Experti mění názor na koronavirus. V bezpečí není nikdo, ani děti

Statistiky doposud hovořily jasně. Čím jste starší, tím více vás ohrožuje nákaza koronavirem. Nyní se ukazuje, že to není tak úplně pravda. Světová zdravotnická organizace (WHO) totiž varovala mladé, aby se nepovažovali za neporazitelné. Umírat v důsledku nemoci COVID-19 totiž začali i lidé nízkého věku.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Ačkoliv se mezi lidmi šíří informace, že koronavirus postihuje především seniory, opak je pravdou. Varovala před tím i Rosena Allin-Khanová, britská politička a lékařka, která pro televizi BBC uvedla, že nemoc není "omezena pouze na starší osoby a osoby s pohnutým zdravím." 

Právě v Británii se totiž začaly objevovat případy mladistvých, kteří na koronavirus ze záhadného důvodu umírají také. Nejmladší oběti bylo 18 let, před pár dny zemřela i 21letá dívka. Obě v dobrém zdravotním stavu bez známek jiných zdravotních obtíží či nemocí.

Allin-Khanová dodala, že léčila i pacienty ve věku kolem 30 a 40 let, kteří byli v kondici a bez zdravotních problémů. Přesto skončili na jednotce intenzivní péče, kde bojovali o život.

Neznamená to, že mladí lidé jsou stejně ohroženi na životě, jako senioři. Nadále platí, že obecně jsou nejvíce ohroženi starší lidé. A vědci z Imperial College London dokonce našli jasnou souvislost mezi věkem a pravděpodobností hospitalizace s koronavirem. Lidé mladšího věku by ale nemoc neměli brát na lehkou váhu.

Ačkoliv je u nich pravděpodobnost ohrožení na životě menší, než u seniorů, nakazit se mohou stejně, a nemoc u nich může mít těžký průběh. To ostatně dokládají i statistiky z Jižní Koreje, kde koronavirus SARS-CoV-2 nejvíce zasáhl občany ve věku 20 až 29 let. Nakažených lidí ve věku nad 60 let je pouze 20 %.

Britské statistiky na druhou stranu ukazují, že méně než 5 % lidí do 50 let muselo být kvůli symptomům hospitalizováno, u lidí ve věku 70–79 let to ale už bylo 24 %. Přesto má Británie nejmladší zemřelé pacienty na světě. A další svádí boj o život.

5 % lidí mladších 40 let z těch, kteří se musejí léčit v nemocnici, totiž skončí v kritickém stavu. Pro srovnání, u lidí starších 60 let jde o 27 % hospitalizovaných, u lidí starších 70 let už o 43 % hospitalizovaných. Nemoc tak sice nejvíce ohrožuje seniory, ale vybírá si svou daň i mezi mladšími.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedlo, že 53 % hospitalizovaných je starších 55 let, To znamená, že necelá polovina hospitalizovaných lidí je mladších. Jak ale upozorňuje BBC, jde o statistiku, což znamená, že počet mladých lidí v kritickém stavu bude nízký, ale přesto zde budou. A i jejich boj o život může skončit smrtí.

Ředitel amerického Národního institutu alergických a infekčních onemocnění Anthony Fauci uvedl, že na celkovém počtu úmrtí sice mají nejvyšší podíl staří lidé, virus ale není matematický vzorec. "Budou tu lidé, kteří jsou mladí a kteří budou vážně nemocní," dodal.

"Přestože podle důkazů, které máme k dispozici, jsou lidé nad 60 let nejvíce ohroženi, zemřeli i mladí lidé, včetně dětí," uvedla WHO. A právě u dětí vykazuje koronavirus specifické známky chování.

Jsou totiž náchylné k nákaze, průběh nemoci je u nich ale mírný. Ukázala to například čínská studie provedená u 2143 dětí. Klinické projevy nemoci jsou u nich totiž většinou méně závažné. A i dřívější studie Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí na 44 000 pacientech ukázala, že počet nakažených dětí je neuvěřitelně nízký. V době výzkumu tvořili pouze dvě procenta nakažených lidé ve věku do 19 let. Konkrétně 416 nakažených má méně než 10 let a 549 nakažených mezi 10 a 19 lety.

Paradoxem je, že při epidemii respiračních onemocnění bývají nejvíce zasaženy právě děti. Každoročně to ukazují například chřipkové epidemie. Koronavirus ale na děti a mladistvé z nějakého důvodu téměř nepůsobí. A dokonce i ty děti, které jsou náchylnější k těžkým infekcím dýchacích cest, měly průběh nemoci relativně klidný.

Stále tedy platí, že mladší lidé mohou mít mírnější průběh nemoci, než senioři. Mohou mít velmi mírné symptomy, nebo také žádné, a proto si ani neuvědomí, že jsou infekční. Ale koronaviry jsou pravděpodobně mnohem více nakažlivé než chřipka. Každá nakažená osoba v průměru infikuje dva až tři další lidi, odhadují odborníci.

Tito dva nebo tři lidé mohou nemoc přenést na další dva nebo tři lidi, a nemoc se bude šířit dál. V praxi to ve výsledku znamená, že se zdánlivě malý počet lidí rychle promění v stovky a tisíce nakažených.

Experti doporučují Johnsonovi, aby Británie zavedla opatření proti šíření…

22.10.2021 17:35 Britský premiér Boris Johnson by se měl připravit na zavedení některých opatření k omezení šíření…

Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit…

22.10.2021 12:08 Rusko je připraveno bezprostředně po schválení provozu nového plynovodu Nord Stream 2 zvýšit…

Denní rekordy nakažených koronavirem a úmrtí v Rusku dál rostou

22.10.2021 11:00 Rusko ve čtvrtek zaznamenalo druhý den po sobě nejvyšší počty jak nově potvrzených případů nákazy…

Putin označil vojenské ovládnutí Ukrajiny Severoatlantickou aliancí za…

21.10.2021 20:55 Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že vojenské ovládnutí Ukrajiny Severoatlantickou…

NATO má nový plán, jak čelit jaderným i hybridním hrozbám z Ruska

21.10.2021 19:45 Severoatlantická aliance dnes schválila nový plán, jak čelit potenciálním vojenským či hybridním…

Británie eviduje přes 50.000 nově nakažených koronavirem

21.10.2021 19:14 V Británii poprvé od 17. července přibylo během jediného dne více než 50.000 nově nakažených…

Britská policie obvinila z vraždy muže, který zabil poslance Amesse

21.10.2021 14:49 Z vraždy a přípravy teroristického činu nyní britská policie obvinila Brita somálského původu Aliho…

Rusko hlásí přes 36 tisíc nakažených denně, překonalo další rekord

21.10.2021 12:35 Aktualizováno Rusko ve středu zaznamenalo nejvyšší počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí…

Podle Kremlu udělení Sacharovovy ceny Navalnému toto ocenění znehodnocuje

21.10.2021 12:06 Kreml dnes odmítl středeční rozhodnutí Evropského parlamentu udělit letos Sacharovovu cenu za…

Ukrajina hlásí rekordní počty nakažených i úmrtí spojených s covidem

21.10.2021 08:22 Ukrajina ve středu zaznamenala nejvyšší počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí…

Související:

Právě se děje

reklama