Guterres podpořil vyšetřování původu covid-19, zatím prý ale není ten správný okamžik

Generální tajemník OSN António Guterres dnes podpořil vyšetření původu pandemie covidu-19. V projevu při zahájení Světového zdravotnického shromáždění ale zdůraznil, že nyní podle něj na takové vyšetřování není správná doba.

António Guterres (Foto: Eskinder Debebe)
doporučujeme

Hlavní orgán WHO, Světové zdravotnické shromáždění, zahájilo v poledne své 75. výroční zasedání. Kvůli pandemii covidu-19 bude jednání jen dvoudenní a zástupci členských zemí se jej účastní jen na dálku přes videokonferenci.

Generální tajemník OSN Guterres Světovou zdravotnickou organizaci označil při zahájení shromáždění za "nenahraditelnou". Podpořil také výzvy, aby se nezávisle vyšetřil původ koronaviru SARS-CoV-2. "Ale nyní není ten správný okamžik," uvedl. Podle něj je nyní doba solidarity a společného boje proti pandemii.

S covidem-19 po celém světě zemřelo přes 315.000 lidí. Virem SARS-CoV-2 se jich nakazilo více než 4,7 milionu. Nezávislé vyšetření původu pandemie požadují Spojené státy, Evropská unie i řada dalších zemí světa.

Podle dosavadních informací se nový koronavirus poprvé objevil ve městě Wu-chan v čínské provincii Chu-pej. Čína v této souvislosti čelí kritice - mimo jiné ze strany USA - že v počátcích epidemie nejednala transparentně a snažila se některé informace zatajit.

Čínský prezident Si Ťin-pching to ale dnes odmítl. Také on podpořil zhodnocení světové reakce na pandemii. Čas na vyšetřování, které bude muset být "objektivní a nestranné", podle něj ale nastane, až když bude koronavirus pod kontrolou.

Čínský prezident rovněž přislíbil dvě miliardy dolarů (51,1 miliardy Kč) během dvou let na boj s pandemií a slíbil, že případnou vakcínu, kterou by vyvinula Čína, dostanou k dispozici všichni.

Také šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podpořil "nezávislé" vyšetření původu pandemie i počínání jeho organizace v ní a slíbil, že jej nařídí "v nejbližším vhodném okamžiku". Zdůraznil také, že nebezpečí, které představuje SARS-CoV-2, zůstává vysoké, a varoval, aby země příliš rychlým uvolňováním koronavirových opatření neohrozily vlastní proces zotavení.

K účastníkům Světového zdravotnického shromáždění promluvila také německá kancléřka Angela Merkelová, která podpořila WHO, zároveň ale uvedla, že je třeba se zabývat tím, jak dále zlepšovat její fungování. Proti pandemii je podle Merkelové nutné se spojit. "Jsem přesvědčena, že pandemii překonáme. Čím více budeme spolupracovat na mezinárodní úrovni, tím rychleji to bude," řekla. Vakcína podle kancléřky musí být přístupná a finančně dostupná všem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson nebude váhat se zavedením přísnějších opatření

30.09.2020 19:57 Britský premiér Boris Johnson dnes varoval, že bez váhání dál zpřísní opatření proti šíření…

Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"

30.09.2020 16:17 Právníci ruské nevládní organizace Memorial, známé odhalováním zločinů stalinismu a obhajobou…

Boje v Náhorním Karabachu sílí. Ázerbájdžán odpaluje rakety vzduch-země,…

30.09.2020 15:38 Aktualizováno Boje u Náhorního Karabachu a okolí mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami pokračují čtvrtým dnem…

Petříček: Prodloužení trestu pro ruského historika je skandální

30.09.2020 12:59 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil za skandální prodloužení trestu pro ruského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama