Co sleduje Rusko ve sporu s Českem? Analytik působící v USA má jasno

NÁZOR - Režim ruského prezidenta Vladimira Putina zažívá těžké časy, nedokáže zvládnout koronavirus a příjmy z ropy vysychají, deklaruje Dalibor Roháč v komentáři pro server Washington Post. Slovenský politický ekonom působící v think tanku American Enterprise Institute tvrdí, že Kreml má na toto osvědčený recept - hledá cizí nepřátele.

To podle Roháče může vysvětlit, proč se Putinův režim rozhodl zaměřit na několik českých politiků, kteří si dělají jméno coby kritici ruských vládců. Analytik připomíná, že minulý týden časopis Respekt - který podle něj provází pověst kvalitního investigativního média - napsal, že tři pražští politici dostali po velikonocích policejní ochranu, jelikož policie získala zprávu, že do České republiky přicestoval ruský agent vybavený jedovatým ricinem.

Jeden z uvedených politiků, Ondřej Kolář, následně prohlásil, že jej tento Rus plánoval zavraždit, stejně jako primátora Zdeňka Hřiba, nastiňuje americkým čtenářům Roháč. Dodává, že ruské ministerstvo zahraničí reagovalo na zprávu zuřivě, označilo ji za "nepřijatelnou a lživou pomluvu" a vyzvalo českou vládu, aby podnikla "veškerá příslušná opatření" k zamezení opakování podobné situace.

"Tři politici jsou známí kritici Putinova režimu," pokračuje analytik. Vysvětluje, že Kolář - starosta městské části kde se nachází množství ambasád - není žádným stoupencem autoritářských režimů, přičemž již v roce 2016 kritizoval státní úřady za přísná bezpečnostní opatření během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Autor komentáře podotýká, že nedávno místní úřady pojmenovaly náměstí před ruským velvyslanectvím po Borisovi Němcovovi, předním ruském opozičníkovi zavražděném v Moskvě v roce 2015.

I toto gesto ruský stát tvrdě odsoudil a zjevně jej považuje za extrémní provokaci, soudí Roháč. Připomíná, že minulý měsíc Kolářovo zastupitelstvo nechalo odstranit sochu sovětského maršála Ivana Koněva, který velel sovětským jednotkám během posledních měsíců druhé světové války, ale ve střední Evropě je problematickou postavou.

Koněv sice hrál důležitou úlohu v porážce nacismu, ale také dohlížel na poválečné deportace sovětských emigrantů z východní Evropy, v roce 1956 se účastnil brutálního sovětského potlačení maďarské revoluce a v týdnech před sovětskou invazí do Československa v roce 1968 přijel do Prahy na údajnou "zpravodajskou misi" ve službách Brežněvova režimu, píše Roháč. Nepovažuje proto za překvapivé, že jeho socha byla několikrát poničena.   

Analytik má plné pochopení pro rozhodnutí Kolářova zastupitelstva odstranit sochu z veřejného prostoru do vznikajícího muzea 20. století, které má mapovat totalitní režimy. Podotýká, že krok ale vedl k útokům ruských extremistických skupin na sídla české diplomatické mise v Moskvě a Petrohradu za pomoci dýmovnic a pokřiku "Naše tanky budou v Praze", přičemž ruská policie, která je běžně vůči nepovoleným demonstracím nekompromisní, odmítla zasáhnout.

"Následně Vladimir Putin podepsal zákon kriminalizující vandalismus proti sovětským válečným pomníkům mimo Rusko," pokračuje Roháč. Připomíná, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu vyzval k trestnímu stíhání Koláře i Hřiba, který loni posvětil odstranění pamětní desky věnované Koněvovi a sovětským vojákům ze zdi pražské Staroměstské radnice.

Tuto eskalaci ze strany Ruska berou české tajné služby extrémně vážně, protože v posledních týdnech došlo k útokům hackerů na několik českých nemocnic a pražské letiště, přičemž ruské angažmá je velmi pravděpodobné, tvrdí Roháč. Soudí, že česká vláda není ochotná ozvat se hlasitěji v obavě z konfrontace s prezidentem Milošem Zemanem - kterého označuje za dlouhodobý proruský hlas - i kvůli tomu, že se v parlamentu opírá o hlasy komunistické strany.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Strategie Kremlu, která spočívá v útocích na vnější nepřátele s cílem odvést pozornost od domácích problémů je jasnou sebeobranou, která ale zajisté neposílí postavení Ruska ve světě, deklaruje analytik. Tvrdí, že Kreml se roky snažil pomáhat prominentním postavám ve střední Evropě, jakými jsou právě Zeman či jeho předchůdce Václav Klaus, přičemž jeho nejsilnější argument zněl, že Rusko není Sovětský svaz, kterého se region kdysi obával.    

"Argumentace zněla, že ostrakizací Ruska se Češi, Slováci a Maďaři střílí sami do nohy a promeškávají hojné ekonomické příležitosti," píše Roháč. Dodává, že arogance Kremlu a otevřené nepřátelství vůči České republice a pražským komunálním politikům tato tvrzení podrývají a ničí roky ruských snah budovat si v zemi vliv a oslabovat důvody pro evropské sankce.

Na rozdíl od mnoha bezprostředních ruských sousedů není Česká republika bezbranná, jelikož je součástí nejúspěšnější vojenské aliance světa, NATO, a jedné z největších světových ekonomik, EU, vyzdvihuje analytik. Tvrdí, že v obou organizacích tak mírně vzrostlo volání po tvrdším postupu vůči Rusku, což rozhodně není Putinovým vítězstvím.     

Související

Více souvisejících

Rusko Česká republika maršál Koněv Osvobození

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

Pekarová Adamová se poprvé vyjádřila k potvrzení trestu pro Feriho

Nejvyšší vedení TOP 09 prolomilo mlčení po pondělním potvrzení trestu pro exposlance Dominika Feriho, který byl členem strany. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila jeho jednání, za které byl odsouzen, za neakceptovatelné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy