Island téměř potlačil epidemii covid-19, oznámila tamní vláda

Island epidemii nemoci covid-19 už téměř potlačil, když se 97 procent nakažených uzdravilo a v zemi od minulého týdne přibyly jen dva případy nákazy. Ve středu o tom podle agentury Reuters informovala vláda tohoto severského státu se zhruba 360.000 obyvateli.

Ilustrační foto
doporučujeme

První potvrzený případ nákazy koronavirem na Islandu zaznamenali začátkem března. V zemi pak byla ve snaze zabránit šíření infekce vyhlášena různá opatření. Úřady zavřely školy, zakázaly velká shromáždění a zavedly strategii pečlivého testování a dohledávání potenciálně nakažených. Díky tomu se šíření nemoci zpomalilo a v polovině dubna mohla být opatření částečně uvolněna.

Vláda uvedla, že 57 procent lidí s pozitivním výsledkem testu na koronavirus bylo v době, kdy se u nich nákaza prokázala, už v izolaci. Podle kabinetu je to důkaz efektivity kroků, které v boji s koronavirem zavedla.

Reuters uvádí, že Island provedl testy u 51.663 lidí, což odpovídá více než 14 procentům obyvatelstva země. Toto pondělí se děti vrátily do škol, otevřela se kadeřnictví a muzea, povolena byla shromáždění s nejvýše 50 účastníky. Ještě nějakou dobu zůstane v platnosti nařízení, že se lidé k sobě nemají přibližovat na vzdálenost menší než dva metry a uzavřené zůstanou posilovny a bazény.

Na Islandu testy nákazu koronavirem prokázaly celkem u 1799 lidí, deset z nich kvůli komplikacím spojeným s onemocněním covid-19 zemřelo. Na 1750 osob se považuje za uzdravené.

Vláda od začátku epidemie napumpovala do ekonomiky závislé na turistice asi dvě miliardy dolarů (50,2 miliardy korun). Peníze jsou určené na podporu tamních firem, opatření na pomoc zranitelným skupinám, studentům a lidem hledajícím práci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AFP: Ukrajina se stává internetovým obchodem s dětmi

11.07.2020 10:13 Argentinka Andrea Viezová pláče radostí: po devíti letech zoufalství a naděje totiž drží v náručí…

Za pokus o krádež Magny charty půjde muž na čtyři roky do vězení

11.07.2020 07:31 Na čtyři roky poslal v pátek britský soud do vězení muže, který se v roce 2018 pokusil ukrást z…

Počet nakažených rekordně stoupá. Za den se nakazilo téměř čtvrt milionu…

10.07.2020 22:02 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) hlásí rekordní denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy…

Rusko a Čína opět vetovaly v RB OSN prodloužení pomoci pro Sýrii

10.07.2020 20:41 Rusko a Čína dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovaly další návrh rezoluce o prodloužení přeshraniční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy