Expertka pro EZ: Královna Alžběta je vzpomínka na vítězství ve druhé světové. Po smrti začne operace London Bridge

Nad britskou monarchií se stahují temná mračna. Královská rodina se podle mnoha zdrojů sjíždí směrem k jejímu letnímu sídlu, skotskému zámku Barlmoral. Celý svět napjatě čeká, co bude dál. Pro případ, že by došlo k nejhoršímu, má Spojené království nachystaný plán Operation London Bridge.

Královna Alžběta II.

Pro Brity by znamenal skon královny Alžběty šok. „Pro lidi to bude obrovská ztráta. Královna Alžběta je taková vzpomínka na vítězství v druhé světové válce a také na období, kdy Británie byla ještě světové impérium. Celou zemi by to poznamenalo na měsíce,“ řekla pro EuroZprávy.cz expertka na britskou politiku a lidská práva Irena Hůlová z Amnesty International.

Zdravotní stav šestadevadesátileté královny Velké Británie Alžběty II. se zhoršil. Sjíždí se za ní celá rodina. Dokonce včetně jejího vnuka Harryho, který se od královské rodiny dlouho distancuje a žije se svou chotí Meghan v USA.

Podle britského zpravodajského webu BBC je královna pod lékařským drobnohledem ve svém letním sídle na skotském zámku Balmoral. Sjíždí se k ní celá rodina. „Moje myšlenky a myšlenky lidu po celém Spojeném království jsou s Jejím veličenstvem královnou a její rodinou,“ řekla nová britská premiérka Liza Trussová pro BBC. Lékaři královně zakázali cestovat zpět do Buckinghamského paláce i za účelem jmenování Trussové na místo předsedkyně vlády.

Londýnský most spadl

Tak zní slova, která symbolizují operaci London Bridge, která proběhne v následujícíh týdnech po smrti královny Alžběty. „Dokument o operaci London Bridge popisuje postup s nutností užití mimořádného množství akce, kterou musí provést všechny ozbrojené složky v zemi. Cílem je především zvládnout bezprecedentní davy a cestovatelský chaos,“ vyjmenoval server Politico.

V den královniny smrti ministři dostanou e-mail a telefonický hovor. „Drazí kolegové. s politováním vám oznamuji, že Její veličenstvo královna je po smrti,“ má znít v oznámení. Pokud královna zemře přes noc, tak dojde k oznámení přesně v 8:00 ráno. Většina královského personálu ten den zůstane u sebe doma.

Následné detaily pohřbu budou upřesněny na webových stránkách vlády a Buckinghamského paláce, které budou vybarveny do černa. Syn královny, princ Charles, pronese před celým národem projev. Posléze se sejde s britským předsedou vlády. „Den po smrti královny vláda prohlásí Charlese za nového krále,“ vysvětlil britský server Oxford Mail.

Den pohřbu bude také dnem národního smutku. Zaměstnavatelé ani přesto nemusejí dát svým zaměstnancům volno. Pohřeb proběhne ve Westminsterském opatství a celý národ bude v poledne držet dvě minuty ticha. Královna spočine v Pamětní kapli krále Jiřího VI. po boku svého manžela Philipa a jejího předchůdce a otce Jiřího VI.

Co její smrt bude znamenat pro Británii?

Všechny vlajky v Británii budou až do osmé hodiny ranní příštího dne vlát na půl žerdi. Banky po celé zemi zřejmě v den smrti zavřou. „V den pohřbu princezny Diany se mnoho Britů cítilo povinných zavřít své podniky a zrušit sportovní události. Navíc cítili vztek davů lidí, kteří venku truchlili a viděli, že pokračují jako by se nic nestalo,“ píše web Insider.

Minimálně patnáct dní po její smrti bude Velká Británie ochromena. Podle webu Insider monarchie takto přijde o miliardy liber. Nejde ale jen o změny v ekonomice. Dosavadní princ Charles si pravděpodobně změní své jméno a bude potřeba změnit slova národní hymny, která nyní zní „Bůh ochraňuj královnu“.

„Nedokážu si velkou Británii představit bez této královny. Dnes je velmi znepokojivý den,“ reagoval televizní hlasatel Piers Morgan na zprávy o královnině zdravotním stavu na svém Twitteru.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Ukrajinci tvrdí, že osvobodili padesátku obcí při postupu na jihu země

04.10.2022 21:51 Aktualizováno Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v…

Šojgu: Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace…

04.10.2022 21:12 Aktualizováno Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí, sdělil…

Záporožská jaderná elektrárna je částečně zaminovaná, tvrdí činitel

04.10.2022 21:05 Aktualizováno První a druhý blok Záporožské jaderné elektrárny jsou zaminované. Na tiskové konferenci to dnes…

Operátor Nord Streamu 1 čeká na svolení k inspekci poničených míst

04.10.2022 21:01 Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 1 chce sám prohlédnout poničená místa na potrubí…

Gazprom by mohl zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska

04.10.2022 16:57 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom by mohla zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska,…

Zelenskyj podepsal výnos, kterým zneplatnil ruskou anexi částí Ukrajiny

04.10.2022 16:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal výnos, který za neplatné od samého počátku…

Zelenskyj podpisem nařízení znemožnil vyjednávání Kyjeva s Putinem

04.10.2022 14:16 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická…

G7 zavede strop na ruskou ropu a produkty ve třech fázích

04.10.2022 12:04 Nové sankce na ruskou ropu a ropné produkty země skupiny vyspělých ekonomik G7 přijmou ve třech…

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

04.10.2022 10:52 Horní komora ruského parlamentu dnes podle agentury TASS jednomyslně schválila připojení čtyř…

Duma schválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k…

03.10.2022 21:06 Aktualizováno Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila smlouvy o připojení čtyř…

Související:

Právě se děje

reklama