Expertka pro EZ: Královna Alžběta je vzpomínka na vítězství ve druhé světové. Po smrti začne operace London Bridge

Nad britskou monarchií se stahují temná mračna. Královská rodina se podle mnoha zdrojů sjíždí směrem k jejímu letnímu sídlu, skotskému zámku Barlmoral. Celý svět napjatě čeká, co bude dál. Pro případ, že by došlo k nejhoršímu, má Spojené království nachystaný plán Operation London Bridge.

Královna Alžběta II.

Pro Brity by znamenal skon královny Alžběty šok. „Pro lidi to bude obrovská ztráta. Královna Alžběta je taková vzpomínka na vítězství v druhé světové válce a také na období, kdy Británie byla ještě světové impérium. Celou zemi by to poznamenalo na měsíce,“ řekla pro EuroZprávy.cz expertka na britskou politiku a lidská práva Irena Hůlová z Amnesty International.

Zdravotní stav šestadevadesátileté královny Velké Británie Alžběty II. se zhoršil. Sjíždí se za ní celá rodina. Dokonce včetně jejího vnuka Harryho, který se od královské rodiny dlouho distancuje a žije se svou chotí Meghan v USA.

Podle britského zpravodajského webu BBC je královna pod lékařským drobnohledem ve svém letním sídle na skotském zámku Balmoral. Sjíždí se k ní celá rodina. „Moje myšlenky a myšlenky lidu po celém Spojeném království jsou s Jejím veličenstvem královnou a její rodinou,“ řekla nová britská premiérka Liza Trussová pro BBC. Lékaři královně zakázali cestovat zpět do Buckinghamského paláce i za účelem jmenování Trussové na místo předsedkyně vlády.

Londýnský most spadl

Tak zní slova, která symbolizují operaci London Bridge, která proběhne v následujícíh týdnech po smrti královny Alžběty. „Dokument o operaci London Bridge popisuje postup s nutností užití mimořádného množství akce, kterou musí provést všechny ozbrojené složky v zemi. Cílem je především zvládnout bezprecedentní davy a cestovatelský chaos,“ vyjmenoval server Politico.

V den královniny smrti ministři dostanou e-mail a telefonický hovor. „Drazí kolegové. s politováním vám oznamuji, že Její veličenstvo královna je po smrti,“ má znít v oznámení. Pokud královna zemře přes noc, tak dojde k oznámení přesně v 8:00 ráno. Většina královského personálu ten den zůstane u sebe doma.

Následné detaily pohřbu budou upřesněny na webových stránkách vlády a Buckinghamského paláce, které budou vybarveny do černa. Syn královny, princ Charles, pronese před celým národem projev. Posléze se sejde s britským předsedou vlády. „Den po smrti královny vláda prohlásí Charlese za nového krále,“ vysvětlil britský server Oxford Mail.

Den pohřbu bude také dnem národního smutku. Zaměstnavatelé ani přesto nemusejí dát svým zaměstnancům volno. Pohřeb proběhne ve Westminsterském opatství a celý národ bude v poledne držet dvě minuty ticha. Královna spočine v Pamětní kapli krále Jiřího VI. po boku svého manžela Philipa a jejího předchůdce a otce Jiřího VI.

Co její smrt bude znamenat pro Británii?

Všechny vlajky v Británii budou až do osmé hodiny ranní příštího dne vlát na půl žerdi. Banky po celé zemi zřejmě v den smrti zavřou. „V den pohřbu princezny Diany se mnoho Britů cítilo povinných zavřít své podniky a zrušit sportovní události. Navíc cítili vztek davů lidí, kteří venku truchlili a viděli, že pokračují jako by se nic nestalo,“ píše web Insider.

Minimálně patnáct dní po její smrti bude Velká Británie ochromena. Podle webu Insider monarchie takto přijde o miliardy liber. Nejde ale jen o změny v ekonomice. Dosavadní princ Charles si pravděpodobně změní své jméno a bude potřeba změnit slova národní hymny, která nyní zní „Bůh ochraňuj královnu“.

„Nedokážu si velkou Británii představit bez této královny. Dnes je velmi znepokojivý den,“ reagoval televizní hlasatel Piers Morgan na zprávy o královnině zdravotním stavu na svém Twitteru.

V Česku je nyní 120.000 lidí s covidem. Biolog doporučuje respirátory…

29.09.2022 15:22 V Česku je nyní asi 120.000 lidí s nemocí covid-19, z toho je polovina bez příznaků. ČTK to dnes…

Rusko zítra oznámí anexi dalších okupovaných ukrajinských území

29.09.2022 19:03 luvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes potvrdil, že při páteční ceremonii v…

Deštivé počasí trápí Česko. Meteorologové vysvětlili, čím to je

29.09.2022 06:30 Deštivé počasí v druhé polovině září trápí Českou republiku, čímž jsou někteří lidé zásadně…

NATO bude na útoky proti Nord Streamu reagovat rázně, varoval Stoltenberg

29.09.2022 11:55 Všechny dostupné informace o poškození plynovodů Nord Stream naznačují, že šlo o sabotáž, uvedl…

Švédové objevili čtvrtý únik plynu v plynovodech Nord Stream

29.09.2022 10:11 Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů…

Rusko v pátek ohlásí anexi dalších okupovaných ukrajinských území

29.09.2022 19:03 Aktualizováno luvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov dnes potvrdil, že při páteční ceremonii v…

Na Západě se už připravují scénáře, jak vyvolat nové konflikty, prohlašuje…

29.09.2022 18:09 Západ se snaží vyvolat na území Společenství nezávislých států (SNS) další konflikty, které by se…

Putin podepsal dekret o zákazu tranzitu kamionů z některých západních zemí…

29.09.2022 15:08 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, kterým zmocňuje vládu k zákazu tranzitu…

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti

29.09.2022 10:52 Aktualizováno Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět.…

Při ruských útocích zemřelo ve středu v Doněcké oblasti šest civilistů

29.09.2022 08:57 Při ruských útocích zemřelo ve středu v Doněcké oblasti šest civilistů. Informoval o tom dnes list…

ROZHOVOR: Před 65 lety došlo v SSSR k třetí nejhorší jaderné havárii v…

29.09.2022 00:01 Havárie v tajném komplexu Čeljabinsk-40, v němž docházelo od konce 40. let k produkci plutonia pro…

Trojice okupovaných území na Ukrajině žádá o připojení k Rusku

28.09.2022 21:10 Aktualizováno Vůdce samozvané Luhanské lidové republiky (LNR) Leonid Pasečnik oficiálně požádal ruského…

Rusko zahájilo vlastní vyšetřování poškození plynovodů Nord Stream

28.09.2022 19:57 Ruská tajná služba FSB vyšetřuje poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři jako "mezinárodní…

Ukrajinci posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, uvedli analytici

28.09.2022 14:06 Aktualizováno Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje…

Konec jedné éry, komentují Britové úmrtí panovnice. Karel III. podle nich…

28.09.2022 10:20 Královna Spojeného království Alžběta II. byla základním kamenem britské společnosti a pracovala…

Související:

Právě se děje

reklama