Jak počítat oběti pandemie? Profesor z Oxfordu upozornil na úskalí statistik

NÁZOR - Kolik lidí zemřelo kvůli pandemii nemoci covid-19? A jak se tato čísla liší v jednotlivých zemích? Tyto otázku si úvodem svého komentáře pro server The Guardian klade renomovaný statistik David Spiegelhalter, profesor z prestižní Oxfordské univerzity.

Koronavirus SARS-CoV-2

Odpověď se hledá těžko

Jde o dvě nejčastější otázky, které v poslední době statistik dostává. Sám přiznává, že je velmi obtížné na ně odpovědět.

Pro začátek profesor doporučuje podívat se na počty úmrtí spojovaných s nemocí covid-19, které lze najít na internetu. Následně můžeme jednotlivé země porovnávat podle počtu těchto úmrtí na milion obyvatel, naznačuje renomovaný expert.

"To ale předpokládá, že způsob, kterým (jednotlivé) země zaznamenávají úmrtí jako 'covid', je ustálený," pokračuje Spiegelhalter. Dodává, že taková statistika navíc nezapočítává osoby, které zamřely během pandemie v důsledku restriktivních opatření a narušení běžného chodu zdravotnictví.

Proto je poctivější podívat se, jak se v jednotlivých zemích vyvíjí celkový počet úmrtí, deklaruje britský akademik. Vysvětluje, že část z těchto lidí by nepochybně zemřela i bez koronavirové pandemie, proto by nás měly zajímat nárůsty ve srovnání s běžnými čísly.  

Pokud se uchýlíme k takovému postupu, objeví se podle statistika jiný problém. Za ten označuje určit počet úmrtí, u kterých lze předpokládat, že by k nim došlo tak jako tak.

Pro daný postup existuje množství metod, poukazuje oxfordský profesor. Jako příklad dává metodiku britského Úřadu pro národní statistiku, která aktuální čísla porovnává s průměrným počtem úmrtí za posledních pět let, a metodiku Anglického veřejného zdraví, která je mnohem komplexnější co do započítávání výkyvů v demografii a trendech úmrtnosti.

Přesto obě metody dospívají k velmi podobným závěrům, upozorňuje Spiegelhalter. Na základě dat britského Úřadu pro národní statistiku lze podle něj vypočítat, že v rozmezí září a prosince loňského roku zaznamenala Anglie a Wales nárůst úmrtí o zhruba 21 tisíc.

Čelíme velké statistické výzvě

"Přesto je na úmrtních listech 29.000 úmrtí s covidem," píše odborník. Poukazuje, že z toho vyplývá, že oproti běžné době zemřelo z jiných důvodů, než je nákaza koronavirem, o nezanedbatelných 8.000 méně obyvatel Anglie a Walesu.

Čelíme tedy statistické výzvě, upozorňuje expert. Táže se, z čeho tato nesrovnalost pramení.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Prvním důvodem je podle profesora skutečnost, že k přibližně polovině ze zmíněných osmi tisíc úmrtí došlo z jiných důvodů, než je nemoc covid-19. "Zemřeli spíše s (covidem), než na covid," uvádí Spiegelhalter.

Druhým důvodem je fakt, že loni a letos se téměř nevyskytuje chřipka, tvrdí statistik. Dodává, že ve zmíněné statistice pro Anglii a Wales naneštěstí chybí také mnoho starých lidí, kteří spadají do nárůstu úmrtnosti v počtu 59 tisíc zaznamenaný mezi březnem a červnem roku 2020.

Tito lidé by jinak přežili o několik měsíců déle a promítli se do statistik pro období září-prosinec, deklaruje autor komentáře. Domnívá se, že jedním z důsledků tak může být přechod nárůstu úmrtnosti do jejího poklesu, jakmile se projeví efekt probíhající očkovací kampaně proti covidu-19.

Takový vývoj by přinesl značnou úlevu, konstatuje Spiegelhalter. Zároveň podotýká, že by výrazně zkomplikoval argumentaci ve prospěch pokračování protikoronavirových restrikcí.  

Moskva trvá na tom, že ke zlepšení vztahů Ruska a ČR musí změnit chování…

24.06.2021 17:11 Moskva trvá na tom, že to je Praha, kdo musí změnit své chování vůči Rusku, aby bylo možné obnovit…

V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

24.06.2021 13:08 V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními…

Rusko uvádí, že u Krymu vypálilo výstražné výstřely na britský…

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Plavidlo ruské pohraniční stráže dnes vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského…

Johnson byl po více než roce na pravidelné audienci u královny osobně

23.06.2021 21:43 Britský premiér Boris Johnson se dnes po více než roce zúčastnil osobně pravidelné audience u…

Nord Stream 2 podrývá bezpečnost Ukrajiny, uvedl šéf americké diplomacie…

23.06.2021 13:23 Aktualizováno Plynovod Nord Stream 2 je ruský geopolitický projekt podrývající bezpečnost Ukrajiny a hrozba pro…

Brexit i pět let po referendu rozděluje Británii, lidé své postoje nemění

23.06.2021 12:58 Přesně před pěti lety voliči v Británii nasměrovali svou zemi na cestu z Evropské unie, která…

V Rusku opět vzrostl počet nových případů nákazy koronavirem i úmrtí

23.06.2021 11:32 Rusko během uplynulých 24 hodin zaznamenalo 17.594 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a…

Rusko hlásí nejvyšší počet úmrtí na covid-19 od února

22.06.2021 11:41 Rusko zaznamenalo 16.715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet…

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Související:

Právě se děje