Jak budou lidé za pár let vzpomínat na pandemii covidu? Spisovatel nastínil, co nás v budoucnu čeká

Celosvětová pandemie covid-19 vyvolala paniku celého světa. Vlády se snaží zabránit šíření viru, jak nejlépe umí, přesto má pandemie na svědomí téměř 700 tisíc životů. Andrew Scott, spisovatel a dramatik se sídlem v Londýně, poskytl pro server POLITICO svůj pohled na to, jak si svět bude pandemii viru SARS-CoV-2 pamatovat.

Historii lze podle Scotta rozdělit na dvě části. Na tu, co si pamatujeme a na kterou se snažíme zapomenout. Míní, že Britové se rádi chlubí hrdinskými činy v první a druhé světové válce, ale poukázal na obchod s otroky nebo na rostoucí industrializaci za vlády královny Viktorie, která byla doprovázena zvětšující se chudobou dělníků. Ti žili ve slamech, které byly typickým rysem té doby a ani dětská práce nebyla ničím zvláštním. Mezi vyšší společností a dělnickou třídou byly propastné rozdíly.

První dva případy covid-19 byly ve Velké Británii diagnostikovány 31. ledna, v den, kdy Velká Británie opustila Evropskou unii. Scott se domnívá, že na rozdíl od této pamětní události je nepravděpodobné, že by se na celosvětovou pandemii covid-19 vzpomínalo s nostalgií a předpokládá, že se na ní lidé budou snažit spíše zapomenout. Stejně jako minule, podotýká spisovatel pro POLITICO.

Poslední nemoc, která přivedla Velkou Británii na kolena stejně jako současná pandemie, se jmenuje španělská chřipka. Tichý nepřítel, jak španělskou chřipku Scott nazývá, se začal šířit bez povšimnutí na jaře v roce 1918 skrz zákopy. Tři čtvrtiny francouzských vojáků a polovina britských vojáků onemocnělo a americká armáda ztratila více vojáků než při samotném boji. Do září se chřipka roznesla po celé frontě a 11. listopadu bylo podepsáno příměří. Ačkoliv válka byla u konce, chřipka se začala rozšiřovat do nejzazších koutů světa a v následujících měsících pohltila celou planetu.

Jako v současné době i pandemie španělské chřipky vedla k nepokojům. Scott uvedl příklad rasových nepokojů v Americe, které vznikly na základě smrti teenagera Eugene Williams, který zemřel v důsledku absence informací o šíření chřipky a kvůli nedostatku zdravotních opatření, které nebyly Afroameričanům během pandemie k dispozici. Ve Velké Británii téměř zemřel předseda vlády David Lloyd George a Scott poukazuje také na to, že byly uzavřeny školy, továrny a byla zákonem daná karanténa. V Kalifornii byl zákon o nošení ochranných masek na obličej, ale současně vznikla „liga proti maskování“.

V roce 1920 onemocněl každý třetí člověk na světě a zemřelo až 100 miliónů lidí. To je podle spisovatele více než všechny civilní a vojenské smrti všech národů v obou světových válkách. Scott poukázal na fakt, že jakmile ohniska španělské chřipky přestala ohrožovat populaci, byla rychle, a hlavně úmyslně zapomenuta. Neexistují žádná oficiální uznání, že španělská chřipka měla na svědomí 250 tisíc britských vojáků a další tisíce zdravotníků. Podle Scotta je historie zvyklá se opakovat a je třeba se z ní hlavně poučit, kvůli budoucím generacím.

Čeká nás to stejné s covid-19? Scott doufá, že ne, ale jak ukazuje rok 1918 -1920 má tendenci se znovu opakovat a pandemie podle jeho slov napadá náš pocit nezranitelnosti. Pandemie odkryla vlády celého světa, jejich lži, že se dá vše vyřešit, ale vir SARS-CoV-2 ukázal, že se pohybuje mimo kontrolu.

Dopad současné pandemie bude mít dlouhodobé hospodářské důsledky a bude mít dopad na celou generaci dětí, které přišli o vzdělávání i na společnost, které vytvořila kolektivní trauma, míní Scott. Ponaučení, které z toho plyne je podle spisovatele to, že žijeme ve světě, který je navzájem propojen a nejvhodnějším odkazem této doby je památník, který nás donutí si tyto doby připomenout.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 49 minutami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 1 hodinou

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 5 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy