Historický moment. Do Běloruska poprvé dorazila americká ropa

Bělorusko poprvé ve své historii obdrželo americkou ropu, napsala dnes agentura Interfax poté, co státní koncern Belněftěchim ohlásil, že do rafinérie Naftan přijel první vlak s ropou z amerického tankeru a že obsah cisteren se začal přečerpávat. Šéf běloruské diplomacie Uladzimir Makej zdůraznil, že americké dodávky jsou součástí státní strategie diverzifikace energetických zdrojů.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Ropa
doporučujeme

Předpokládá se, že přeprava celého nákladu tankeru Captain, který se 77.000 tunami ropy 5. června zakotvil v litevské Klajpedě, potrvá deset dnů a vyžádá si 22 či 23 vlakových přesunů. Každý den by 120 cisteren mělo přepravit asi 7000 tun ropy.

Interfax připomněl, že 12. května do Klajpedy připlul letos již sedmý tanker s nákladem 87.000 tun saúdskoarabské ropy pro Bělorusko. Dodávky pro běloruské rafinerie se uskutečňují i z přístavu Oděsa na jihu Ukrajiny a pak ropovody Oděsa-Brody a Brody-Mozyr. Americký tanker je podle Belněftěchimu letos již dvanáctou lodní dodávkou ropy od alternativních dodavatelů, přičemž celkový objem překročil milion tun ropy.

Zahájení dodávek americké ropy v půli května ohlásili ministři zahraničí obou zemí, tedy Uladzimir Makej a Mike Pompeo. Ten tak dostojí svému slibu z únorové návštěvy Minsku, kde jednal s prezidentem Alexandrem Lukašenkem. "Tato transakce posílí svrchovanost a nezávislost Běloruska," zdůraznil americký ministr, Zároveň vybídl Minsk, aby otevřel trh americkým společnostem a přistoupil k liberalizaci obchodu, nezbytné ke vstupu do Světové obchodní organizace (WTO).

Dohodu o dodávkách devíti milionů tun ropy od ruské společnosti Rosněfť do konce letošního roku tehdy mluvčí společnosti Belněftěchim označil za nezávaznou. Dohoda podle něj pouze stanovuje možnosti tří běloruských rafinerií a ruského dodavatele, ale konkrétní množství určí běloruská strana podle svých potřeb. Dodal, že podle mezivládní dohody by Bělorusko mohlo letos dostat až 24 milionů tun ruské ropy.

Bělorusko je blízký spojenec Ruska, začátkem letošního roku ale Minsk vedl s Moskvou spor o cenu, kterou platí za ruskou ropu. Spor byl mezitím vyřešen, ale Minsk se rozhodl diverzifikovat svůj dovoz ropy, ve kterém dlouho spoléhal jen Rusko.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělehrad opět zavedl stav nouze, epidemie koronaviru se zhoršuje

03.07.2020 12:42 V Bělehradě byl dnes znovu zaveden stav nouze. Důvodem tohoto opatření je opětné zhoršení…

Jediný z ruských regionů hlasoval proti ústavním změnám ve prospěch Putina

02.07.2020 20:47 Něněcký autonomní okruh jako jediný z 85 ruských regionů hlasoval proti přijetí změn v ruské ústavě…

Putin v referendu obstál. Z Indie přišla gratulace, USA vyjádřily…

02.07.2020 18:16 Indický premiér Naréndra Módí v dnešním telefonickém rozhovoru "vřele poblahopřál" ruskému…

Dohoda mezi EU a Británií v nedohlednu, po dalším kole jednání přetrvávají…

02.07.2020 16:48 Další čtyři dny rozhovorů mezi vyjednavači Londýna a Evropské unie o podobě budoucích vztahů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy