Etnické menšiny jsou dle studie v Anglii méně očkované

Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti koronaviru než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Británie, která má zhruba 67 milionů obyvatel, začala jako první evropská země očkovat proti koronaviru už 8. prosince. Všechny tři vakcíny, které jsou v zemi schválené, se podávají ve dvou dávkách v rozmezí několika týdnů. Británie přitom zatím klade důraz na první dávku, kterou dostalo již 16,4 milionu lidí. Plně chráněno je po podání druhé dávky přes 573.000 lidí.

Černoši, lidé s kořeny v jižní Asii a příslušníci dalších etnických menšin ale vakcínu odmítají mnohem častěji, než příslušníci bělošské většiny. Na komplikace spojené s koronavirem přitom v Británii umírají výrazně častěji než příslušníci majority.

Podle studie, kterou vypracovaly Oxfordská univerzita a Londýnská škola hygieny a tropické medicíny, se do konce minulého týdne nechalo proti koronaviru naočkovat 55 procent sedmdesátníků z černošské komunity a 73 procent stejně starých příslušníků menšiny s kořeny v jižní Asii. U většinové populace to bylo přitom 86 procent.

Podle šéfa národního zdravotnického systému NHS v Anglii Simona Stevense je na vině "pandemie dezinformací", které se šíří na internetu.

Proti nim se snaží bojovat nejen úřady, ale i některé veřejně známé osobnosti. Na semináři věnovaném mýtům, které se kolem vakcíny vyrojily, dnes hovořil mimo jiné princ Charles. Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro cesty z Británie do zahraničí bude potřeba nový dokument

05.03.2021 18:11 Brity čeká od pondělí 8. března při cestách do zahraničí více papírování. Nově budou muset vyplnit…

Bělorusko požádalo o vydání Cichanouské, Litva to odmítla

05.03.2021 13:21 Bělorusko dnes požádalo Vilnius o vydání opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské, která po odchodu z…

Autor nápadu na virtuální proces s Putinem vyvázl s pokutou

04.03.2021 20:14 Opoziční aktivista z ruského Tatarstánu Karim Jamadajev strávil více než rok ve vazbě poté, co na…

Rusko rozšířilo zákaz dovozu vajec z Česka kvůli ptačí chřipce

04.03.2021 15:47 Rusko rozšířilo zákaz dovozu drůbeže, masa z ní a násadových vajec o Kraj Vysočina, Pardubický kraj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama