Covid se šíří bezprecedentně. Rusko a Ukrajina hlásí rekordní přírůstky infikovaných

Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 18.283 nových případů nákazy koronavirem a 355 úmrtí během uplynulých 24 hodin. Je to poprvé, co počet nových případů za den přesáhl 18.000, uvedl list Kommersant a připomněl, že o den dříve to bylo 17.717 nových případů a 366 úmrtí, tedy nejvíce úmrtí za den od začátku pandemie.

Ilustrační foto
doporučujeme

V Rusku, které má přibližně 146 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo již téměř 1,6 milionu lidí, z nichž 27.656 nákaze podlehlo.

Rusko je z hlediska počtu potvrzených případů nákazy čtvrtou nejpostiženější zemí na světě, po USA, Indii a Brazílii. Z hlediska počtu obětí je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně, je Rusko aktuálně na 13. příčce.

Přestože prezident Vladimir Putin opakovaně ujistil, že vláda neplánuje zavést tvrdá omezení, asi třetina Rusů si v obavě z celostátní karantény začala podle průzkumu pořizovat zásoby. 

Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov ve čtvrtek označil rychlost, s jakou se nákaza šíří, za bezprecedentní a připustil, že v řadě regionů byla dostižena kritická mez ohledně obsazení lůžek pro pacienty s covidem-19, připomněl list Kommersant.

Peskov také uvedl, že po celém Rusku se nedostává lékařů, informuje agentura Interfax. Všechny regiony musí podle něj v závislosti na svých možnostech dát prioritu mzdám zdravotníků, aby nedocházelo k jejich přesunu z chudých částí země do bohatších oblastí. Server Nastojaščeje vremja informuje, že v nemocnici v městě Kamensk-Uralskij, která má asi 170.000 obyvatel, kvůli covidu-19 zůstala jen třetina personálu, ostatní zaměstnanci onemocněli nebo jsou v karanténě. Výpadek je natolik citelný, že bezpříznakoví zaměstnanci mají dál chodit do práce.

Vedení Moskvy dnes oznámilo, že v listopadu by v metropoli mělo začít nepovinné očkování široké veřejnosti ruskou vakcínou Sputnik V. K vakcinaci mají zatím přístup jen takzvané rizikové skupiny, mezi nimiž jsou učitelé a lékaři, do dnešního dne si vakcínu nechalo aplikovat 2500 z nich. Zároveň s tím pokračují klinické testy látky s účastí 40.000 dobrovolníků. Ve středu však organizace, která se na klinickém testování podílí, podle agentury Reuters uvedla, že očkování dobrovolníků bylo dočasně pozastaveno kvůli nedostatku preparátu.

Ukrajina podle rady národní bezpečnosti a obrany zaznamenala rekordní přírůstky 8312 nových případů nákazy a 173 úmrtí za uplynulý den. Předchozí rekord v podobě 7517 nově potvrzených případů padl 23. října. V zemi s přibližně 42 miliony obyvatel se od počátku pandemie nakazilo 378.729 lidí, z nichž 7041 nákaze podlehlo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Je čas dospět. EU se musí stát politickým a vojenským hráčem, apeluje…

03.12.2020 00:01 NÁZOR - Pocit úlevy evropských politických elit ze zvolení Joe Bidena americkým prezidentem byl…

Británie jako první na světě schválila použití vakcíny proti covidu, na…

02.12.2020 22:03 Aktualizováno Británie dnes jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké…

Proč se první vlna východu Evropy vyhnula a druhá ho drtí? Experti mají…

02.12.2020 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Východní Evropa byla chválena za mimořádné zvládnutí první vlny koronavirové pandemie,…

Experti NATO: Rusko upadá, ale zůstává hrozbou

02.12.2020 21:29 Rusko je upadající velmoc, ale zůstává nebezpečné. Této hrozbě musí Severoatlantická aliance čelit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama