Geopolitické hry v době koronaviru. Ruská pomoc není zadarmo, varuje analytik

NÁZOR - Fráze "srdečné pozdravy z Ruska" nikdy nezestárne, konstatuje Mathieu Boulègue v komentáři pro server Moscow Times. Bezpečnostní analytik z Královského institutu pro mezinárodní vztahy poukazuje, že uvedená slova se nacházela i na vojenských letedlech, které ruské úřady poslaly v březnu do Itálie v rámci "zdravotnické pomoci" vybraným západním zemím.

Přidejte svůj názor 135 komentářů

Moskva, Kreml
doporučujeme

Šarmantní ofenziva

"Využívání pandemie" Moskvou začalo 22. března dodávkami zdravotnického vybavení do Itálie, poukazuje analytik. Dodává, že vojenská letadla naplněná až po okraj zásobami byla při svém odletu pompézně natáčena.

Od počátku je ale užitečnost ruské pomoci zpochybňována a italští aktivisté tvrdí, že dodaný materiál se nehodí pro místní podmínky, upozorňuje Boulègue. Dodává, že zásilky například nezahrnují plicní ventilátory a další životně důležité přístroje na podporu dýchání.

Krom zdravotnického materiálu poslalo Rusko do Itálie také zdravotnickou brigádu a vojenské lékaře, včetně virologů, připomíná expert. Konstatuje, že to představuje pro Rusko příležitost získat zkušenost se zadržováním šíření koronaviru.

Tato "šarmantní ofenziva" Moskvy pokračovala i 1. dubna, kdy americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin v telefonickém rozhovoru dojednali vyslání podobného vojenského letounu do Spojených států, upozorňuje odborník s tím, že nešlo o aprílový žert. Doplňuje, že zásilka obsahovala zdravotnický materiál a tentokrát i plicní ventilátory a respirátory pro osoby pracující v první linii.

"Pomocná ruka Moskvy je čistě geopolitická," píše Boulègue . Deklaruje, že v případě Itálie má podtrhnout absenci evropské solidarity v boji s pandemií, zatímco v případě Spojených států má ukázat slabost Washingtonu a jeho neschopnost poradit si s vnitřní krizí, především ve světle toho, že materiál nebyl darován, ale zakoupen, a to od ruské firmy, která se nachází na americkém sankčním seznamu a má vazby na zbrojní průmysl.

Tyto symboliku oficiální ruský výklad pro domácí publikum neopomene zmínit, očekává analytik. Dodává, že stejně tak je šířeno tvrzení, že zatímco svět se potýká s koronavirem, blahosklonný Kreml obětoval tolik potřebný zdravotnický materiál, který by jinak mohl zachraňovat ruské občany.

Situace je spojená se skutečností, že Moskva vyslala do obou zemí vojenská, nikoliv civilní letadla, poukazuje Boulègue . Soudí, že Kreml chce ve světle mezinárodních sankcí, které byly na Rusko uvaleny po nezákonné anexi Krymu v roce 2014, nyní ukázat, že umí využívat armádu i k "dobré věci".

Skvělá PR operace

"Ruskou zdravotnickou pomoc by šlo interpretovat jako akt nesobecké mezinárodní solidarity, pokud by Moskva poslala stejnou pomoc také Španělsku," pokračuje expert. Tvrdí, že ve skutečnosti jde o samoúčelnou PR operaci, která má za cíl dosáhnout bezprostřední i budoucí ústupky ze strany Západu, protože ruské dary vždy něco stojí.

Otázka tak podle analytika zní, o co Moskvě skutečně jde. Nejdosažitelnější odměnou je pro Kreml reciproční pomoc Západu, až Rusko v následujících týdnech zasáhne nejhorší fáze epidemie, soudí Boulègue. Věří, že dalším cílem je pozastavení či uvolnění mezinárodních sankcí za účelem dodávek "základního zboží" během pandemie, jak naznačil Putin na posledním summitu G20.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Putinovo volání po humanitárních opatřeních také může pomoci Kremlu otestovat vůli Evropy obnovit protiruské sankce, myslí si expert. Konstatuje, že EU v prosinci prodloužila sankce do července 2020 a z Itálie se nyní může stát "trojský kůň" v Bruselu, protože pod tlakem pandemie se italští představitelé obecně usmiřují s Ruskem.   

Těžko lze odhadovat, co Putin bezprostředně očekává od Washingtonu, připouští Boulègue. Připomíná, že osobní apely na Trumpa se již ukázaly jako riskantní strategie a očekávání uvolnění amerických hospodářských sankcí by bylo od Moskvy příliš vysoké, což dobře ukazuje americké odmítání zmírnění sankčního nátlaku na koronavirem sužovaný Írán.

V koronavirovém světě, kde je mezinárodní zdravotnická pomoc zpolitizovaná, představuje Rusko další částí problému, nikoliv jeho řešením, obává se odborník. Soudí, že existuje mnoho dalších cílů, na které se Kreml zřejmě zaměří při svém dalším "využívání pandemie", především na Balkáně a v černomořském regionu.

"Teprve se uvidí, jak bude 'šarmantní ofenziva' Kremlu efektivní, co Moskva skutečně na oplátku získá a zda se jí tento skvělý PR kousek nakonec nevymstí," uzavírá analytik.     

Loading...
Vstupte do diskuze (135)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je role Ruska v nepokojích v USA? Profesor dospěl k překvapivým…

04.06.2020 22:05 Aktualizováno NÁZOR - Pohled na to, jak se Spojené státy znovu samy trhají na kusy, je depresivní, tvrdí profesor…

Britská vláda eviduje dalších 176 úmrtí s koronavirem

04.06.2020 20:25 Oficiální britská bilance epidemie covidu-19 za 24 hodin vzrostla o 176 mrtvých, informovala vláda…

Severní Makedonie hlásí druhou vlnu koronaviru. Obnovila zákaz vycházení

04.06.2020 19:12 Kvůli znepokojivému nárůstu počtu nakažených koronavirem v posledních dnech vláda Severní Makedonie…

V Rusku se nakazilo za minulý den víc lidí než o den dříve

04.06.2020 10:57 V Rusku za minulých 24 hodin přibylo přes 8800 potvrzených případů nákazy koronavirem a 169 úmrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy