Covid: Reprodukční číslo v Británii je vyšší, než se odhadovalo. Rekord hlásí Nizozemsko

Reprodukční číslo, které poskytuje představu, kolik lidí může nakazit jeden člověk s koronavirem, se v Británii pohybuje v rozmezí 1,2 až 1,5. Oznámila to dnes britská vláda, která tak pozměnila původní rozpětí mezi 1,1 až 1,4. Nizozemsko dnes ohlásilo denní rekord nově nakažených.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

"Je-li číslo R 1,2 až 1,5, znamená to, že každých deset nakažených může v průměru infikovat 12 až 15 dalších lidí," uvedla vláda podle BBC. Upozornila také, že se v Británii počet nakažených zvyšuje denně o čtyři až osm procent.

Agentura Reuters napsala, že podle oficiálních odhadů v Anglii, tedy nejlidnatější části Británie, minulý týden přibylo pacientů s covidem-19 až o 73 procent. Vůbec nejvyšší nárůst případů Británie ohlásila ve čtvrtek, když se nákaza nově potvrdila u 6634 lidí.

Národní statistický úřad odhaduje počet nakažených na základě modelování. Podle něj přibývalo v týdnu do 19. září každý den v Anglii 9600 nakažených, zatímco o týden dříve jich bylo podle odhadu úřadu každodenně asi 6000.

Velšský ministr zdravotnictví Vaughan Getting dnes oznámil, že v polovině Walesu, včetně hlavního města Cardiffu, budou od nedělního večera zpřísněna protiepidemická opatření. Od 18:00 místního času (19:00 SELČ) bude zakázáno opustit města Cardiff a Swansea bez pádného důvodu, například pracovního nebo studijního. Už od soboty má stejné opatření platit pro město Llanelli.

Kromě toho se v oblasti ze zpřísněnými opatřeními s 1,5 milionu obyvatel nebudou moci uvnitř stýkat členové různých domácností. "Tato opatření odrážejí závažnost situace," řekl Getting na tiskové konferenci.

Také londýnský starosta Sadiq Khan dnes vyzval premiéra Borise Johnsona, aby zakázal stýkat se lidem z různých domácností v britské metropoli. "Myslím, že bychom měli sledovat, co se v zemi děje a zastavit sociální mísení domácností. Říkám to s těžkým srdcem," řekl Khan v rozhovoru s deníkem The Guardian.

Svůj denní rekord dnes ohlásilo Nizozemsko, kde se za minulých 24 hodin potvrdilo 2777 nových případů koronaviru. Předchozí nejvyšší údaj byl 2544 nových případů.

Nizozemský premiér Mark Rutte řekl, že by si lidé měli uvědomit naléhavost situace a dodržovat odstupy, aby se šíření viru zpomalilo. "Ta čísla vypadají přímo hrozivě. Situace je zkrátka velmi znepokojivá a bude po nás vyžadovat další opatření," řekl Rutte na dnešní tiskové konferenci. Očekává, že nová opatření ohlásí příští týden.

Vláda může v případě potřeby nařídit omezující opatření podle situace v jednotlivých regionech. V Nizozemsku zůstávají otevřené školy i bary a roušky jsou potřeba jen v prostředcích hromadné dopravy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pat v Karabachu. Šance na diplomatické řešení konfliktu jsou nulové, soudí…

21.10.2020 20:37 Aktualizováno Arménský premiér Nikol Pašinjan uvedl, že konflikt o Náhorní Karabach nemá v této fázi diplomatické…

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

21.10.2020 20:12 Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil dnes ruský…

Papež František podpořil registrovaná partnerství homosexuálů

21.10.2020 18:25 Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do…

Rusko a Ukrajina hlásí nejvíce mrtvých za den od začátku pandemie

21.10.2020 17:10 Aktualizováno V Rusku a na Ukrajině zemřelo za poslední den nejvíce lidí s onemocněním covid-19 od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama