Jak je na tom ve skutečnosti Boris Johnson? Politolog apeluje na transparentnost

NÁZOR - Desítky milionů Britů v karanténě se shromáždily u obrazovek, aby sledovaly projev královny Alžběty II., připomíná Brian Klaas v komentáři pro server Washington Post. Politolog z University College London dodává, že jen o pár minut později země zjistila, že zdravotníci v první linii se starají také o premiéra Borise Johnsona, který byl přijat do nemocnice.

Nejhorší možný moment

Královna přednesla podobný mimořádný projev teprve popáté za 68 let, kdy je na trůnu, přičemž měl především uklidnit zemi, soudí politolog. "Chci poděkovat všem v první linii Národní zdravotní služby (NHS), stejně jako pečovatelům a těm, kteří vykonávají klíčové činnosti, kteří nesobecky pokračují ve své každodenní službě venku a podporují nás všechny," cituje Alžbětu II.   

Chvíli poté Britové obdrželi informaci o Johnsonovi, který byl 27. března pozitivně testován na koronavirus a od té doby se nacházel v izolaci, nastiňuje odborník. Královna podle něj sice vyslala klidné poselství, ale zpráva, že se předseda vlády nachází v nemocnici, příliš uklidnit nemohla.

Vládní představitelé sice donedávna tvrdili, že Johnsonovy projevy nemoci jsou "mírné", postupně ale tento termín přestali používat a v pondělí bylo oznámeno, že premiér byl převezen na jednotku intenzivní péče, což zvýšilo obavy o jeho zdraví, uvádí politolog. Podotýká, že ještě před měsícem Johnson nadšeně oznamoval novinářům, že navštívil nemocnici s pacienty s koronavirem a se "všemi si potřásl rukou", i když virus zřejmě chytil později.

"Johnsonovo přijetí do nemocnice přišlo v nejhorší možný moment," pokračuje Klaas. Upozorňuje, že podle epidemiologů v Británii epidemie vyvrcholí za týden až 10 dní a země se nachází na cestě k zopakování děsivého počtu obětí v Itálii, když za jediný den hlásí přes 700 mrtvých.

Po úvodním "líbánkovém" období, kdy Johnsonovi kvůli jeho reakci na krizi vzrostla popularita, nyní britská vláda čelí tvrdé kritice, konstatuje expert. Připomíná, že na konci března premiérovu práci hodnotilo "dobře" či "velmi dobře" 72 % Britů, ale nyní se jeho kabinet dostává pod větší drobnohled kvůli rostoucímu počtu obětí, nedostatku plicních ventilací a osobních ochranných pomůcek, na který si stěžují zdravotníci, navíc je opakovaně hlášen nedostatek testů na nemoc a veřejnost dostává zmatečné zprávy.

Johnson jako Churchill     

Přes hospitalizovaného premiéra a několik nemocných vládních představitelů britský kabinet reaguje mnohem lépe než americký prezident Donald Trump, který prokazuje svou bezohlednost a narcistickou nekompetentnost, deklaruje Klaas. Zdůrazňuje, že britská politika je podstatně koordinovanější a rozhodnější než Trumpovo neustále zlehčování hrozby a jeho klaunovské, sebestředné tiskové konference ve stylu televizní reality show.

Šíření koronaviru ve Westminsteru ukazuje, že pandemie může zasáhnout vládu ve chvíli, kdy je třeba energické vedení, upozorňuje politolog. Poukazuje, že na koronavirus byl pozitivně testován i ministr zdravotnictví Matt Hancock (který se již vrátil do práce), v nucené izolaci jsou s příznaky Chris Whitty, hlavní zdravotnický poradce vlády pro boj s koronavirem, a premiérův kontroverzní poradce Dominic Cummings a pozitivně testován byl i Neil Ferguson, autor epidemiologického modelu, který přiměl Johnsona vyhlásit celostátní karanténu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Rozsah mimořádné situace se přenáší i do britské politiky, ze které nezmizel stranický boj - což je správné -, ale všichni chtějí lídra, který by nyní činil to, co je správné a nezbytné k záchraně životů, konstatuje politolog. Dodává, že v zemi, která je rozdělená brexitem nyní všichni touží po jediném - snížení počtu lidí, kteří zemřou na koronavirus - a k tomu je nutné mít lídra, zdravého lídra, který se výzvě postaví.

Pro Johnsona jde o příležitost, aby se stal novým Churchillem, ale podobně jako v případě Churchilla se i dnes spekuluje, že vláda není zcela upřímná k veřejnosti, upozorňuje Klaas. Připomíná, že Churchill v roce 1953 utrpěl infarkt, ale to se před veřejností tajilo, přestože šlo o premiéra a trvalo další dva roky, než skutečnost vyšla najevo.    

"Transparentnost je v nadcházejících hodinách a dnech klíčová," píše politolog. Soudí, že Britové pochopí a přijmou dočasné přenesení moci, pokud bude nutné, ale v nejnebezpečnější chvíli v moderních dějinách země nepřijmou lži a triky a pokud není Johnson schopen plnit své povinnosti, měl by své pravomoci předat ministru zahraničí Dominicu Raabovi. Toto rozhodnutí zatím nepřišlo a vláda tvrdí, že Johnson pracuje z nemocničního lůžka, ale pokud se jeho stav zhorší, měl by pravomoci předat, deklaruje Klaas.

"Měli bychom si být jistí, že možná budeme muset ještě hodně vydržet, ale vrátí se lepší dny. Budeme znovu s přáteli, budeme znovu s rodinami, znovu se potkáme," cituje politolog královnu. Dodává, že mezitím mohou vystrašení Britové v karanténě pouze přát Johnsonovi rychlé uzdravení.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Velká Británie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 1 hodinou

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy