Hackeři GRU napadli ukrajinskou firmu, kde pracoval Biden mladší

Hackeři z ruské vojenské rozvědky GRU se pokusili loni v listopadu ukrást e-maily z ukrajinské energetické firmy Burisma, v jejímž vedení několik let působil syn uchazeče o demokratickou prezidentskou kandidaturu Hunter Biden. S odkazem na zprávu americké bezpečnostní firmy Area 1 Security to napsala agentura Reuters.

Hackeři, ilustrační foto

Společnost Burisma je v centru takzvané ukrajinské kauzy, kvůli níž Sněmovna reprezentantů nedávno vznesla proti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi ústavní žalobu.

Trump čelí žalobě kvůli tomu, že loni v červenci vyvíjel nátlak na ukrajinské úřady, aby vyšetřovaly údajnou korupci související se společností Burisma. Podle demokratů se tím prezident snažil pošpinit svého politického oponenta Joea Bidena a zneužil tak moc ve snaze ovlivnit výsledek voleb. Trump tvrdí, že se ničeho špatného nedopustil.

Společnost Area 1 nyní uvedla, že neví, jaká data se hackeři snažili ukrást. Podle Reuters jim však útok mohl zajistit přístup do e-mailové komunikace Huntera Bidena, který působil jako ředitel společnosti mezi lety 2014 a 2019. Jeho otec je přitom jedním z favoritů pro zisk demokratické nominace do letošních prezidentských voleb v USA. Ukradená data by proto mohla mít případný dopad na proces ústavní žaloby proti Trumpovi či na samotné prezidentské volby, upozornila Reuters.

Bezpečnostní experti se přitom domnívají, že útok provedla stejná skupina hackerů známá pod jménem Fancy Bear, která stojí za úspěšným útokem na centrálu demokratů a volební štáb tehdejší kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové před volbami z roku 2016. Americké úřady došly k závěru, že cílem tehdejšího útoku bylo ovlivnit průběh voleb.

Rusko, Spojené státy, ani společnost Burisma zatím zprávu nekomentovaly. Nejmenovaný zdroj blízký firmě Burisma pouze Reuters bez bližších podrobností sdělil, že webové stránky společnosti v posledních šesti měsících čelily řadě útoků.

Ruští Hackeři podle Area 1 vytvořili několik falešných stránek, které vypadaly jako weby dceřiných firem společnosti. Odkazy na ně pak zaslali zaměstnancům firmy, z nichž někteří do falešných stránek vyplnili svoje přihlašovací údaje.

Ve zprávě se neuvádí, jak konkrétně americká firma zjistila, že útok pochází od hackerů GRU. Spoluzakladatel společnosti Area 1 Blake Darche však tvrdí, že na základě nezveřejněných indicií, jež směřují k blíže neurčenému činiteli GRU, si je firma "na 100 procent" jistá, že za útokem stojí ruská vojenská rozvědka.

Americké tajné služby již dříve vydaly varování, že by se Rusko mohlo pokoušet zasahovat do listopadových voleb, v nichž bude Trump obhajovat mandát a Biden by se mohl stát jeho hlavním oponentem.

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Související:

Právě se děje