DPA: Při protestech žen a studentů v Minsku zatčeny desítky lidí

Při nových demonstracích žen a studentů v Bělorusku proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi dnes opět zatýkala policie. Zadrženo bylo přibližně 30 lidí, uvedla s odvoláním na běloruskou lidskoprávní organizaci Vjasna agentura DPA.

Demonstrace na podporu Bělorusů
doporučujeme

Snímky zveřejněné na sociální síti Telegram ukazovaly, jak maskovaní příslušníci bezpečnostních složek zatýkají a odvážejí demonstranty, převážně mladé lidi. Vidět byly desítky policejních vozidel určených k převozu zadržených.

Stovky žen a studentů dnes pochodovaly ve větších skupinách hlavním městem Minskem. Při protestech minulou a předminulou sobotu se demonstranti sdružovali spíše do menších skupinek, aby se vyhnuli masovému zatýkání. K dnešnímu protestu se přidali i vysokoškolští studenti, kteří od začátku zimního semestru rovněž demonstrují proti Lukašenkovi. Mnoho z nich neslo historickou bílo-červeno-bílou běloruskou vlajku, která je symbolem odporu proti současnému režimu.

"Solidarita s ženami a studenty je velká a zářná síla," napsala vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, která je v litevském exilu. Opozice považuje 38letou političku za vítězku prezidentských voleb z 9. srpna, které však podle oficiálních výsledků vyhrál s více než 80 procenty hlasů dlouholetý autoritářský vládce země Lukašenko. Od srpnového hlasování se v zemi odehrávají protesty, které se Lukašenko snaží potlačit pomocí masového zatýkání a dalších represí.

Kromě opozice byli dnes v minských ulicích k vidění také stoupenci prezidenta. Jejich shromáždění na rozdíl od těch opozičních úřady povolují.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zelenskyj navrhl rozpustit ústavní soud a zrušit jeho rozhodnutí

30.10.2020 15:43 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes předložil parlamentu návrh zákona, který má umožnit…

Lukašenko nehodlá dělat ústupky, demonstrujícím pohrozil násilím

30.10.2020 15:07 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko na schůzi s představiteli ministerstva vnitra varoval…

Covid se šíří bezprecedentně. Rusko a Ukrajina hlásí rekordní přírůstky…

30.10.2020 13:18 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstek 18.283 nových případů nákazy koronavirem a 355 úmrtí během…

EU musí být kvůli dohodě s Británií pragmatická, zní z Německa

30.10.2020 12:27 Vysoký německý vládní představitel dnes uvedl, že je hluboce znepokojen nedostatkem pokroku v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama