Do programu WHO na distribuci vakcín se zapojilo 156 zemí

Do programu COVAX na spravedlivou distribuci budoucích vakcín proti covidu-19 se zapojilo 156 států, tedy velká většina zemí světa. Oznámila to dnes podle agentury Reuters Světová zdravotnická organizace (WHO), která stojí v čele aliance.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

Do projektu se mimo jiné zapojilo 64 bohatších zemi, které mohou dodávky očkovacích látek financovat samy. Dohromady v účastnických zemích žijí dvě třetiny světové populace, oznámily WHO a světová aliance pro očkování GAVI, kterou založila nadace Billa a Melindy Gatesových. Lhůta pro závazní přihlášení do projektu vypršela minulý pátek.

Cílem programu COVAX je distribuovat do konce roku 2021 po celém světě dvě miliardy vakcín. Ty mají nejdřív dostat pracovníci ve zdravotnictví a poté nejzranitelnější lidé v každé zemi, bez ohledu na bohatství.

Některé bohatší státy se však vůči programu COVAX staví zdrženlivě a některé, včetně USA, si zajišťují budoucí dodávky vakcín dvoustrannými smlouvami, aniž by se chystaly k iniciativě WHO připojit.

Plán poukazuje na potřebu spravedlivé distribuce vakcín a některé bohatší státy si už vysloužily obvinění ze sobeckého počínání, když se k němu otočily zády.

Vakcínová iniciativa však uvedla, že očekává připojení dalších 38 bohatých zemí v příštích dnech. COVAX dále oznámil, že mu bylo dosud slíbeno dohromady 1,4 miliardy dolarů (34,3 miliardy korun) na výzkum a vývoj vakcíny, ale naléhavě potřeba je dalších 700 až 800 milionů dolarů.

Aliance neupřesnila, které země poskytly jen peníze, aniž by si nárokovaly dodávky vakcíny. Francie a Německo uvedly, že případnou vakcínu budou čerpat jen z příslušného unijního programu opatřování vakcíny.

EU se už dříve dohodla na nákupech stovek milionů dávek vakcín od společností AstraZeneca,Sanofi a GSK. Proti covidu-19 ale zatím žádná mezinárodně schválená vakcína neexistuje. Mnoho očkovacích látek je v různém stadiu vývoje a testování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Baku a Jerevan se vzájemně obviňují z porušování nového příměří

26.10.2020 10:39 Aktualizováno Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z "hrubého porušování" nového příměří v bojích o…

Média: Policie v Bělorusku zatýká stávkující a demonstranty

26.10.2020 10:12 Zaměstnanci některých velkých firem v Bělorusku dnes na výzvu opozice odmítli zahájit práci,…

Rusko má další rekordní přírůstek nových případů nákazy

26.10.2020 09:33 Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 17.347 případů nákazy novým koronavirem a 219 úmrtí za…

Přes 100 000 Bělorusů demonstrovalo, chystá se národní stávka

25.10.2020 19:39 Aktualizováno Více než 100.000 lidí dnes demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama