Další norská výletní loď je v karanténě. Kvůli nákaze pasažéra nikdo nesmí na břeh

Výletní loď se 123 cestujícími a 85 členy posádky zakotvila v norském přístavu Bodö, kvůli zjištěné nákaze koronavirem u jednoho bývalého pasažéra ji však nikdo nemůže opustit. Informovala o tom dnes agentura AP. Na jiné norské výletní lodi v karanténě je nakažených už 44.

"Situaci bereme velice vážně," řekla stanici NRK starostka města Bodö Ida Pinnerödová. Otestována bude celá posádka a úřady nyní zvažují, zda mají test podstoupit i všichni pasažéři.

Vlastníkem lodi je společnost SeaDream Yacht Club. Firma uvedla, že "upřímně doufá, že na palubě nemoc covid-19 není", a že si není vědoma, že by se nakazil nebo měl příznaky nemoci jakýkoliv další host nebo člen posádky. Podnikla ale "nezbytná preventivní opatření".

Podle společnosti byl v úterý pozitivně testován na koronavirus jeden z cestujících, který se v neděli vrátil do Dánska.

S nákazou na palubě se momentálně potýká i výletní loď MS Roald Amundsen, která kotví v severském přístavu Tromsö po plavbě na Špicberky. Pozitivně testováno tam podle úřadů bylo už 44 lidí, z toho 35 členů posádky a devět cestujících - ve všech případech norských občanů. Zatím se nepodařilo zjistit, jak lokální epidemie vypukla.

Majitel plavidla, společnost Hurtigruten, nařídil v pondělí zastavit veškeré plavby svých lodí a Norsko současně na dva týdny uzavřelo přístavy pro veškeré výletní lodě. Firma provozuje výletní plavby podél západního pobřeží Norska z přístavu do přístavu, v nichž se mohou pasažéři vyloďovat. Panuje proto obava z přenosu nákazy na místní obyvatelstvo.

Související

Benátky (Venezia). Itálie

Italská vláda nechce, aby velké výletní lodě kotvily v Benátkách

Italská vláda schválila ve středu výnos, díky kterému by v budoucnu velké výletní lodě měly kotvit mimo Benátskou lagunu. V březnu se ministři shodli na tom, že obřím plavidlům nebude umožněno kotvit přímo v Benátkách. V minulosti ale podobné zákazy zrušily soudy, připomněla stanice BBC. Proti turistickým lodím již mnoho let protestují místní obyvatelé.
Ilustrační foto

Dopad pandemie na moři: Co s výletními loděmi, které se nemohou plavit?

Stovky lidí před několika týdny v Glasgowě kvůli neobvyklé podívané lemovaly břehy řeky Clyde. Luxusní výletní loď plula téměř do srdce města. Azamara Journey uchválila diváky, kteří mezi sebou dodržovali bezpečnou vzdálenost. Tentokrát však na palubě této menší lodi s kapacitou 700 lidí divákům na břehu nikdo nemával, kromě několika desítek členů její posádky.

Více souvisejících

Výletní lodě norsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 36 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy