Írán plně spolupracuje na vyšetřování pádu letadla, tvrdí Ukrajina

Írán umožnil Ukrajině plně spolupracovat na vyšetřování středeční katastrofy ukrajinského letounu, není důvod pochybovat o vstřícném stanovisku Teheránu vůči ukrajinské účasti na šetření. V Kyjevě to dnes řekl ukrajinský ministr zahraničí Vadym Prystajko. Podle západních tajných služeb sestřelila letadlo se 176 lidmi na palubě íránská raketa ruské výroby. Teherán odpovědnost popírá, Moskva vyzývá ke zdrženlivosti.

Boeing 737-800 společnosti Ukraine International Airlines
doporučujeme

Ukrajinští experti podle Prystajka získali přístup k takzvaným černým skříňkám, důležitému zařízení se záznamem technických dat letu a hlasové komunikace posádky. Kde bude jejich obsah analyzován, nebylo podle něj zatím rozhodnuto. Podle ruských médií se na analýze, která může trvat měsíc či dva, budou podílet i ruští experti. Prystajko dnes prohlásil, že vyšetřování by se měla ujmout "mezinárodní koalice".

Kyjev nevylučuje žádnou vyšetřovací verzi, ke konečnému závěru o příčině neštěstí nelze ale nyní dospět, řekl Prystajko. Je podle něj hlavně zapotřebí omezit míru spekulací. Informace o tom, že místo dopadu letadla Íránci zahlazují s pomocí buldozerů, ukrajinská strana nemůže potvrdit, řekl ministr. Dodal, že odborníci analyzují několik videozáznamů, získali rovněž přístup k troskám trupu, který patřil největším ukrajinským aeroliniím UIA (ruská zkratka MAU).

Žádný tlak ze strany USA ani jiných států Ukrajina necítí, reagoval šéf ukrajinské diplomacie na spekulace, že Západ nutí Kyjev, aby podpořil verzi o íránské vině.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama