Komentář: Pátek ve znamení celosvětové klimatické stávky

Miliony lidí, převážně dětí a teenegerů, dnes po celém světě stávkují a protestují – hlavním důvodem je snaha o dosažení lepších životních podmínek a ochrana klimatu. Páteční protesty jsou adresovány především vládám jednotlivých států, které pro ochranu klimatu nedělají dostatek. Tzv. Fridays For Future iniciativu zahájila mladá švédská studentka a aktivistka Greta Thunbergová, která je nyní uznávanou „ambasadorkou“ boje proti klimatickým změnám. Greta byla za svou činnosti dokonce nominovaná na Nobelovu cenu míru a příští týden by měla vystoupit na klimatickém summitu OSN.

První stávky začaly dnes ráno na druhé straně zeměkoule – v Austrálii a na Novém Zélandu. Účastní se jich skupiny tisíců lidí zahrnující školáky i studenty, kteří kvůli dnešní klimatické stávce nešly do školy. Velice podobně tomu dnes bude i v dalších státech po celém světě. Očekává se však, že se do dnešních protestů zapojí i více dospělých než kdy dříve. Právě Austrálie se v uplynulém roce potýkala s nejvyššími zaznamenanými teplotami za poslední dekády a ty dále způsobovaly mnohé přírodní katastrofy jako požáry, období sucha, ale i záplavy nebo cyklóny. Austrálie těmto přírodním úkazům čelila již dříve, avšak dnes se vědci shodují, že jsou stále častější, a to právě kvůli klimatickým změnám a oteplováním planety.

V Indii se dnes očekává jedna z největší, ne-li největší, a nejpočetnějších klimatických stávek, která kdy v zemi proběhla. Nespokojení lidé v ulicích jsou očekáváni ve všech větších i menších městech. V hlavním městě, Novém Dillí, se očekávají dokonce dva pochody stávkujících obyvatel. Enviromentální aktivisté a studenti jsou v ulicích očekáváni nejen dnes, ale i v průběhu nadcházejících dní. Různé organizace totiž naplánovaly pochody a stávky až do konce příštího týdne. Je pochopitelné, že se do klimatických stávek Indie v posledních letech takto angažuje. I ona, coby jedna z nejlidnatějších zemí na světě, čelí konstantně rostoucím teplotám, které mimo jiné způsobují v některých oblastech nedostatek vody.

Klimatickou spravedlnost požadují i obyvatelé na evropském kontinentu. Hned z rána se do ulic Londýna vydaly stovky lidí, které brzy přerostou v tisíce. Občané hlavního města Spojeného království považují enviromentální otázky nejen za klimatickou krizi, ale hlavně i za politickou či, chceme-li, etnickou. Vidíme totiž, že státy, které jsou napříč naší planetou nejvíce zasaženy klimatickými změnami a pohromami, které je doprovázejí, jsou často rozvojové a velice chudé. Primárním krokem ke klimatické spravedlnosti, které se dnes stávkující v ulicích po celém světě dovolávají, by proto měly být změny politických, stejně jako i ekonomických systémů v jednotlivých zemích.

Obecně je možné říci, že stávkující, aktivisté, studenti i dospělí po celém světě v tento den požadují především větší zodpovědnost svých vlád za kroky ke zlepšení životních podmínek a klimatické situace. Finanční zodpovědnost jednotlivých vlád by podle nich měla být základem, dále požadují tzv. klimatickou neutralitu a přechod k využívání obnovitelných zdrojů energie.

Iniciativa Fridays For Future v posledních několika měsících a především týdnech a dnech dominuje sociálním sítím typu Twitter či Instagram. Tyto aktivity tak sbližují jednotlivé účastníky a studenty v boji, který je pro ně více než pouhé vynechání školy. Dospělí a především politici či vůdci jednotlivých zemí totiž nedělají pro ochranu Země dostatek. A tak děti a studenti opakovaně vyrážejí do ulic. Stávkují především proto, aby upozornili na globální problém, který bude mít negativní dopady především na další generace, pokud se nezačne celosvětově a okamžitě řešit.

Související

Více souvisejících

Klimatické změny Greta Thunbergová (aktivistka) Londýn FridaysForFuture OSN globální oteplování stávka Země sociální sítě studenti Indie Austrálie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 3 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 3 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 6 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 7 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy