusku jednoho muže. „Můžete se ptát, proč si dělat starosti,“ pokračuje autor komentáře. Za jeden z důvodů označuje houževnatost. Deklaruje, že dokud budou zaznívat názory, že ruskou politiku lze vysvětlit skrze pouhé zkoumání Putina, experti by měli být připraveni daný přístup zpochybňovat.

Další důvod je ale praktický, deklaruje Noble. Domnívá se, že uvedený předpoklad má ničivý dopad na západní politiku vůči Rusku a za situace, kdy se vztahy mezi Moskvou a Západem nacházejí zjevně na dně, je třeba lépe pochopit – možná naléhavěji než v méně vyhrocených dobách –, jak vládnutí v Rusku ve skutečnosti funguje. „Není doba na karikatury,“ deklaruje akademik.

Přílišné zjednodušení

Někdo může argumentovat, že představa o vládě jednoho muže je pouhým zjednodušením a nikdo ve skutečnosti nevěří tomu, že by Putin řídil vše, přiznává Noble. Vysvětluje, že podle zastánců tohoto tvrzení ruský vládce spíše kontroluje všechna klíčová rozhodnutí. I toto ale podle odborníka opomíjí důležité aspekty, a to z mnoha důvodů.

Zaprvé, i v případech, kdy je tím, kdo rozhoduje, Putin nepracuje ve vakuu, upozorňuje Noble. Podotýká, že informace a nabídky možností, které se k Putinovi dostanou, ovlivňují další aktéři, včetně byrokratů, tudíž představa o vládě jednoho muže zcela přehlíží výrazné pravomoci v nastolování agendy, které jdou za úřad ruského prezidenta.

Zadruhé, i když se Putin podílí na všech důležitých rozhodnutích, nevnáší do nich nezbytně své vlastní preference, míní expert. Připomíná, že mnoho odborníků vnímá Putina jako arbitra, který jedná z pozice soudce mezi soupeřícími zájmovými skupinami, nikoliv jak postavu, která diktuje, jakým směrem se bude politika ubírat.

„Ve skutečnosti může tento model arbitra vysvětlit časté politické obraty v některých politických oblastech,“ píše Noble. Domnívá se, že tyto změny neodrážejí Putinovu kolísavost, ale proměny poměru sil soupeřících skupin, které zaměřování se na samotného Putina opomíjí.

Zatřetí, Putinovo jednání ze širší perspektivy závisí na veřejných náladách v Rusku, deklaruje autor komentáře. To podle něj znamená, že Putinova moc je spíše spoluutvářena ruskými občany, než aby sloužila k přinucení obyvatel k poslušnosti.

Role ruských obyvatel v utváření hranic toho, co je v politice možné, Putina přežije, což ze znalosti veřejných nálad činí klíčovou záležitost, míní akademik. Dodává, že představa o vládě jednoho muže toto rovněž opomíjí. 

Mocenská vertikála, propaganda a moc 

Tři uvedené body se vztahují k rozhodovacímu procesu, ale představa o Rusku jednoho muže narazí na ještě větší problémy, pokud má objasnit realizaci opatření, deklaruje Noble. Upozorňuje, že v rozporu s myšlenkou mocenské vertikály totiž ruští činitelé ne vždy uvádějí rozhodnutí do praxe rychle a efektivně – ministerstva často neplní termíny a důležité politické cíle jsou odkládány, případně v tichosti opouštěny.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Myšlenka mocenské vertikály je přítomná jak u prokremelských, tak antikremelských hlasů – jako pozitivum, respektive negativum. A to nám hodně říká,“ pokračuje odborník. Vyvozuje z toho, že mocenská vertikála je pravděpodobně oboustrannou propagandou, nikoliv ukázkou toho, jak vláda v Rusku ve skutečnosti funguje. 

Putin je nepochybně mimořádně mocný, a to do takové míry, že pouhé zopakování tohoto široce přijímaného tvrzení může působit banálně, přiznává autor komentáře. Dodává, že Putin také svou moc dává mnohdy jasně najevo. Přesto Noble pokládá otázku, zda lze tyto ukázky Putinovy moci vztáhnout na celkový systém vládnutí v Rusku. Odpověď je podle něj záporná a vyvozovat z dílčích příkladů Putinovy ohromné moci generalizující pohled, že prezident stojí v centru všech rozhodnutí, nehledě na jejich realizaci, považuje za zcela chybné.

Nebezpečí nuancí 

Přiznání nuancí a složitostí by nemělo být kontroverzní, apeluje expert. Kritizuje, že občas je tak ale pojímáno, což dokazuje například bouřlivá debata o jmenování analytika Matthewa Rojanského do americké Rady pro národní bezpečnost, kdy byl Rojansky kvůli svým tendencím vidět věci ve více barvách líčen jako nedostatečný jestřáb, případně „užitečný idiot“, ne-li placený agent Kremlu.

Útoky na Rojanského ostatně odsoudily desítky expertů a politiků v otevřeném dopisu, který je označil za pokus o osobní diskreditaci a umlčení politické debaty, připomíná Noble. Podotýká, že politická podezíravost vůči nuancím není nová a jen tak nezmizí, nicméně její dopady mohou být méně závažné, pokud odborníci budou cítit možnost rozdělovat mezi složitostí a kritikou. 

„Mělo by být přípustné soudit Putina tvrdě a zároveň přiznávat, že Rusku nevládne sám,“ burcuje autor komentáře. Dodává, že by mělo být možné upozorňovat na nuance vládnutí v Rusku, aniž by to doprovázela obvinění z poklonkování Kremlu.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 49 minutami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko vyslalo na Ukrajinu další rakety a drony. 26 jich armáda sestřelila

V noci na čtvrtek ukrajinská armáda zneškodnila 26 dronů, které útočily na pozice ruských sil. Uvedl to podle serveru Ukrajinska pravda velitel ukrajinských vzdušných sil Mykola Oleščuk.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy