Gruzii zachvátily protesty. Opozice volá po změně volebního systému

S požadavkem předčasných parlamentních voleb dnes obsadily prostor kolem parlamentu v Tbilisi tisíce stoupenců gruzínské opozice, která požaduje zavedení proporčního systému hlasování, ve kterém jsou mandáty v rámci volebního obvodu rozdělovány poměrně s ohledem na množství získaných hlasů.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Gruzijská vlajka
doporučujeme

Rozhořčení demonstrantů vyvolalo čtvrteční parlamentní hlasování o návrhu uspořádat příští rok podle nového systému volby. Nejsilnější politická strana Gruzínský sen se hlasování zdržela a návrh neprošel.

V Gruzii platí smíšený volební systém: polovina poslanců se volí proporčním a druhá polovina většinovým systémem. Podle opozice tento stav vyhovuje vládní straně Gruzínský sen, kterou ovládá miliardář Bidzina Ivanišvili. On sám občanům přechod na plný poměrný systém slíbil, ale pokusy změnit v tomto smyslu ústavu zatím selhaly.

Opozice dnes zablokovala všechny vstupy do parlamentní budovy a hrozí, že fungování zastupitelského sboru neumožní. Na centrální Rustaveliho třídě nefunguje doprava, demonstranti tam vybudovali několik provizorních stanových táborů a hodlají na ulici přespat. V okolí parlamentu se podle gruzínských médií shromáždily silné oddíly policejních těžkooděnců, do událostí ale zatím nezasahují.

Bývalý gruzínský prezident Giorgi Margvelašvili novinářům řekl, že "Gruzíni už nehodlají žít v otroctví". Státní moc podle něj nakonec požadavkům ustoupí. "Kdy se tak stane, je druhořadé," poznamenal.

Masové akce se podle agentury Interfax účastní prakticky všichni opoziční vůdci, například šéf strany Evropská Gruzie a bývalý starosta Tbilisi Gigi Ugulava, předsedkyně Demokratického hnutí Nino Burdžanadzeová nebo bývalý gruzínský ministr zahraničí, šéf někdejší vládní strany Sjednocené národní hnutí Grigol Vašadze.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Odporný prohřešek" Ruska. Z Washingtonu zní apel k tvrdému trestu

06.12.2019 00:01 NÁZOR – Ruský sportovní program čelí krizi, konstatuje editorial serveru Washington Post.…

Petříček chválil Ukrajinu, dělá kroky k plnění minských dohod

05.12.2019 19:57 Ukrajina učinila řadu kroků s cílem zajistit plnění minských dohod ohledně urovnání konfliktu ve…

Budoucnost pražské smlouvy USA a Ruska? Putin je pro její prodloužení

05.12.2019 18:53 Rusko je připraveno okamžitě a bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými…

Ruští hackeři připravili banky o miliardy, stačil škodlivý program

05.12.2019 18:08 Aktualizováno Banky v desítkách zemí měla o více než 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliard Kč) s použitím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama