Gorbačov varuje Rusko a USA: Jednejte mezi sebou, jinak hrozí válka

Světová politika zajímá někdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova i v pokročilém věku. Nejnovějším důkazem jsou jeho vyjádření pro jeden z ruských deníků. Varuje v nich Rusko i USA před dopady zániku smlouvy INF.

Michail Sergejevič Gorbačov (v době své "slávy"), je ruský a bývalý sovětský komunistický politik, který byl v letech 1985–1991 vůdcem Sovětského svazu. Pokoušel se o změny, které by vedly ke zlepšení fungování sovětského komunistického a politického systému a k ukončení studené války, ale které vedly i ke konci vlády Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS) a k rozpadu sovětského impéria.
doporučujeme

Počátkem srpna byl potvrzen zánik smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu INF, kterou v roce 1987 uzavřely Moskva a Washington. Už tehdy se k celé záležitosti vyjadřoval někdejší sovětský vůdce Michail Gorbačov, který smlouvu s tehdejším americkým prezidentem Ronaldem Reaganem podepsal.

Tehdy odmítl ruskou odpovědnost za zánik dohody a řekl, že americký postup přinese do mezinárodní politiky nejistotu a chaos. „Ukončení smlouvy bude mít pro mezinárodní společnost sotva nějaké výhody, tento krok podkopává bezpečnost nejen Evropy, ale celého světa,“ uvedl v létě.

V pátečním vydání ruského deníku Izvestija se bývalý sovětský vůdce k vypovězení smlouvy vrátil. „Máme tu nebezpečné trendy – jsou už na dohled. Vyčlenil bych dva z nich – lhostejnost k mezinárodnímu právu a militarizaci světové politiky,“ řekl listu Gorbačov.

Gorbačov dodal, že zánik INF udělal z potřeby americko-ruských jaderných rozhovorů ještě urgentnější problematiku. „Ukázalo se, že tato smlouva byla nejdůležitějším pilířem strategické stability. Potřebujeme jednání, aby její zrušení nezvýšilo hrozbu války,“ konstatoval bývalý nájemník Kremlu.

Ujednání mezi SSSR (později Ruskem) a USA zakazovalo výrobu, zkoušky a rozmisťování raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Po jejím podpisu zničily oba státy 2692 pozemních balistických raket a raket s plochou dráhou letu s konvenční i jadernou náloží. Sovětské rakety byly v 80. letech rozmístěny i v Československu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Skupiny okolo Putina jsou zločinecké. Rusko falšuje tisíce výsledků, říká…

10.08.2020 22:08 Aktualizováno Sedí v tmavé místnosti, na sobě má sluneční brýle a klobouk. Před ním leží talíř s borščem. Ten…

Běloruská policie obsadila centrum Minsku a zatýká demonstranty

10.08.2020 21:42 Aktualizováno Běloruská policie se připravila na možné večerní protesty proti falšování výsledků prezidentských…

Británie vyslala vojenský letoun nad Lamanšský průliv, pátrá po migrantech

10.08.2020 16:59 Aktualizováno Británie vyslala vojenské letadlo, aby monitorovalo pohyb uprchlíků mířících po moři z Francie k…

Šéf WHO: Přislíbené peníze na boj s koronavirem nestačí

10.08.2020 16:56 Mezi prostředky potřebnými pro boj s pandemií a těmi, které jednotlivé státy přislíbily, zeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama