Dohoda o příměří je v troskách. Boje o Náhorní Karabach pokračují

Boje mezi silami arménských separatistů z Náhorního Karabachu a ázerbájdžánskou armádou pokračovaly dnes ráno bez ohledu na dohodu o příměří, která měla platit od sobotního poledne. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na své zpravodaje na místě konfliktu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Z karabašské metropole Stěpanakertu zpravodaj agentury AFP dnes ráno slyšel dělostřeleckou palbu na jihozápadě neuznávané republiky. Další reportéři AFP v Ázerbájdžánu zaslechli střelbu děl z okolí města Terter, ležícího severovýchodně od Karabachu. "Znepřátelené strany se jako obvykle navzájem obviňovaly z podněcování bojů a hlásily úspěchy na bojišti," dodala AFP.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany na twitteru tvrdilo, že arménské síly ostřelovaly tři pohraniční okresy, ale jsou "vyčerpané" a ustupují.

Informační středisko arménské vlády naopak ujistilo, že ázerbájdžánská armáda se stáhla poté, co utrpěla "těžké ztráty na životech a vojenské výzbroji".

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov dnes obě strany konfliktu podle agentury Reuters vyzval, aby respektovaly klid zbraní, na němž se dohodly při jednáních v Moskvě pod ruskou záštitou.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev uvedl, že by podle něj do jednání o konfliktu v Náhorním Karabachu mělo být zahrnuto také Turecko. Minská skupina, která byla vytvořena v roce 1992 s cílem zprostředkovat mírové řešení sporu o Náhorní Karabach, je podle něho zaujatá. I když je Turecko součástí skupiny, předsedají jí Francie, Rusko a Spojené státy. Představitelé předsednických zemí Minské skupiny se společně s ázerbájdžánským ministrem zahraničí sešli ve čtvrtek v Ženevě.

Turecko se v současném konfliktu dříve postavilo za Ázerbájdžán a z eskalace sporu obvinilo Arménii. Lucemburský ministr zahraniční Jean Asselborn dnes připomněl, že Ankara stále nevyzvala k příměří, i když podle něj by tak rozhodně mělo učinit.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30.000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.

K potyčkám mezi znepřátelenými stranami dochází často, ale současné boje, které vypukly 27. září, jsou označovány za nejtěžší od uzavření příměří v roce 1994.

V sobotu v poledne mělo vstoupit v platnost humanitární příměří, umožňující výměnu zajatců a těl zabitých, ale nikdy nebylo respektováno, dodala AFP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko má další rekordní přírůstek nových případů nákazy

26.10.2020 17:06 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 17.347 případů nákazy novým koronavirem a 219 úmrtí za…

Británie zavádí rychlotest na covid, výsledek je za 12 minut

26.10.2020 16:21 Řetězec lékáren Boots v následujícím týdnu uvede v Británii na trh koronavirový rychlotest, který…

Rozruch v Kyjevě: Aktivistka Femen se svlékla donaha před polskou ambasádou

26.10.2020 15:53 Aktivistka feministické skupiny Femen se dnes vysvlékla donaha před polským velvyslanectvím v…

Miliony ojetin končí v rozvojových zemích. Následky pociťuje celá planeta,…

26.10.2020 15:44 Miliony vysoce znečišťujících ojetých vozů se z bohatých států dostávají do rozvojových zemí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama