Evropa nadále uvolňuje opatření, situace v Brazílii se zhoršuje

Evropa do nového měsíce vstoupila hlavně ve znamení dalšího uvolňování protikoronavirových opatření. Na různých místech kontinentu se otevřely památky, bary, školy či třeba knihovny. Například Slovensko, kam by Češi mohli od 15. června cestovat bez omezení, ale zatím ještě o úplném otevření svých hranic nerozhodlo. Češi tak nadále mohou cestovat ke slovenským sousedům bez předložení negativního testu a bez karantény jen pod podmínkou, že se do ČR vrátí do 48 hodin.

Celosvětově se podle americké Univerzity Johnse Hopkinse, která pandemii dlouhodobě monitoruje, nemoc covid-19 dosud potvrdila u více než 6,1 milionu lidí, z nichž na 372.000 zemřelo.

Statistikám již týdny vévodí Spojené státy. Podle JHU země v neděli večer evidovala 104.356 úmrtí způsobených koronavirem, bilance potvrzených případů nákazy narostla na 1,788.762.

V Brazílii za poslední den vzrostl počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 16.409 na celkových 514.849, zatímco počet úmrtí na 29.314 po nahlášení dalších 480 obětí. O den dříve byl však nárůst bilance nakažených i mrtvých zhruba dvojnásobný.

V Rusku druhým dnem po sobě přibylo více než 9000 nakažených a výrazněji proti předchozímu dni klesl počet pacientů, kteří se vyléčili. Od začátku epidemie Rusové registrují 414.878 nakažených, z čehož 4855 lidí zemřelo.

Británie "vítězí v bitvě proti viru", prohlásil ministr zdravotnictví zdravotnictví Matt Hancock; 111 nově ohlášených úmrtí představuje nejmenší počet za víc než dva měsíce. Celkový počet obětí nákazy v království dosáhl 39.045.

Itálie, oznámila 60 úmrtí pacientů s covidem-19, což je méně než nedělních 75 úmrtí. I 178 nových případů nákazy bylo o polovinu méně než v neděli. V počtu úmrtí s covidem-19 je Itálie (33.475) třetí na světě po USA a Británii.

Švédský premiér Stefan Löfven po kritice ustaví vyšetřovací komisi, která má hledat úspěchy i omyly úřadů v přístupu k pandemii. Terčem kritiky je například údajné selhání při péči o seniory, které nákaza silně zasáhla, nebo malý počet provedených testů. Švédsko eviduje 4403 úmrtí v souvislosti s infekcí, kterou dosud dostalo přibližně 37.800 lidí. Zhruba polovina úmrtí byla hlášena z domovů seniorů s pečovatelskou službou.

Denní přírůstek nakažených vzrostl v Íránu, kde přibylo téměř 3000 nových případů nákazy. Je to nejvíce za minulé dva měsíce. Írán má 154.445 nakažených a 7878 mrtvých.

V Indii se počet nakažených přehoupl přes 190.000, čímž se miliardová země co do počtu případů posunula před Francii a je celosvětově sedmá.

Evropské země od června uvolnily další opatření. V Anglii se po deseti týdnech otevřela část základních škol, tento krok však kritizují někteří vědci i odbory jako předčasný. Část škol otevřelo také Slovensko, nástup dětí tam však není povinný. Rozhodnutí o úplném otevření hranic podle premiéra Igora Matoviče zatím nepadlo.

V Norsku, Finsku a Nizozemsku se opět otevřely restaurace, kavárny a bary. Návrat hostů po "koronavirové" přestávce podobně jako v jiných zemích ale provází přísná hygienická opatření. V Nizozemsku mohou lidé i do divadel a kin, nejvýše však 30 návštěvníků. Norové si mohou ode dneška zajít do zábavních parků, Finové také do knihoven.

V Itálii se otevřely další památky včetně římského Kolosea či vatikánských muzeí. Řecko udělalo první větší krok k zahájení turistické sezóny, když opět povolilo otevření všech hotelů s celoročním provozem.

Pláže, kavárny a restaurace zpřístupnilo Rumunsko. Albánie otevřela hranice, hotely a jesle. V Turecku se mohly znovu otevřít restaurace, kavárny či sportoviště. Lidé si mohou opět nakoupit na istanbulském Velkém bazaru, což někteří považují za symbolický krok k obnovení tamního cestovního ruchu.

Související

Ilustrační foto

Počasí: Cháron může do Evropy přinést nejteplejší léto v historii. Teploty porostou k 48 stupňům

Česká republika má ten zatím nejteplejší den roku za sebou. Teploty hravě vyrostly až k 38 stupňům a ačkoliv tropické třicítky budou pokračovat i tento týden, zatím se nezdá, že by rekordní sobotu překonaly. Jižní a východní Evropa se ale na rekordní teploty teprve připravuje. , protože přichází spalující vlna veder. Po Evropě se začala pohybovat tlaková výše nazvaná Cháron, která bude téměř jistě trhat rekordy. A Evropa díky ní může zažít nejteplejší léto v historii.

Více souvisejících

evropa Brazílie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 37 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy