Doma zemřelo od června o 10 tisíc Britů více než v minulých letech. Je na vině covid?

Od poloviny června zemřelo doma o deset tisíc obyvatel Británie více, než v předchozích letech. Informuje o tom dnes list The Guardian. Odborníci se domnívají, že se lidé kvůli pandemii covidu-19 stále ještě vyhýbají nemocnicím a pečovatelským domovům.

Ilustrační foto
doporučujeme

Jako další možný důvod pro nárůst úmrtí v bytech a domech experti zmiňují zhoršení fyzické kondice starších lidí v souvislosti s nižší fyzickou aktivitou. Kvůli šíření koronaviru se totiž lidé více zdržují doma a vynechávají obvykle běžné procházky, návštěvy supermarketů nebo zahradních center.

"V posledních týdnech můžeme vyloučit, že většinu úmrtí nad rámec (běžného stavu) způsobuje covid-19, protože je mnohem méně infekce. To, co sledujeme, pravděpodobně souvisí spíš s rozhodnutím rodin a jednotlivců, obvodních lékařů a ochotou nemocnic přijímat (pacienty)," míní Daid Leon, epidemiolog a profesor z Londýnské školy hygieny a tropického lékařství.

Od začátku března, kdy Britové zaregistrovali první úmrtí spojená s covidem-19, zemřelo doma o 30.260 lidí více než je obvyklé, jinými slovy o 43 procent lidí více než v předchozích letech. The Guardian podotýká, že pouze jedno z deseti těchto úmrtí (devět procent), je spojeno přímo s covidem-19.

Počet návštěv pohotovostí v nemocnicích v Anglii se naopak v porovnání s minulostí snížil. Od června do srpna zaregistrovala zdravotnická zařízení 3,8 milionu návštěv, přičemž v předchozích letech jich evidovala pět milionů.

Státní zdravotnický systém (NHS) v Anglii za touto změnou rovněž vidí jako nejpravděpodobnější vysvětlení reakci lidí na pandemii nemoci covid-19 a snahu se stále nemocnicím kvůli ní vyhýbat.

Odborníci zároveň nechtějí stanovovat definitivní závěry a připouštějí, že k nárůstu úmrtí doma může přispívat více faktorů, například horší přístup k lékařské péči za celostátní karantény. Anebo se podle nich někteří lidé mohli dříve nakazit koronavirem, ten pak zhoršil jejich zdravotní problémy, a kvůli nim nakonec zemřeli, aniž by v době smrti měli covid-19.

Statistici k číslům došli analýzou počtu úmrtí lidí v soukromých domech a bytech v Anglii, Walesu, Skotsku a Severním Irsku v posledních měsících ve srovnání s domácími úmrtími v posledních pěti letech.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ruce pryč od Libye, žádá OSN zainteresované státy. Mírová jednání jsou na…

21.10.2020 12:28 Mírová jednání soupeřících libyjských kabinetů jsou na dobré cestě k trvalému klidu zbraní, domnívá…

Rusko a Ukrajina hlásí nejvíce mrtvých za den od začátku pandemie

21.10.2020 12:10 V Rusku a na Ukrajině zemřelo za poslední den nejvíce lidí s onemocněním covid-19 od začátku…

Vilnius kvůli běloruské jaderné elektrárně rozdává jodové tablety

21.10.2020 08:45 Úřady ve Vilniusu preventivně nabízejí obyvatelům města zdarma jodové tabletky, informoval polský…

Ruské ministerstvo obrany chce otevřít kancelář v Srbsku

21.10.2020 07:49 Ruské ministerstvo obrany chce otevřít svou kancelář v Srbsku, jejímž účelem bude prohlubovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama