Dodik nevěří v zachování Bosny a Hercegoviny. Odtržení Republiky srbské prý ale neplánuje

Předák bosenských Srbů Milorad Dodik potvrdil, že nevěří v budoucnost existence státu Bosna a Hercegovina, ale odmítl, že by plánoval odtržení jedné z jeho částí, Republiky srbské (RS). Nicméně rozpad země podle něj vyloučit nelze.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

bosna a hercegovina
doporučujeme

Politik označovaný za proruského stoupence připojení RS k Srbsku to řekl regionální televizi N1. "Jsem přesvědčený, že se ukáže, že Bosna a Hercegovina nemůže existovat. To není nějaká moje nenávist nebo bláznivý nápad. Je to moje hodnocení, že existovat nemůže," uvedl Dodik. Řekl ale také, že srbský prezident Aleksandar Vučić je proti narušení územní celistvosti Bosny.

"Nikdo nemá plán odtržení, tady (v RS) nic takového není. Nám se vyčítá, že nevylučujeme možnost, že se to jednoho dne stane. Ne proto, že to chceme, ale protože Bosna nemůže (existovat). Já jsem zastáncem toho, aby se tu udělalo něco udržitelného a aby nedošlo ke konfliktu," prohlásil Dodik, který je srbským členem bosenského předsednictva, tříčlenné kolektivní hlavy státu.

Podle jeho přesvědčení se přes veškeré úsilí mezinárodního společenství nepodařilo z Bosny a Hercegoviny udělat fungující zemi.

"Proč Američané podporují existenci Bosny a Hercegoviny, v níž nejsou spokojení Bosňáci (dříve Muslimové), protože nedostali všechno, v níž jsou nespokojení Srbové a v níž jsou Chorvaté v politickém smyslu devastovaní z hlediska práva?" hájí Dodik svou nedůvěru v přežití Bosny.

Bosnu a Hercegovinu tvoří bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny a Republika srbská na základě mírové dohody z roku 1995, jež ukončila krvavou občanskou válku. Obě entity přitom mají rozsáhlou autonomii, která značně omezuje funkčnost celostátních orgánů, včetně vlády a parlamentu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených koronavirem v Rusku překročil 1500

29.03.2020 18:05 V Rusku bylo za uplynulých 24 hodin zjištěno 270 nových případů nákazy koronavirem, celkový počet…

V Británii stoupl počet obětí koronaviru na 1228

29.03.2020 17:24 V Británii se počet obětí koronavirové nákazy vyšplhal na 1228, za poslední den tak přibylo 209…

Koronavirus není hrozba, tvrdí Lukašenko a uspořádal hokejový turnaj

29.03.2020 09:21 Zatímco se svět obává vysoce nakažlivé nemoci COVID-19 a umírají na ni denně tisíce lidí, běloruský…

Nakažený britský premiér vyzval občany, aby zůstali doma

29.03.2020 08:29 Britský premiér Boris Johnson napsal dopis, v němž vyzývá občany, aby zůstali doma a pomohli tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama