Irsko za týden zaznamenalo nejvíc infikovaných na počet obyvatel

Irsko za uplynulý týden zaznamenalo nejvíce nových případů koronaviru na počet obyvatel na světě. Vyplývá to z propočtů agentury Bloomberg. K prudkému nárůstu počtu nakažených v Irsku podle agentury Reuters přispěly nová nakažlivější mutace koronaviru, která se poprvé potvrdila v Británii, i rozvolnění protikoronavirových opatření před Vánoci.

Irsko
doporučujeme

V uplynulém týdnu počítaném do neděle Irsko zaznamenalo 10.100 případů koronaviru na milion obyvatel, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na data americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), Světové zdravotnické organizace (WHO) a dalších organizací. Na druhém místě za Irskem je podle stejné tabulky Česká republika s 8.900 nakaženými na milion obyvatel, následují Slovinsko a Spojené království.

Od začátku pandemie se podle JHU v bezmála pětimilionovém Irsku potvrdila nákaza koronavirem u více než 147.600 lidí a 2344 zemřelo. V Česku bylo zaznamenáno přes 835.000 případů choroby. Zemřelo 13.272 nakažených.

Hospitalizovaných s koronavirem je v Irsku nyní 1582 pacientů, což představuje desetiprocentní nárůst ve srovnání s nedělí, píše Reuters. Ještě rychleji přibývají pacienti na jednotkách intenzivní péče, obsazeno je nyní bezmála 150 lůžek. Kvůli hrozícímu naplnění kapacity jsou nyní zřizována nová provizorní lůžka intenzivní péče. V Letterkenny na severozápadě Irska museli v neděli lékaři ošetřovat pacienty v sanitkách před nemocnicí, píše Bloomberg.

Nová mutace koronaviru, jež se začala šířit z Británie, se podle irského premiéra Micheála Martina potvrdila u 45 procent z nejnovějších 92 pozitivních vzorků, které byly podrobeny dodatečnému testování. V týdnu do neděle 3. ledna to přitom podle něj bylo 25 procent.

K prudkému šíření nákazy podle Reuters kromě nové mutace patrně přispělo také otevření obchodů a restaurací před Vánoci či zmírnění pravidel týkajících se návštěv v jiných domácnostech.

Premiér Martin ale podle zpravodajského serveru Independent. ie odmítl, že by vláda před Vánoci na tři týdny rozvolnila opatření s úmyslem zavést po svátcích tříměsíční uzávěru. Za významný faktor, jenž přispěl k zrychlenému šíření nákazy, označil novou mutaci koronaviru. Doplnil, že vládě bylo začátkem prosince jasné, že se trpělivost veřejnosti snižuje a s tím míra dodržování opatření. Vláda podle něj reagovala na zhoršení situace rychle a ještě o svátcích restrikce opět zpřísnila. Bary a restaurace se v Irsku zavřely už na Štědrý den. Krátce nato se uzavřely také obchody se zbytným zbožím a nejméně o měsíc byly dětem prodlouženy školní prázdniny. Omezený je také volný pohyb obyvatel. Lidé mohou jen do vzdálenosti pěti kilometrů od domova.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při demonstracích na podporu Navalného bylo zatčeno přes 200 lidí

23.01.2021 12:42 Aktualizováno Přes 300 lidí bylo dnes zadrženo v Rusku při demonstracích na podporu opozičního předáka Alexeje…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

WHO se dohodla na nákupu vakcíny Pfizer/BioNTech pro chudé země

22.01.2021 21:26 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že se dohodla s konsorciem Pfizer/BioNTech na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama