Existuje trvalá imunita vůči covidu-19? Profesorka odmítá skeptický pohled

NÁZOR - Nově zveřejněný výzkum z Británie naznačuje, že úroveň protilátek proti koronaviru oproti začátku testování poklesla, uvádí profesorka Sheena Cruickshanková v komentáři pro server The Conversation. Expertka na biomedicínu z Manchesterské univerzity pokládá otázku, nakolik by nás toto zjištění mělo znepokojovat.

Protilátky nejsou vše

Studie, která náhodně otestovala 365 tisíc Britů (ale zatím neprošla recenzním řízením), odhaduje, že na konci června mělo protilátky proti koronaviru 6 % britské populace, ale v září jen 4,4 %, uvádí odbornice. Pokládá otázku, zda to znamená, že imunitu proti nemoci covid-19 nelze získat.

Při odpovědi musíme vzít v potaz, co protilátky jsou a co nám o imunitě říkají, upozorňuje profesorka. Vysvětluje, že pokud je člověk infikován, jeho imunitní systém rychle reaguje, pokouší se hrozbu zadržet a minimalizovat poškození organismu, o což se v první fázi starají vrozené imunitní buňky přítomné v našich tkáních, které rozpoznávají a zabíjejí infekci, ale pokud jde o větší výzvu, musí nastoupit jiná součást imunitního systému, lymfocyty.

"Lymfocyty jsou flexibilnější buňky, které jsou 'vyškolené' k rozpoznávání a útoku na konkrétní infekční látky," píše Cruickshanková. Dodává, že existují jejich dvě hlavní varianty - B lymfocyty, které produkují protilátky, a T lymfocyty, které pomáhají B lymfocytům reagovat či přímo zabíjet patogeny, přičemž obě varianty spolu při potlačování infekce spolupracují.

Jakmile se podaří hrozbu zvládnout, část těchto "vyškolených" lymfocytů, které vědí, jak si s konkrétním patogenem poradit, přežívá v podobě paměťových buněk, které jsou pozoruhodně dlouhověké a čekají, až budou opět potřeba, konstatuje odbornice. Doplňuje, že tento systém se nazývá adaptivní imunitní odpovědí a protilátky jsou pouze jednou z jejích součástí.

Abychom správně pochopili a změřili imunitu po prodělání infekce, ideálně bychom měli vyhodnotit T i B lymfocyty a následně se podívat, co se děje, pokud člověk čelí stejné infekci, deklaruje expertka. Uvádí, že zjišťování těchto buněk je sice možné, ale drahé a nepraktické pro velký počet lidí, protože si žádá nákladné a zdlouhavé testovací postupy.

Jelikož protilátky lze snadno změřit v krevním vzorku, často jsou právě ony využívány jako indikátor správné adaptivní imunitní odpovědi, nastiňuje autorka komentáře. Upozorňuje, že časem ale počet těchto protilátek v krvi přirozeně klesá, aniž by člověk ztrácel ochranu, protože přežívá část "vyškolených" paměťových buněk, včetně B lymfocytů, které v případě potřeby mohou rychle vytvořit více protilátek.

Zjištění zmíněné studie tedy nezbytně neznamená, že lidé imunitu vůči nemoci covid-19 ztrácejí, vyzdvihuje profesorka. Podotýká, že některé studie zkoumaly přímo T lymfocyty a zaznamenaly jejich reakci i u pacientů, kteří měli lehký průběh nemoci, což přináší optimismus, že lidé mohou získat trvalou ochranu proti novému koronaviru.

Velká skládanka

"Můžeme se také podívat na další viry coby vodítko," pokračuje Cruickshanková. Vysvětluje, že covid-19 způsobuje beta koronavirus, kterých se mezi lidmi vyskytuje velké množství a jsou známé jako běžné nachlazení. Trvalejší imunita vůči těmto virům zjevně nebývá velká, ale opak platí u závažnějších stavů vyvolaných koronaviry MERS a SARS, uvádí odbornice. Přiznává, že zatím nevíme, zda se u viru způsobujícího covid-19 blížíme spíše nachlazení, nebo právě SARS, ale potenciálně dlouhodobou imunitu vůči SARS považuje za nadějnou.

Zmíněná studie také zkoumala pouze to, co se děje po prodělání nákazy, tudíž musíme mít na paměti, že imunita vyvolaná vakcínou může fungovat jinak, upozorňuje vědkyně. Podotýká, že lymfocyty zjišťují patogeny výběrem jejich unikátních rysů, které si pamatují a následně na ně reagují, přičemž tento proces může ovlivnit mnoho faktorů, například způsob, jakým je tento rys lymfocytu předán, či počet lymfocytů, které rys znají.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

To sice umožňuje enormní flexibilitu při rozpoznávání patogenů, ale nemusí jít vždy nezbytně o nezbytně nejlepší způsob zabíjení virů do budoucna, vysvětluje expertka. Doplňuje, že ve vakcíně lze vybrat ty nejvhodnější části patogenu, na které se mají T a B lymfocyty zaměřit, což může vyvolat větší a lepší paměťovou odpověď - tento faktor byl při vývoji vakcín brán v potaz a mnoho aktuálně testovaných přípravků vykazuje velmi dobrou a účinnou paměťovou reakci T a B lymfocytů.

I kdyby trvalá imunita existovala, nemusí platit pro všechny skupiny v populaci - zmíněná studie například zjistila, že u starých, kteří jsou covidem-19 ohroženi výrazně více, protilátky mizí rychleji, varuje Cruickshanková. To podle ní může být důsledkem toho, že staří lidé mají méně lymfocytů, včetně B lymfocytů potřebných k ochraně protilátkami.

"Toto zjištění vyzdvihuje potřebu sledovat různé skupiny lidí, abychom plně pochopili, zda je imunita vůči covidu-19 možná, především při vývoji vakcín," píše profesorka. Podotýká, že přesně to je nyní hodnoceno v třetí fázi testování vakcín a momentálně není důvod se výrazněji znepokojovat. Covid-19 je podle expertky zkrátka velká skládačka, kterou postupně dáváme dohromady a s každým dalším kouskem roste naše znalost i schopnost infekci porazit.  

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

Pekarová Adamová se poprvé vyjádřila k potvrzení trestu pro Feriho

Nejvyšší vedení TOP 09 prolomilo mlčení po pondělním potvrzení trestu pro exposlance Dominika Feriho, který byl členem strany. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila jeho jednání, za které byl odsouzen, za neakceptovatelné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy