Island má staronového prezidenta. Gudni Jóhannesson drtivě porazil soupeře

Islandské prezidentské volby podle prvních předběžných výsledků s přehledem vyhrála dosavadní hlava státu Gudni Jóhannesson, který získal kolem 90 procent hlasů. Napsala to agentura AFP. Drtivé vítězství populárního Jóhannessona předpovídala řada průzkumů veřejného mínění.

Islandský prezident Gudni Jóhannesson s manželkou Elizou Reidovou
doporučujeme

Prezident má na Islandu v zásadě ceremoniální roli, disponuje však jednou zásadní pravomocí: Ústava mu garantuje právo vetovat přijetí zákona a předložit jej k referendu. Jóhannesson však dosud tuto pravomoc nevyužil.

Dvaapadesátiletý historik byl do funkce prezidenta poprvé zvolen v roce 2016 jako dosud nejmladší kandidát od získání nezávislosti v roce 1944.

Podle průzkumů se těšil během svého mandátu přízni 76 až 86 procent dotázaných, tedy v průměru o 25 procentních bodů více, než jeho konzervativní předchůdce Ólafur Ragnar Grímsson.

Jóhannessonovi již k vítězství poblahopřál jeho jediný soupeř Gudmundur Franklin Jónsson, který v televizi prohlásil, že neočekává zisk nad deset procent hlasů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kosovský prezident Thaçi odletěl do Haagu, bude vypovídat u zvláštního…

12.07.2020 21:14 Kosovský prezident Hashim Thaçi dnes prohlásil, že boj kosovských povstalců proti režimu bývalého…

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 19:59 Aktualizováno Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

Na hranicích Ázerbájdžánu a Arménie došlo k vojenskému konfliktu. Nejméně…

12.07.2020 18:37 Na hranicích Ázerbájdžánu a Arménie se dnes odehrál ozbrojený konflikt, který si podle Baku mezi…

Lídři Srbska a Kosova obnovili jednání o normalizaci vztahů, rozhovory…

12.07.2020 16:48 Aktualizováno Vrcholní představitelé Srbska a Kosova dnes obnovili rozhovory o normalizaci vztahů mezi oběma…

Související:

Právě se děje

Další zprávy