Gruzie volí nový parlament. O moc soupeří dva nejvlivnější politici v zemi

Gruzínci dnes volí v parlamentních volbách s nepředvídatelným výsledkem, píše agentura AFP. Několik opozičních uskupení se spojilo proti vládnoucí straně Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho, nejbohatšího muže v zemi.

Saakašvili, Michail
doporučujeme

Na průběh hlasování dohlížejí mezinárodní pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), včetně českých poslanců. První odhady výsledků by měly být oznámeny kolem páté hodiny SEČ, až se uzavřou volební místnosti.

"Ukážeme světu, že jsme schopni zorganizovat svobodné, demokratické a transparentní volby," oznámil podle AFP gruzínský premiér Giorgi Gacharia.

Konečné výsledky by měly být známy po půlnoci místního času (dnes po 21:00 SEČ). O 150 křesel v parlamentu se uchází 66 stran.

Politické scéně v hornaté postsovětské zemi s přibližně čtyřmi miliony obyvatel dominují dva politici. Jedním z nich je zmíněný 64letý expremiér a podnikatel Ivanišvili, druhým pak bývalý prezident Michail Saakašvili.

Právě Saakašviliho Sjednocenému národnímu hnutí, které je podle průzkumů na druhém místě, se letos podařilo spojit opozici a asi 30 stran slíbilo, že s vládnoucím Gruzínským snem ve vládě nezasedne.

Saakašviliho v roce 2013 po skončení druhého prezidentského mandátu donutily obavy ze zatčení na základě obvinění ze zneužití moci k odjezdu ze země. Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko ho pozval na Ukrajinu a v roce 2016 mu svěřil post oděského gubernátora. Nyní 52letý politik usiluje o funkci premiéra. Ve čtvrtek se v hlavním gruzínském městě Tbilisi shromáždily desítky tisíc Saakašviliho příznivců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie jako první na světě schválila použití vakcíny proti covidu, na…

02.12.2020 12:28 Aktualizováno Británie dnes jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké…

Rusko oznámilo dalších 589 úmrtí na nemoc covid, dosud nejvíce

02.12.2020 10:18 Rusko dnes oznámilo 589 úmrtí za poslední den v souvislosti s koronavirem, to je dosud nejvíce od…

Proč se první vlna východu Evropy vyhnula a druhá ho drtí? Experti mají…

02.12.2020 00:01 NÁZOR - Východní Evropa byla chválena za mimořádné zvládnutí první vlny koronavirové pandemie,…

Británie zavede nový systém koronavirových opatření

01.12.2020 22:00 Britský parlament dnes schválil nový třístupňový systém koronavirových restrikcí, podle nějž se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama