Expremiér Cameron odmítl nabídku vlády, klimatický summit COP26 nepovede

Bývalý britský premiér David Cameron odmítl nabídku současné vlády, aby se chopil předsednictví nadcházející konference OSN o klimatu (COP26). Informovala o tom dnes zpravodajská společnost BBC. Přípravu klimatického summitu, který bude v listopadu hostit skotský Glasgow, provázejí nejasnosti po nedávném odvolání původně ohlášené šéfky Claire O'Neillové.

Britský expremiér David Cameron
doporučujeme

Vláda údajně s Cameronem probírala variantu, že premiér z let 2010 až 2016 by mohl někdejší náměstkyni na ministerstvu energetiky v pozici hlavní organizátorky nahradit. Expremiér ale vyjádřil názor, že práce by se měla svěřit členovi stávající vlády, píše BBC. Podle ní byl součástí rozhovorů také bývalý ministr zahraničí William Hague, ten se ale předsednictví COP26 rovněž neujme.

Cameron řekl BBC, že jej nabídka poctila, dosazení vládního pracovníka do čela klimatického summitu by ale podle něj bylo lepší z hlediska "linie velení".

COP26 je v největším městě Skotska na programu mezi 9. a 19. listopadem. "Pořadatelství konference COP 26 je pro Spojené království a země celého světa významnou příležitostí zvýšit úsilí v boji proti klimatickým změnám," řekl v úterý premiér Boris Johnson při tiskové konferenci s přírodovědcem Davidem Attenboroughem.

Personální otázky kolem přípravy summitu premiérova kancelář ihned nekomentovala. Očekává se, že jasněji by mohlo být po plánované přestavbě vlády. Ta měla původně přijít už tento týden, podle informací britského tisku ale byla nakonec o týden odložena.

Johnson v souvislosti s klimatickou konferencí čelí kritice, protože minulý týden oznámil, že akci nebude předsedat bývalá náměstkyně na ministerstvu energetiky O'Neillová. Tu přitom jmenoval teprve před půl rokem. Politička v úterý rozhlasové stanici BBC Radio 4 řekla, že vláda v nynější situaci není schopna své cíle ohledně boje s globálním oteplováním splnit. Může za to podle ní naprostý nedostatek odhodlání a řídících schopností současného kabinetu.

O'Neillová už dříve v dopise na adresu premiéra uvedla, že od něj navzdory slibům nedostala dostatečnou podporu, ideovou, finanční ani personální. "Moje rada pro všechny, kterým Boris (Johnson) něco slibuje - ať už jsou to voliči, světoví lídři, ministři, zaměstnanci nebo i rodinní příslušníci, je následující: nechte si to dát písemně, najděte si právníka, aby se na to podíval, a ujistěte se, že jsou v bance peníze," řekla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boje v Karabachu pokračují, Pompeo podnikl pokus o ukončení konfliktu

23.10.2020 21:06 Aktualizováno Arménské a ázerbájdžánské síly dnes pokračovaly v bojích o Náhorní Karabach, zatímco Spojené státy…

Wales čeká předvánoční lockdown, v Manchesteru se zpřísnila opatření

23.10.2020 13:18 Dalších šest milionů Britů se bude muset ode dneška řídit přísnějšími pravidly v boji s šířením…

Rusko i Ukrajina hlásí nové rekordy. Počet nakažených covidem roste

23.10.2020 10:51 Rusko a Ukrajina zaznamenaly nejvíce nově potvrzených případů koronaviru za den od začátku pandemie…

Čína kritizovala Británii za vízovou nabídku pro Hongkong

23.10.2020 08:43 Úřad čínského ministerstva zahraničí v Hongkongu dnes vyzval Británii, aby "okamžitě napravila své…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama