Co ukazuje teror v Londýně? Budou další zbytečné oběti, zní z USA

NÁZOR - Teroristický útok v Londýně spáchaný nožem, který provedl muž nedávno předčasně propuštěný z vězení, kde si odpykával trest za extremistické aktivity, je znepokojivý, přiznává editorial serveru Washington Post. Vlivný deník zároveň, tvrdí, že útok mohl být mnohem horší, pokud by pachatel měl k dispozici střelnou zbraň.

Zbraně

Netřeba velké představivosti

Nedělní útok přišel pár měsíců poté, co jiný bývalý vězeň dříve odsouzený za teroristické aktivity pobodal na London Bridge pět lidí, připomíná americký server. Dodává, že incident vznáší znepokojivé otázky týkající se způsobu zacházení s lidmi usvědčenými z terorismu.

K diskuzi ani pokládání skutečných otázek ale není fakt, že situace mohla být mnohem horší, pokud by některý z uvedených útočníků byl vyzbrojen střelnou zbraní namísto nože, deklaruje Washington Post. Zdůrazňuje, že dva lidé, kteří byli při nedělním útoku v britské metropoli pobodáni, ani třetí, kterého zranilo rozbité sklo, nejsou podle zpráv v ohrožení života.  

"Útočník, který byl vyzbrojen nožem a měl na sobě falešné výbušné zařízení, byl postřelen a zabit policí, která jej sledovala kvůli podezření z extremistických aktivit," pokračuje editorial. Připomíná, že loni 29. listopadu při útoku na London Bridge zahynuli dva lidé, než se útočníka, který byl rovněž ozbrojen nožem a navlečen do atrapy sebevražedné vesty, podařilo zastavit přihlížejícím a následně zabít policistům.

K dalšímu smrtícímu útoku došlo v roce 2017, kdy terorista najel svým autem do davu před Westminsterským palácem, upozorňuje renomovaný deník. Dodává, že tehdy bylo zraněno přes pět desítek lidí, čtyři z nich smrtelně, a pachatel navíc ubodal jednoho policistu.

Představme si, jaký mohl být počet obětí, pokud by kdokoliv z těchto pachatelů měl přístup ke střelné zbrani, nabádá prestižní server. Konstatuje, že to si naneštěstí nežádá velkou představivost, jelikož se stačí podívat na počet mrtvých při případech masové střelby, ke kterým běžně dochází ve Spojených státech.

Ve škole v Connecticutu bylo zabito sedmadvacet lidí, devětačtyřicet osob bylo povražděno v nočním klubu v Orlandu, devět věřících zahynulo v kostele v Jižní Karolíně a osmapadesát na koncertě v Las Vegas, rekapituluje editorial. Doplňuje, že podle neziskové výzkumné organizace Gun Violence Archive jen loni přišly o život při masových střelbách v USA přes čtyři stovky lidí.

Poučit se a sjednat nápravu

"Poté, co Británie zažila hrozivou masovou střelbu - v roce 1996 bylo zabito 16 dětí a jejich učitelka -, vláda zavedla přísnou kontrolu zbraní, která zahrnuje zákaz útočných pušek a pistolí," píše Washington Post. Poukazuje, že kontroly byly dramaticky zpřísněny a držení sportovní lovecké pušky nyní vyžaduje povolení od policie, která žadatele sama prověřuje.      

Bez snadného přístupu ke střelným zbraním se ti, kteří chtějí ublížit lidem, uchylují k méně smrtícím metodám, uvádí vlivný deník. Zdůrazňuje, že na London Bridge tak nemusel útočníka zastavit "správný chlap s pistolí", ale dokázali to přihlížející, včetně profesionálního řidiče, který pachatele kopl do hlavy.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V reakci na nedělní útok britský premiér Boris Johnson avizoval zásadní změny ve způsobu, jakým se nakládá s osobami usvědčenými z teroristických trestných činů, poukazuje washingtonský server. Kvituje, že se britská vláda chce poučit z výše popsaných událostí, prověřit, co bylo špatně, a sjednat nápravu.

Naopak neochota amerického Kongresu jednat tímto stylem a poučit se z tragédií ve Spojených státech i zkušenosti dalších zemí jen diskredituje tuto instituci, deklaruje renomovaný deník. Obává se, že o život tak bude nadále přicházet zbytečně mnoho Američanů.

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

Související:

Právě se děje

reklama