Geopolitické hry v době koronaviru. Ruská pomoc není zadarmo, varuje analytik

NÁZOR - Fráze "srdečné pozdravy z Ruska" nikdy nezestárne, konstatuje Mathieu Boulègue v komentáři pro server Moscow Times. Bezpečnostní analytik z Královského institutu pro mezinárodní vztahy poukazuje, že uvedená slova se nacházela i na vojenských letedlech, které ruské úřady poslaly v březnu do Itálie v rámci "zdravotnické pomoci" vybraným západním zemím.

Moskva, Kreml

Šarmantní ofenziva

"Využívání pandemie" Moskvou začalo 22. března dodávkami zdravotnického vybavení do Itálie, poukazuje analytik. Dodává, že vojenská letadla naplněná až po okraj zásobami byla při svém odletu pompézně natáčena.

Od počátku je ale užitečnost ruské pomoci zpochybňována a italští aktivisté tvrdí, že dodaný materiál se nehodí pro místní podmínky, upozorňuje Boulègue. Dodává, že zásilky například nezahrnují plicní ventilátory a další životně důležité přístroje na podporu dýchání.

Krom zdravotnického materiálu poslalo Rusko do Itálie také zdravotnickou brigádu a vojenské lékaře, včetně virologů, připomíná expert. Konstatuje, že to představuje pro Rusko příležitost získat zkušenost se zadržováním šíření koronaviru.

Tato "šarmantní ofenziva" Moskvy pokračovala i 1. dubna, kdy americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru dojednali vyslání podobného vojenského letounu do Spojených států, upozorňuje odborník s tím, že nešlo o aprílový žert. Doplňuje, že zásilka obsahovala zdravotnický materiál a tentokrát i plicní ventilátory a respirátory pro osoby pracující v první linii.

"Pomocná ruka Moskvy je čistě geopolitická," píše Boulègue . Deklaruje, že v případě Itálie má podtrhnout absenci evropské solidarity v boji s pandemií, zatímco v případě Spojených států má ukázat slabost Washingtonu a jeho neschopnost poradit si s vnitřní krizí, především ve světle toho, že materiál nebyl darován, ale zakoupen, a to od ruské firmy, která se nachází na americkém sankčním seznamu a má vazby na zbrojní průmysl.

Tyto symboliku oficiální ruský výklad pro domácí publikum neopomene zmínit, očekává analytik. Dodává, že stejně tak je šířeno tvrzení, že zatímco svět se potýká s koronavirem, blahosklonný Kreml obětoval tolik potřebný zdravotnický materiál, který by jinak mohl zachraňovat ruské občany.

Situace je spojená se skutečností, že Moskva vyslala do obou zemí vojenská, nikoliv civilní letadla, poukazuje Boulègue . Soudí, že Kreml chce ve světle mezinárodních sankcí, které byly na Rusko uvaleny po nezákonné anexi Krymu v roce 2014, nyní ukázat, že umí využívat armádu i k "dobré věci".

Skvělá PR operace

"Ruskou zdravotnickou pomoc by šlo interpretovat jako akt nesobecké mezinárodní solidarity, pokud by Moskva poslala stejnou pomoc také Španělsku," pokračuje expert. Tvrdí, že ve skutečnosti jde o samoúčelnou PR operaci, která má za cíl dosáhnout bezprostřední i budoucí ústupky ze strany Západu, protože ruské dary vždy něco stojí.

Otázka tak podle analytika zní, o co Moskvě skutečně jde. Nejdosažitelnější odměnou je pro Kreml reciproční pomoc Západu, až Rusko v následujících týdnech zasáhne nejhorší fáze epidemie, soudí Boulègue. Věří, že dalším cílem je pozastavení či uvolnění mezinárodních sankcí za účelem dodávek "základního zboží" během pandemie, jak naznačil Putin na posledním summitu G20.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Putinovo volání po humanitárních opatřeních také může pomoci Kremlu otestovat vůli Evropy obnovit protiruské sankce, myslí si expert. Konstatuje, že EU v prosinci prodloužila sankce do července 2020 a z Itálie se nyní může stát "trojský kůň" v Bruselu, protože pod tlakem pandemie se italští představitelé obecně usmiřují s Ruskem.   

Těžko lze odhadovat, co Putin bezprostředně očekává od Washingtonu, připouští Boulègue. Připomíná, že osobní apely na Trumpa se již ukázaly jako riskantní strategie a očekávání uvolnění amerických hospodářských sankcí by bylo od Moskvy příliš vysoké, což dobře ukazuje americké odmítání zmírnění sankčního nátlaku na koronavirem sužovaný Írán.

V koronavirovém světě, kde je mezinárodní zdravotnická pomoc zpolitizovaná, představuje Rusko další částí problému, nikoliv jeho řešením, obává se odborník. Soudí, že existuje mnoho dalších cílů, na které se Kreml zřejmě zaměří při svém dalším "využívání pandemie", především na Balkáně a v černomořském regionu.

"Teprve se uvidí, jak bude 'šarmantní ofenziva' Kremlu efektivní, co Moskva skutečně na oplátku získá a zda se jí tento skvělý PR kousek nakonec nevymstí," uzavírá analytik.     

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Angličani nasadí roušky, čeká je práce z domova. V Dánsku zavřou školy

08.12.2021 20:38 Britská vláda ve snaze zamezit dalšímu šíření nemoci covid-19 zavedla v Anglii náhradní plán. Od…

Putin se chystá v příštích dnech předložit USA bezpečnostní návrhy

08.12.2021 16:55 Ruský prezident Vladimir Putin dnes uvedl, že Rusko v příštích dnech, během týdne, předá Spojeným…

Británie zvažuje vládní bojkot pekingských OH, Austrálie nevyšle diplomaty

08.12.2021 08:07 Británie zvažuje bojkot zimních olympijských her v Pekingu v příštím roce na ministerské úrovni,…

Nákladná léčba covidu transfuzí nefunguje, oznámila WHO

07.12.2021 20:59 Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že nákladné a časově náročné transfuze krevní…

Minsk zakáže dovoz potravin ze zemí, které uvalily na Bělorusko sankce

07.12.2021 18:24 Běloruská vláda se rozhodla zavést od 1. ledna embargo na dovoz potravin ze zemí, které uvalily na…

Putin a Biden zahájili videokonferenci, hlavním tématem jednání má být…

07.12.2021 16:45 Americký prezident Joe Biden dnes prostřednictvím videokonference zahájil jednání s ruským…

Omikron je podle prvních odhadů nakažlivější než delta, tvrdí britský…

07.12.2021 14:58 Nová varianta koronaviru omikron je podle prvních náznaků zřejmě nakažlivější než delta. Britský…

Kyjev tvrdí, že Rusko na východní Ukrajinu posílá tanky a posiluje týmy…

07.12.2021 12:25 Aktualizováno Kyjev dnes obvinil Moskvu, že do oblasti bojů na východní Ukrajině posílá tanky a posiluje týmy…

Tvůrkyně vakcíny AstraZeneca: Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější…

06.12.2021 22:00 Aktualizováno Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla v přednášce vysílané stanicí BBC…

Norsko od úterý výrazně zpřísní protipandemická opatření

06.12.2021 17:22 Norská vláda v úterý zavede další omezení, která mají zpomalit šíření nemoci covid-19, oznámila…

Související:

Právě se děje

reklama