Hnutí LGBT doba koronaviru nepřeje. Z ulic se stahuje na internet

Epidemie koronaviru se nepromítla pouze do zdravotnictví a ekonomiky, nýbrž i sezóny festivalů hrdosti sexuálních menšin známých jako gay pride. Většina z nich se totiž musela v důsledku přijatých restriktivních opatření zrušit. případně odložit na pozdější datum. Nakonec je ale nahradily online akce.

Homosexuálové
doporučujeme

Například mezinárodní organizace Global Pride přišla s živým vysíláním vystoupení Todricka Hallyho, známého youtubera, drag queen a bývalého účastníka American Idol. Online akce, která začala v šest hodin v Londýně, se zúčastnilo také duo zpěvaček Keshy a Avy Maxových, a nechyběl ani Carlos Alvarado, prezident Kostariky, která nedávno legalizovala homosexuální manželství. Informoval o tom server euronews.com

Organizátoři se k novým výzvám, které jim přinesla doba koronavirová, stavějí víceméně pozitivně, ba v nich dokonce vidí jedinečnou příležitost oslovit masy lidí v zemích, kde je homosexualita stále trestná. Připojil se i britský konzervativní premiér Boris Johnson, který na svém twitterovém účtu poslal LGBT komunitě zdravici.

Stejně tak tomu bylo i ve Francii, kde se konání každoročního Paris Pride odložilo na 7. listopad. Virtuální akci si vzal na starost francouzský gay magazín Têtu. K fenoménu pořádání online oslav hrdosti LGBT komunity se připojily i další země vzhledem k jejich rušení a odkládání kvůli stále platným restrikcím, které byly přijaty v souvislosti s pandemií covid-19.

Koronaviru navzdory? V Berlíně se přeci jenom pochodovalo

V Berlíně se navzdory zrušení tamního festivalu gay pride přeci jenom uskutečnil menší protest proti homofobní, bifobní a transfobní diskriminaci s účastí stovek lidí. Zahájen byl na Nollendorfplatzu v distriktu Schoeneberg, odkud pokračoval přes Potsdamer Platz k Alexanderplatzu před televizní věž.

Dodržena byla i hygienická opatření, včetně dodržování povinných rozestupů a zakrytých dýchacích cest a úst. 28. červen 2020 je totiž 50. výročím samotného pořádání prvního pochodu. Tomu předcházely takzvané Stonewallské nepokoje, kdy se newyorští gayové a lesby postavili na odpor policejní brutalitě.

Tehdy, jak řekl americký básník Allen Ginsberg, ztratili gayové ustrašenou tvář, kterou měli po staletí. Hnutí se pak posléze rozšířilo nejen do dalších amerických měst, nýbrž i celého světa. V Česku začalo k prvním menším akcím docházet po Sametové revoluci. Jejich vyvrcholením pak byl festival Prague Pride, který se v Praze koná od roku 2011. I ten letošní se bude nést spíše v duchu online akcí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Moskvě a Petrohradu demonstrovaly stovky lidí proti Putinovi

15.07.2020 21:59 Aktualizováno Stovky lidí dnes v centru Moskvy protestovaly proti ústavním změnám, které prezidentovi Vladimiru…

Lukašenko po vyřazení protikandidátů odmítl kritiku Západu

15.07.2020 18:55 Aktualizováno Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes odmítl kritiku Západu, která se snesla na Minsk poté,…

Ruští poslanci mění volební pravidla po vzoru referenda. Opozice protestuje

15.07.2020 18:32 Ruští poslanci dnes ve druhém čtení schválili změny ve volebních pravidlech, které po vzoru…

Trump tvrdí, že přiměl Londýn ukončit spolupráci s Huawei. Britský ministr…

15.07.2020 17:04 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump prohlásil, že to byl on, kdo přivedl britského premiéra Borise…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama