Gruzie volí nový parlament. O moc soupeří dva nejvlivnější politici v zemi

Gruzínci dnes volí v parlamentních volbách s nepředvídatelným výsledkem, píše agentura AFP. Několik opozičních uskupení se spojilo proti vládnoucí straně Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho, nejbohatšího muže v zemi.

Na průběh hlasování dohlížejí mezinárodní pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), včetně českých poslanců. První odhady výsledků by měly být oznámeny kolem páté hodiny SEČ, až se uzavřou volební místnosti.

"Ukážeme světu, že jsme schopni zorganizovat svobodné, demokratické a transparentní volby," oznámil podle AFP gruzínský premiér Giorgi Gacharia.

Konečné výsledky by měly být známy po půlnoci místního času (dnes po 21:00 SEČ). O 150 křesel v parlamentu se uchází 66 stran.

Politické scéně v hornaté postsovětské zemi s přibližně čtyřmi miliony obyvatel dominují dva politici. Jedním z nich je zmíněný 64letý expremiér a podnikatel Ivanišvili, druhým pak bývalý prezident Michail Saakašvili.

Právě Saakašviliho Sjednocenému národnímu hnutí, které je podle průzkumů na druhém místě, se letos podařilo spojit opozici a asi 30 stran slíbilo, že s vládnoucím Gruzínským snem ve vládě nezasedne.

As #Georgia votes this weekend, we call for truly free and fair elections. Democratic values are the foundation for the ??/?? strategic partnership & Georgia’s future @NATO membership. pic.twitter.com/n3S3Ri1Gd7

— US Mission to NATO (@USNATO) October 30, 2020

Saakašviliho v roce 2013 po skončení druhého prezidentského mandátu donutily obavy ze zatčení na základě obvinění ze zneužití moci k odjezdu ze země. Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko ho pozval na Ukrajinu a v roce 2016 mu svěřil post oděského gubernátora. Nyní 52letý politik usiluje o funkci premiéra. Ve čtvrtek se v hlavním gruzínském městě Tbilisi shromáždily desítky tisíc Saakašviliho příznivců.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Gruzie volby v Gruzii Giorgi Gacharia Michail Saakašvili Bidzina Ivanišvili (gruzínský miliardář)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy