Írán i Rusko se ohradily proti obvinění ze zásahu do voleb v USA

Írán i Rusko popřely americké obvinění, že se snaží zasáhnout do amerických voleb. Írán si dnes předvolal švýcarského velvyslance, aby mu předal protest proti tomuto tvrzení Spojených států. Švýcarsko zastupuje americké zájmy v Íránu, který s USA neudržuje diplomatické styky. Podle Kremlu je obvinění nepodložené.

Peskov, Dmitrij
doporučujeme

Ředitel amerických tajných služeb (DNI) John Ratcliffe ve středu prohlásil, že USA zaznamenaly pokusy Ruska a Íránu ovlivnit listopadové volby. Ratcliffe stejně jako ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray ujistil, že všechny země, které se o to pokusí, musí počítat s následky. Írán prý rozesílal e-maily k zastrašení voličů a poškození Donalda Trumpa, který bude mandát obhajovat.

Podle USA se Rusko stejně jako Írán pokoušelo získat údaje z voličských seznamů. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to označil za nepodložené. "Obvinění se objevují každodenně a jsou naprosto nepodložená," řekl Peskov s tím, že "lituje" výroků představitelů amerických tajných služeb.

"Írán předal švýcarskému velvyslanci kategorické odmítnutí opakovaných, nepodložených a chybných amerických tvrzení. Jak už jsme říkali, pro Írán není důležité, kdo americké volby vyhraje," sdělil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh.

Americko-íránské vztahy se zhoršily v roce 2018, kdy Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a USA pak obnovily protiíránské sankce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf Roskosmosu míní, že ISS bude sloužit i po roce 2025

26.11.2020 20:42 Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin odmítá jako předčasné úvahy o konci využívání…

AstraZeneca bude nejspíš znovu testovat svou vakcínu na covid

26.11.2020 19:46 Aktualizováno AstraZeneca pravděpodobně provede další globální studii posuzující účinnost její vakcíny proti…

Rusko a Ukrajina opět hlásí rekordní čísla ohledně koronaviru

26.11.2020 17:18 Aktualizováno Rusko dnes oznámilo rekordní přírůstky 25.487 nových případů nákazy koronavirem a 524 úmrtí za…

Britský premiér Johnson má nového poradce, který nahradil Cummingse

26.11.2020 17:05 Britský premiér Boris Johnson dnes do svého poradního týmu jmenoval finančníka a manažera Dana…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama