Co ukazuje teror v Londýně? Budou další zbytečné oběti, zní z USA

NÁZOR - Teroristický útok v Londýně spáchaný nožem, který provedl muž nedávno předčasně propuštěný z vězení, kde si odpykával trest za extremistické aktivity, je znepokojivý, přiznává editorial serveru Washington Post. Vlivný deník zároveň, tvrdí, že útok mohl být mnohem horší, pokud by pachatel měl k dispozici střelnou zbraň.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Zbraně
doporučujeme

Netřeba velké představivosti

Nedělní útok přišel pár měsíců poté, co jiný bývalý vězeň dříve odsouzený za teroristické aktivity pobodal na London Bridge pět lidí, připomíná americký server. Dodává, že incident vznáší znepokojivé otázky týkající se způsobu zacházení s lidmi usvědčenými z terorismu.

K diskuzi ani pokládání skutečných otázek ale není fakt, že situace mohla být mnohem horší, pokud by některý z uvedených útočníků byl vyzbrojen střelnou zbraní namísto nože, deklaruje Washington Post. Zdůrazňuje, že dva lidé, kteří byli při nedělním útoku v britské metropoli pobodáni, ani třetí, kterého zranilo rozbité sklo, nejsou podle zpráv v ohrožení života.  

"Útočník, který byl vyzbrojen nožem a měl na sobě falešné výbušné zařízení, byl postřelen a zabit policí, která jej sledovala kvůli podezření z extremistických aktivit," pokračuje editorial. Připomíná, že loni 29. listopadu při útoku na London Bridge zahynuli dva lidé, než se útočníka, který byl rovněž ozbrojen nožem a navlečen do atrapy sebevražedné vesty, podařilo zastavit přihlížejícím a následně zabít policistům.

K dalšímu smrtícímu útoku došlo v roce 2017, kdy terorista najel svým autem do davu před Westminsterským palácem, upozorňuje renomovaný deník. Dodává, že tehdy bylo zraněno přes pět desítek lidí, čtyři z nich smrtelně, a pachatel navíc ubodal jednoho policistu.

Představme si, jaký mohl být počet obětí, pokud by kdokoliv z těchto pachatelů měl přístup ke střelné zbrani, nabádá prestižní server. Konstatuje, že to si naneštěstí nežádá velkou představivost, jelikož se stačí podívat na počet mrtvých při případech masové střelby, ke kterým běžně dochází ve Spojených státech.

Ve škole v Connecticutu bylo zabito sedmadvacet lidí, devětačtyřicet osob bylo povražděno v nočním klubu v Orlandu, devět věřících zahynulo v kostele v Jižní Karolíně a osmapadesát na koncertě v Las Vegas, rekapituluje editorial. Doplňuje, že podle neziskové výzkumné organizace Gun Violence Archive jen loni přišly o život při masových střelbách v USA přes čtyři stovky lidí.

Poučit se a sjednat nápravu

"Poté, co Británie zažila hrozivou masovou střelbu - v roce 1996 bylo zabito 16 dětí a jejich učitelka -, vláda zavedla přísnou kontrolu zbraní, která zahrnuje zákaz útočných pušek a pistolí," píše Washington Post. Poukazuje, že kontroly byly dramaticky zpřísněny a držení sportovní lovecké pušky nyní vyžaduje povolení od policie, která žadatele sama prověřuje.      

Bez snadného přístupu ke střelným zbraním se ti, kteří chtějí ublížit lidem, uchylují k méně smrtícím metodám, uvádí vlivný deník. Zdůrazňuje, že na London Bridge tak nemusel útočníka zastavit "správný chlap s pistolí", ale dokázali to přihlížející, včetně profesionálního řidiče, který pachatele kopl do hlavy.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V reakci na nedělní útok britský premiér Boris Johnson avizoval zásadní změny ve způsobu, jakým se nakládá s osobami usvědčenými z teroristických trestných činů, poukazuje washingtonský server. Kvituje, že se britská vláda chce poučit z výše popsaných událostí, prověřit, co bylo špatně, a sjednat nápravu.

Naopak neochota amerického Kongresu jednat tímto stylem a poučit se z tragédií ve Spojených státech i zkušenosti dalších zemí jen diskredituje tuto instituci, deklaruje renomovaný deník. Obává se, že o život tak bude nadále přicházet zbytečně mnoho Američanů.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok v Londýně: V mešitě byl pobodán muž

20.02.2020 18:04 V londýnské mešitě byl dnes pobodán starší muž, jeho život není ohrožen, byl převezen se zraněními…

Rusko vyslalo do kosmu raketu s vojenskou družicí, start se podařil až na…

20.02.2020 15:39 Aktualizováno Vojenská komunikační družice Meridian-M, s kterou dnes z kosmodromu Pleseck na severu Ruska…

Rus Nikulin stane před soudem v USA. Údajný hacker je duševně zdráv, tvrdí…

20.02.2020 10:59 Rus Jevgenij Nikulin, kterého americká prokuratura viní z hackerských útoků, byl uznán příčetným, a…

Chudá žena se zeptala Putina, jak má v Rusku vyžít. Odpověděl jí

19.02.2020 16:12 Ruský prezident Vladimir Putin ve svém rodném Petrohradu musel po položení květin k památníku svého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama