Musk chce poslat do provozu plně autonomní vozidla. Jsme hodně blízko, řekl

Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk se nechal slyšet, že by koncem letošního roku mohly být uvedeny do provozu první samoobslužná vozidla. Jednalo by se o dosažení úrovně pět, která nevyžaduje absolutně žádnou přítomnost řidiče.

Elon Musk
doporučujeme

Současný stupeň autopilota, který se Tesle podařilo zhotovit, je dvojka, která vyžaduje, aby i při samoobslužném provozu byl ve vozidle přítomen řidič, který by byl schopen kdykoliv vzít věci do svých rukou, pokud by se situace vymkla kontrole. Podobně je tomu například v letadle.

Podle zpravodajství britské BBC by tomu ale mohl být díky nejnovějšímu softwaru v blízké budoucnosti konec. 

"Jsem přesvědčen, že se k úrovni 5, tedy úplné autonomii vozidel, dostaneme v dohledné době. Cítím v kostech, že jsme hodně blízko, a že k dosažení plné samoobslužnosti dojde ještě letos. Žádné překážky nevidím," chlubil se Musk na Světové konferenci umělé inteligence v čínské Šanghaji. 

"Důležité je teď doladit ještě některé věci, a pak už by šlo celý systém plně spustit. K tomu bude ale potřeba spolupráce techniků a mechaniků po celém světě," dodal.

Podle analytika IHS Markit Tima Urquharta se dosažení pátého stupně autonomity vozidel stane pomyslným "svatým grálem" automobilového průmyslu. 

"Ačkoliv je ve schopnostech Tesly zahájit výrobu nové technologie, může to narazit na regulační prostředí většiny světových trhů, které tak pravděpodobně zbrzdí její uvedení do provozu," konstatoval.

Uryuhart zároveň také poznamenal, že by se nemělo hovořit o autopilotech, dokud nebude skutečně potvrzena samoobslužnost úrovně pět. Dosud se totiž setkal s případy, kdy Tesla vydávala dvojky za autonomní vozidla, což nepovažuje za korektní. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Samsung představil řadu novinek: Telefony Note20, tablety Tab S7, hodinky…

05.08.2020 20:36 Společnost Samsung dnes uspořádala tradiční akci Galaxy Unpacked, ovšem poprvé v historii ve…

Loď Crew Dragon při cestě atmosférou "ožila", řekli astronauti

05.08.2020 07:55 Astronauti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley…

Zemřel Bill English (†91), jeden z tvůrců počítačové myši

04.08.2020 15:55 Ve věku 91 let zemřel Bill English, který v roce 1963 vytvořil podle návrhu svého kolegy Douga…

Loď Crew Dragon s astronauty úspěšně dosedla do vod Mexického zálivu

03.08.2020 07:15 Aktualizováno Na hladinu Mexického zálivu podle plánu v neděli 20:48 SELČ úspěšně dosedla americká kosmická loď…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama