Corbyn naposledy jako předák opozice. Na interpelacích slíbil, že nebude zticha

Naposledy se dnes Jeremy Corbyn coby opoziční předák střetl během interpelací v britském parlamentu s premiérem Borisem Johnsonem. Předsedu vlády v debatě, ve které se věnovali především boji proti šíření koronaviru, varoval, že nezůstane zticha a bude vládu dál z opozičních lavic bedlivě sledovat. S koncem dnešní debaty a přijetím nouzových zákonů pro boj s koronavirem začne Dolní sněmovně britského parlamentu téměř měsíční přestávka.

Přidejte svůj názor

Jeremy Corbyn
doporučujeme

"Nemusíme se na všem shodnout, nikdo ale nemůže pochybovat o jeho upřímnosti a odhodlání vybudovat lepší společnost," poklonil se Corbynovi premiér při poslední parlamentní výměně názorů ve svých nynějších rolích. Corbyn Johnsonovi za "milá slova" sice poděkoval, zněla podle něj ale trochu jako nekrolog. "Můj hlas nezůstane zticha, budu tu stále, budu bojovat, budu argumentovat a budu požadovat," řekl Corbyn.

V debatě Corbyn Johnsonovi vyčítal podle něj příliš pomalou reakci vlády na šíření koronaviru v Británii. Kritizoval také nedostatek ochranných pomůcek v nemocnicích. Výměně názorů předsedy vlády a končícího předáka opozice naslouchalo ve sněmovně jen několik desítek poslanců, kteří na základě pravidel o omezení kontaktů seděli ve značných rozestupech.

Lídr Labouristické strany oznámil odchod z funkce po loňských prosincových volbách, v nichž levicová strana dosáhla nejhoršího výsledku od roku 1935. Johnsonovi konzervativci tehdy získali jasnou většinu 365 mandátů a mohli hladce schválit dohodu, na jejímž základě Británie 31. ledna opustila EU. Na konci února začali labouristé vybírat nového lídra. Proces by měl skončit 2. dubna a výsledek bude znám o dva dny později. Šanci nahradit Corbyna mají Keir Starmer, Rebecca Longová-Baileyová a Lisa Nandyová.

Dnešní interpelace byly poslední, kterých se Corbyn zúčastnil jako lídr opozice. Po konci dnešního zasedání, na kterém poslanci mimo jiné schválí nouzové zákony pro boj s koronavirem, totiž začne Dolní sněmovně přestávka, která bude trvat až do 21. dubna. Původně měla parlamentní velikonoční pauza začít až 31. března. Navzdory kritice opozice, která nechtěla přijít o kontrolní funkci, ale vláda prosadila s odkazem na pandemii nemoci z koronaviru a s ní související opatření dřívější začátek parlamentní pauzy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus na Islandu mutuje. Země vymyslela strategii, která může…

05.04.2020 23:22 Aktualizováno Kvůli pandemii nového koronavirus téměř všechny země zavedly nějaká opatření. Výjimkou není ani…

Lesní požár zvýšil úroveň radiace v oblasti Černobylu

05.04.2020 19:17 Lesní požár, který zachvátil uzavřenou oblast kolem bývalé jaderné elektrárny Černobyl na severu…

V Nizozemí zemřelo na koronavirus dalších 115 lidí, Británie má téměř 5000…

05.04.2020 18:44 Aktualizováno Počet obětí nákazy koronavirem vzrostl v Nizozemsku za poslední den o 115 na celkových 1766. S…

Muž v Rusku zastřelil pět lidí, byli podle něj příliš hluční

05.04.2020 17:17 Dvaatřicetiletý muž zastřelil v ruském městě Jelaťma v Rjazaňské oblasti pět lidí, kteří podle něj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy