Gorbačov varuje Rusko a USA: Jednejte mezi sebou, jinak hrozí válka

Světová politika zajímá někdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova i v pokročilém věku. Nejnovějším důkazem jsou jeho vyjádření pro jeden z ruských deníků. Varuje v nich Rusko i USA před dopady zániku smlouvy INF.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své "slávy"), je ruský a bývalý sovětský komunistický politik, který byl v letech 1985–1991 vůdcem Sovětského svazu. Pokoušel se o změny, které by vedly ke zlepšení fungování sovětského komunistického a politického systému a k ukončení studené války, ale které vedly i ke konci vlády Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS) a k rozpadu sovětského impéria.
doporučujeme

Počátkem srpna byl potvrzen zánik smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu INF, kterou v roce 1987 uzavřely Moskva a Washington. Už tehdy se k celé záležitosti vyjadřoval někdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov, který smlouvu s tehdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem podepsal.

Tehdy odmítl ruskou odpovědnost za zánik dohody a řekl, že americký postup přinese do mezinárodní politiky nejistotu a chaos. „Ukončení smlouvy bude mít pro mezinárodní společnost sotva nějaké výhody, tento krok podkopává bezpečnost nejen Evropy, ale celého světa,“ uvedl v létě.

V pátečním vydání ruského deníku Izvestija se bývalý sovětský vůdce k vypovězení smlouvy vrátil. „Máme tu nebezpečné trendy – jsou už na dohled. Vyčlenil bych dva z nich – lhostejnost k mezinárodnímu právu a militarizaci světové politiky,“ řekl listu Gorbačov.

Gorbačov dodal, že zánik INF udělal z potřeby americko-ruských jaderných rozhovorů ještě urgentnější problematiku. „Ukázalo se, že tato smlouva byla nejdůležitějším pilířem strategické stability. Potřebujeme jednání, aby její zrušení nezvýšilo hrozbu války,“ konstatoval bývalý nájemník Kremlu.

Ujednání mezi SSSR (později Ruskem) a USA zakazovalo výrobu, zkoušky a rozmisťování raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Po jejím podpisu zničily oba státy 2692 pozemních balistických raket a raket s plochou dráhou letu s konvenční i jadernou náloží. Sovětské rakety byly v 80. letech rozmístěny i v Československu.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie Covid-19: V Británii, Francii i Nizozemsku přibývá nakažených

28.02.2020 12:25 V západní Evropě přibývá nakažených novým typem koronaviru. Nové případy dnes oznámila Británie,…

Papež František odložil oficiální audience, necítí se zcela zdráv

28.02.2020 11:22 Papež František odvolal oficiální audience naplánované na dnešek, protože se stále necítí úplně…

Syrské nálety v Idlibu usmrtily 33 tureckých vojáků. Západ je eskalací…

28.02.2020 11:07 Aktualizováno Syrská armáda ve čtvrtek zabila 33 tureckých vojáků a dalších více než 30 vážně zranila při palbě v…

Představy EU a Británie o budoucím vztahu se v mnoha bodech liší

28.02.2020 09:18 Propojení finančních služeb, pravidla hospodářské soutěže, pravomoci Soudního dvora EU nebo rybolov…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama