Další výměna zajatců? V Minsku budou jednat Ukrajinci s donbaskými rebely

Příští výměna zajatců, tentokrát mezi Ukrajinou a donbaskými povstalci, bude tématem jednání na mírových rozhovorech v Minsku 18. září. Napsala to dnes agentura Interfax s odvoláním na informované zdroje. Separatisté by měli z věznic v Doněcké a Luhanské oblasti propustit 200 zajatých Ukrajinců, Kyjev by měl osvobodit 70 povstalců.

Věznice
doporučujeme

Výměna má navázat na dnešní osvobození 35 Ukrajinců vězněných v Rusku a 35 Rusů zadržovaných na Ukrajině. I když po propuknutí donbaské krize nebyla dnešní výměna první ani největší, poprvé ji dojednali nejvyšší představitelé Ukrajiny a Ruska. V seznamu osvobozených osob se navíc objevují známá jména.

zdroj: YouTube

V běloruské metropoli se o míru na východě Ukrajiny jedná prakticky od počátku konfliktu v roce 2014. Vyjednavači z Ukrajiny, Donbasu a Ruska dospěli k dvěma mírovým dohodám a poměrně velkému počtu dojednaných příměří, kromě zmírnění intenzity bojů ale jednání velký vliv na situaci v Donbasu nemělo.

Ukrajinská kontrarozvědka SBU dnes oznámila, že na území kontrolovaném proruskými povstalci je zadržováno 227 Ukrajinců, Kyjev údajně vězní 208 povstalců. Údaje publikované znepřátelenými stranami se ale často výrazně liší.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v rozhovoru se serverem Krym.Realii řekl, že do další etapy výměny vězňů budou zařazení krymští Tataři, které ruská okupační správa zadržela po anexi poloostrova v roce 2014.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruské bombardéry utvořily rekord v čase i délce letu

20.09.2020 22:58 Aktualizováno Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 překonaly ve své kategorii světový časový i dálkový…

Co s lidmi, kteří odmítají roušky? Psycholožka má o komunikaci jasno

20.09.2020 22:58 Aktualizováno NÁZOR - Zakrývání dýchacích cest ve vnitřních prostorách je v mnoha zemích povinné, ale vynucování…

I přes policejní zatýkání demonstrovaly v Minsku desetitisíce

20.09.2020 17:41 Aktualizováno Desítky tisíc lidí dnes v běloruském hlavním městě Minsku znovu demonstrovaly proti autoritářskému…

Švýcarský parlament zváží milost pro Čecha z kauzy MUS

20.09.2020 16:45 Švýcarský federální parlament se bude ve středu nezvykle zabývat žádostí o milost podanou českým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama