NÁZOR: Došlo i na komunisty? Odborník popsal sílící represe v Rusku

Kreml, který dlouho spoléhal na "systémovou opozici", nyní zjevně začal přistupovat ke Komunistické straně Ruské federace (KSRF), jako by šlo o skutečné opoziční uskupení, konstatuje Mark Galeotti v komentáři pro server Moscow Times. Profesor z Royal United Service Institute pokládá otázku, zda nejde o sebenaplňující se proroctví.

Komunismus

V uplynulých dvou dekádách prezentovala KSRF směsici teatrální neupřímné politiky, kterou Kreml efektivně využíval při vytváření hybridního, tedy autoritářského, ale nikoliv zcela nedemokratického režimu, vysvětluje odborník. Dodává, že komunisté měli nasát protestní hlasy skutečných levicových voličů stýskajících si po Sovětském svazu, nespokojně křičet, mávat rudými prapory a pochodovat pod portréty Stalina, avšak v důležitých otázkách nikdy neohrozit vládu.  

Podobně jako další velká strana "systémové opozice", ultranacionalističtí Liberální demokraté Vladimira Žirinovského, byla KSRF tak nepřitažlivá a nevolitelná, že jako lepší alternativa vypadala i kremelská mocistrana Jednotné Rusko, uvádí profesor.

Od roku 1993 stojí v čele KSRF Genadij Zjuganov, který jako mladý komunista v 80. letech patřil ke kritikům Gorbačovovy perestrojky a v roce 2010 vyzval k restalinizaci Ruska, avšak od prezidentských voleb v roce 1996 strana nikdy nepředstavovala nebezpečí pro volební výsledky, uvádí autor komentáře. Připomíná, že nejlepšího výsledku v parlamentních volbách dosáhla v roce 1999, kdy získala 24 % hlasů, a od té doby osciluje mezi 11 % a 19 %.   

Úder do vlastních řad

"Přesto spolu s tím, jak Kreml nyní stále více opouští pokusy hrát si na demokracii a místo toho otevřeněji spoléhá na potlačování veškerých kritických hlasů, se toto tažení posunulo od výhradního zaměření na Navalaného tým a další příslušníky 'nesystémové opozice' a míří také na KSRF," píše Galeotti. Poukazuje, že úřady naposledy překvapivě zakázaly kandidovat v chystaných zářijových volbách třetímu muži komunistické kandidátky, argomilionářovi Pavlu Grudininovi, protikandidátovi Vladimira Putina v prezidentských volbách v roce 2018.

Oficiálním důvodem je porušení pravidla, že kandidát nesmí vlastnit majetek v zahraničí, ale Grudinin se hájí tím, že akcií firmy Bontro se sídlem v Belize se zbavil již v roce 2017 a firma o dva roky později zanikla, nastiňuje expert. Doplňuje, že rozzuřený Zjuganov označil krok za jeden z projevů fašizace země, hned vedle "tvrdých represí vůči opozici, špinavých útoků na lidové firmy, špatných důchodů, kanibalských reforem, divokého vydírání a bezpočtu daní".  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

KSRF požádala o povolení uspořádat mezi 14. srpnem a 1. zářím protestní demonstrace a straničtí představitelé pohrozili, že komunisté do ulic vyjdou, i kdyby jej nedostali, uvádí profesor. Pokládá proto otázku, zda Zjuganov po více než dvou desetiletích servility opět našel páteř. Považuje to za možné, jelikož nepsaná dohoda zněla, že tento politik zajistí, aby KSFR hrála požadovanou roli v Kremlem psaném scénáři, za což se mu dostane respektu a postavení.

Nový tým politických technokratů v prezidentské kanceláři v čele se Sergejem Kirienkem se ale zjevně rozhodl přeskupit politickou mapu a necítí potřebu kupčit se stárnoucím Zjuganovem, deklaruje Galeotti. Nabízí i cyničtější pohled, že s propadem preferencí Jednotného Ruska, které nyní v průzkumech paběrkuje okolo 25 %, byť Kreml doufá v zisk absolutní většiny v Dumě, se vůdce komunistů pokouší zvýšit svou cenu.

Čím větší problém bude KSRF představovat, tím více ústupků může teoreticky získat, a protože strana momentálně vykazuje zhruba desetiprocentní podporu, mohla by nakonec Jednotné Rusko o kýženou absolutní většinou připravit - pokud ovšem nedojde ke zmanipulování volebních výsledků -, upozorňuje expert. Domnívá se, že pokud takto Zjuganov uvažuje, zřejmě se přepočítal, protože ruská politika se mění a Kreml je stále odhodlanější nespokojence potlačit a nekupovat si je jako v minulosti.

"Zjuganov tak pravděpodobně nemá příliš na výběr," pokračuje autor komentáře. Vysvětluje, že KSRF na jedné straně hrozí marginalizace, na straně druhé čelí Zjuganov tlaku mladší generací komunistů, kteří věří, že posláním opozice je skutečně být v opozici.

Někteří komunisté si navíc udržují vazby na Navalného tým v naději, že jím prosazovaná strategie "chytré volby" povede k taktickému odevzdání hlasů protikandidátům Jednotného Ruska, podotýká Galeotti. Jako příklad dává situaci v Saratovském regionu, kde byla zakázána kandidatura komunistickému politikovi a populárnímu YouTuberovi Nikolaji Bondarenkovi kvůli údajnému šíření extremistické propagandy na únorových demonstracích na podporu Navalného.   

Zpět do opozice?

Dříve poslušní komunisté se ocitli v neznámé pozici, kdy je s nimi nakládáno jako s protikremelskou opozicí, shrnuje profesor. To jim podle něj ale dává příležitost znovu se etablovat jako skutečná a seriózní politická síla, především pokud se chopí i jiných témat než navyšování důchodů a výsluh pro válečné veterány.

"Ve skutečnosti se mohou stát jedinou skutečnou opoziční stranou," hodnotí šance komunistů odborník. Vysvětluje, že jde o poslední skutečně nezávislou politickou infrastrukturu v Rusku a díky rokům oslavování vítězství ve "Velké vlastenecké válce" je KSRF relativně imunní vůči standardním obviněním, že jde o poskoky Západu.

Komunisté mohou Kremlu vrátit úder, míní profesor. Připomíná, že po vyloučení Grudinina z voleb se Zjuganov uchýlil k rétorice o boji mezi "vlasteneckými levicovými silami" a "liberálně-oligarchickou smečkou", která po roce 1991 uchvátila Rusko a "drží se zuby nehty u moci". Takový postup si však žádá odvahu, protože vystaví KSRF plné "politické palbě" Kremlu, upozorňuje Galeotti. Není si jistý, zda Zjuganov a další straničtí představitelé přivyklí pohodlnému životu v předstírané opozici, na toto přistoupí.  

Nespokojenost, díky níž část Rusů stále volí komunisty, ovšem někam vyústí a čím více bude převládat pocit, že ústavní systém obyvatelstvu nic nenabízí, tím více bude ochota podpořit alternativní prostředky a politiku, očekává expert. Domnívá se, že Kreml tak může jednoho dne zjistit, že mu KSRF chybí, rozhodne-li se ji nyní potlačit.  

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

V Rusku pokračují druhým dnem parlamentní volby, skončí v neděli

18.09.2021 15:10 Aktualizováno Druhým dnem dnes pokračují volby do Státní dumy, tedy dolní komory ruského parlamentu. Už v pátek,…

NÁZOR: Zavádějící čísla. Virus se nešíří hlavně mezi očkovanými, tvrdí…

18.09.2021 00:01 Z více než 554 tisíc nových případů nákaz dospělých virem SARS-CoV-2 zaznamenaných v Anglii ve…

Švýcarsko zavádí povinný test pro neočkované cestovatele

17.09.2021 18:01 Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou…

Ukrajina protestuje proti volbám na Krymu, který v roce 2014 obsadilo Rusko

17.09.2021 13:26 Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají…

V Rusku začaly parlamentní volby, Apple a Google odstranily aplikaci…

17.09.2021 11:55 Voliči v Rusku dnes prvním dnem hlasují v parlamentních volbách, které skončí v neděli. Kvůli…

Zemřel Sir Clive Sinclair, vynálezce kalkulačky a otec počítačů

17.09.2021 08:20 Britský vynálezce Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření…

Faerská vláda prověří tradiční lov. Lidé usmrtili nebývale mnoho delfínů

16.09.2021 20:25 Vláda Faerských ostrovů prověří tradiční lov kytovců, při kterém místní lidé v neděli usmrtili více…

V Putinově okolí onemocněly koronavirem desítky lidí

16.09.2021 10:38 Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že v jeho okolí onemocněly covidem-19 desítky lidí, a že…

Související:

Právě se děje

reklama